• BIST 98.455
  • Altın 219,530
  • Dolar 5,3279
  • Euro 6,0542
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : -1 °C
  • İzmir : 9 °C

Özel Sağlık Sektöründe “SÜRÜMDEN KAZANMA” Dönemi…

Özel Sağlık Sektöründe “SÜRÜMDEN KAZANMA” Dönemi…
Hekim Hakları Derneği Yönetim Kurulu üyesi Op. Dr. Akif Seylan ”özel sağlık kuruşlarının yöneticileri karlılıklarını arttırmak, zarar etmemek adına sürümden kazanma yolunu uygulamaya koydular” dedi.


 

 Seylan şöyle devam etti:

 “Karlılıklarını arttırmak veya zarar etmelerini engellemek adına, daha hızlı daha çok sayıda ve daha az masrafla hasta bakma ve  tedavi  edilmesi yoluna gidildi.Özel sağlık sektöründe sürümden kazanmak diye bir deyim  de a maalesef  literatürümüze girmiştir.

Bizler çalışırken yöneticilerimiz  genellikle bizden, hastaya daha ampirik bir yaklaşım beklemekte.  Tedavi ve tetkiklerinin daha kısa sürede olmasını istemekte ve komplikasyonların olabildiğinde göz ardı edilmesi istenmekte, en az maliyetle hastanın kuruma giriş ve çıkışlarının  sağlanmasını beklemektedir.

Ceza yasasında yapılan değişiklikler demoklesin kılıcı gibi tepemizde sallanırken ve sırtımıza yeni yükler getirirken ,bir tarafta iyi hekimlik yapma şartları zemini ayağımızın altından kaymaktadır. Bu durum hem hastaların sağlığını tehdit eder, hem de bizlere hastalara ve yasalara karşı riske eder hale gelmiştir.

 Özelde çalışan hekimler olarak Sağlık Bakanlığı ile olan ilişkilerimize bir bakalım. Dönüşüm politikası ilk başladığında devletin hizmet üretmekten çok hizmeti denetleyen  ve yöneten  olacağı  söyleniyordu , özel sektörden genişçe hizmet satın almaya başladılar. Bu özel sektör için yapılmış bir  teşvikti özel kuruluşların sayısı artı. Kamudaki işinden memnun olmayan  hekimler içinde özel sektör yeni bir  kapı olmuştu. Bir süre sonra yapılan uygulamalarla özel sektörün önü kesilmeye çalışıldı, hekimler açısından. Bununla ilgili çok sık değişiklikler yapıldı, bunlar hekimleri direkt olarak etkiledi. Bakanlık uygulamalarından mağdur olduğumuz konulardan biri bu.

Bir de özel sektördeki kadro sınırlamaları bizi zorladı. Özel sektöre geçmek isteyen veya sektörde yer değiştirmek isteyen ancak oradaki arkadaşının  görevden ayrılmasıyla yani ancak bir başka meslektaşı görevden ayrılırsa olabiliyor. İlk etapta sağlık kuruluşları bunda etkilendi ama sonra yapılan bazı uygulamalarla onlar için sorun olmaktan çıktı. Part- time  uygulamasıyla. Part time olarak bir özel hastanede çalışan hekim aynı zamanda başka hastanelerde de part- time olarak çalışabiliyordu. Böylece hastane zincirleri hekimleri gün içinde farklı hastanelerinde  çalıştırmaya başladılar. Bu hekimler açısından ayrıca bir mağduriyet getirdi.

 SGK özel sektördeki hekimler için 50 hasta bakma kotası koymuştu daha fazlasına bakamazdık.Part time uygulamasında gidilen her yer için 50 kota veriliyor. Daha önce bu kota hekime verilirken şimdi hekim sayısına göre kuruma veriliyor.

Biz hekimler mesleki onurumuzu rencide edecek konuların halkın gözü önünde konuşulmasından son derece rahatsızız. Şu an kışkırtılmış hasta sahipsiz hekim sendromu yaşıyoruz.

Televizyonlarda sürekli, hekimler aleyhine konuşursanız hastalara da sen kralsın, paşasın derseniz   hekimi hem suçlu gösterip hemde sahip çıkmazsanız   sonucu  hekimin yaşayacağı şiddettir.

Özelde hekimler iş güvencesiz çalışırız. Özel sektörde çalışıyorsanız bir sabah işe geldiğinizde masanızda  bir meslektaşınızın  oturduğunu  görebilirsiniz. Bunu yaşayanlar az değil.

Özeldeki  hekimlerin büyük kısmı sözleşmesiz çalışır. Sözleşmeli çalışanda kurum tarafından hazırlanmış hekim hakkını koruyamayan  bir sözleşmeye imza atar.

 Özel sektörde  maaş kalkıyor  hak ediş sistemine geçiliyor; siz ne kadara çalışırsanız o kadar para kazanıyorsunuz.

MUAYENEHANECİLİK BİTİRİLDİ

Hak edişler  de zamanında ödenmiyor, parça parça ödeniyor. Bir çok kurumda hekimlere sanal muayenehaneler veya şirketler kurdurularak  hekimlerden hizmet satın alınmış gibi makbuzlar düzenleniyor,böylece hekimler bilmedikleri bir konuda hükümlülük ve sorumluluk altına giriyorlar. İşverenin ödemesi gereken SSK  primi az ödendiğinden  emekliliğine yansıyana haklarından mağdur oluyorlar  ve vergi yükü hekimlerin üzerine kalıyor.

 Bir de muayenehanecilik var. Muayenehanecilik ülkemizde bitirilmiş durumda.  Son çıkan yönetmelik yargıtaya  taşındı, geri dönmezse bu yönetmelikte  muayenehane açmak neredeyse imkansız hale gelecek. Bir  yıl sonra da mevcut muayenehanelerin  tamamının kapatılması söz konusu olacak. Örneğin muayenehanenizin kapı genişliği 110 cm., koridorların 2 metre genişlikte, bekleme odasının en az 20 metre kare olması gibi muayenehaneler açısından yerine getirilemeyecek  fiziki şartlar aranmakta. Mevcut muayenehanelerin bu şartlara uyguluğu için bir yıl süre verildi.

Peki biz özelde çalışan hekimler ne istiyoruz?Sağlık bakanlığından talebimiz hekime sağlıklı bir bakış açısı geliştirmesidir. Sık sık televizyonlar çıkıp doktor hastanın cebinden elini çeksin şeklindeki beyanları ben üzerime almadım, biz bunu üzerimize hiç almadık.Ama ben de diyorum ki ‘ Sayın Bakan ellerinizi lütfen hayatımızdan çekin.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim