• BIST 96.861
  • Altın 238,221
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 5 °C
  • İzmir : 13 °C

Onların Da CİNSEL SORUNLARI VAR!

Onların Da CİNSEL SORUNLARI VAR!
Dilek Süzen

CİNSELLLİK DOSYASI İÇİNN GAZETEYE Kadın kanser hastalarında cinsel sorunlar, konuşulmayan ama aslında konuşulması gereken bir konu. Çünkü ciddi sorunlarla karşılaşılabiliyor. Eşler arasında boşanmaya kadar giden sonuçlar görülebiliyor. İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsünden Prof. Dr. Pınar Saip bu konuda hasta kadar hekime de görevler düştüğünü belirterek, şöyle diyor:

?Kanser nedeniyle memesi, yumurtalığı yada rahmi alınan kadın zaten ruhsal bir çöküntü yaşar. Bu durumda cinsel hayatında zorlanmalar olabilir.
Evlilik ilişkilerinde veya erkek arkadaşıyla cinsel ilişkisinde ciddi sorunlar yaşanabiliyor.

Doktorlarla konuşulabilecek ortam yaratılmadığından doktor da sormaya çekiniyor. Halbuki muayene sırasında doktor hastasına sormalıdır. Ama doktor bu konuyu gündeme getirmeye utanıyor olabilir. Ayrıca toplumumuzda maalesef erkeklerin kadınlara yaklaşımında ataerkil bir toplum olmamızdan kaynaklanan sorunlar çıkıyor ve boşanmalar olabiliyor.

Yada memesini kaybetmiş karısının üstüne kuma getirebiliyorlar. Veya kadına hiç dokunmamaya başlıyor erkek. Karısına yabancılaşıyor. Kadında kendi bedenine yabancılaşıyor ve onun cinsel arzularında ciddi bir azalma öz konusu olabiliyor gerek yaşadığı depresyon gerekse organ kaybından ötürü?

?BELKİ BİZDE SORMAYA UTANIYORUZ?


Halbuki cinsellik hasta olmasına rağmen yaşayabileceği bir durum. Bunun içinde destek almaları gerekebilir. Ama bu desteği eşiyle birlikte almalı.

Aslında hekimlerinde bu konuda rahat olup hastasına cinsellikle ilgili soru sorması lazım. Muayene sırasında hastasına cinsel yaşantısının nasıl gittiğini sormalıdır. Sorun varsa paylaşılmalı, gerektiğinde psikolojik destek almaları için yönlendirme yapabilmeli.

Yani biz hekimlerin de eksiği var. Hekim olarak bu konuyu gündeme getirip soramıyoruz. Belki hızlı ve çok sayıda hasta bakmaktan belki de utanıyoruz sormaya? Bu soruyu sormaya yatkın değiliz. Aslında biz de utanıyoruz belki. Ama bizim bunu aşmamız gerekir. Tabii hastanın aşması gerekiyor .

Hastam direkt olarak gelip bana ?bundan sonra cinsel yaşantım ne olacak? diye sorduğunda çok hoşuma gidiyor, rahatça konuşmaya başlıyoruz. Gerektiğinde psikolojik destek için özellikle de cinsel terapiyle ilgilenen psikologlara yönlendiriyoruz."


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim