• BIST 98.455
  • Altın 219,530
  • Dolar 5,3279
  • Euro 6,0542
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : -1 °C
  • İzmir : 9 °C

“Patronlar Elini, Hekim Emeğinden Çeksin!”

“Patronlar Elini, Hekim Emeğinden Çeksin!”
İstanbul Tabip Odası tarafından yapılan açıklamada “özel hastaneler ve patronlarının hekim emeğine göz diktiği” öne sürüldü.

Açıklamada özetle şöyle denildi:

“Özel sağlık sektörü halkın sağlığı üzerinden para kazanmanın yanı sıra hekimlerin ve diğer sağlık çalışanlarının ücretlerini gasp ederek kendisine sermaye, rant oluşturmakta ve her geçen gün ülkenin pek çok yerinde yeni bir hastane açarak ‘hastane zincirleri’ kurmakta, tekelleşmektedir.

 Kriz, maliyet ve yatırım sorunları gibi gerçeğe dayalı olmayan gerekçelerle hekimlerin ücretlerini azaltan özel sağlık sektöründeki bazı hastane sahipleri yıllarca hekimlerin hak ettikleri ücretleri geç ödediler, ödemediler, gasp ettiler.Bunu bilerek isteyerek, planlayarak yaptılar.

 Yöntem açık ve basittir. İlk bir kaç ay ödenen ücret daha sonra basit gerekçelerle ödenmemekte, daha sonra da ödemeler 4- 8 (hatta 10) aylık sürelere kadar uzatılmaktadır. Bu süreçte hekimin kendiliğinden, haklarını almadan işten ayrılması istenmektedir. Hekime yönelik bu emek sömürü yönteminin uygulanmasında temel iki neden vardır.

Birincisi ve en temel olanı, emek üzerinden sermaye oluşturmak ve bunu finansal açıdan değerlendirmektir. Diğeri ise, çalışanların ekonomik dirençlerini kırarak bağımlı hale getirmek ve çalışanlar üzerinde güç oluşturmaktır.

 Sistem bu ilkel sömürü yöntemini hekimlerin yanı sıra diğer sağlık çalışanlarına da uygulamaktadır.

 Sömürünün kabul edilmediği, rıza gösterilmediği durumlarda çalışan;

-        Kötü davranış,

-        Soyutlanma,

-        Hak ettiklerini tamamen kaybetme tehdidi,

-        İşsiz bırakılma,

-        Diğer sağlık çalışma birimlerinde iş bulmasına engel olma (kara liste)

 gibi dolaylı biçimlerde tehdit unsurları ile karşı karşıya kalabilmektedir.

 Emek sömürüsünde uygulanan bu yöntem, sağlık sistemindeki gelişmelere ve uygulandığı sağlık çalışanları sayısına bağlı olarak basit bir yöntem olmaktan çıkarak ‘nitelikli sömürü’ yani “nitelikli suç” haline gelmiştir.

 Çünkü bu yöntem sistematik olarak uygulanmaktadır.

 Bu sömürü yöntemini tüm detaylarıyla 05 Ekim 2010 tarihinde İstanbul Tabip Odası olarak ‘Sistematik Ücret Gaspı’ raporu ile basına ve kamuoyuna duyurmuş, konunun takipçisi olacağımızı, buna karşı mücadele edeceğimizi belirtmiş ve durumu yazılı olarak ilgili kamu kurumlarına bildirmiştik.

 Odamıza yansıyan şikayetler ve açılan davalardan halen sistematik ücret gaspının sürdürülmekte olduğu, yapılan uyarıların taraflarca tam olarak anlaşılmadığı (!) görülmüş olup meslek örgütümüzün konuyu bir kez daha duyurma zorunluluğu ortaya çıkmıştır.

 Bu gün burada nitelikli-sistematik ücret gaspını uygulayan Universal Hastaneler Grubu, Hospitalium Hastaneler Grubu, Gelişim Hastanesi ve Medical Park Grubu hastanelerini son kez uyarıyor, diğer özel kurumlara bu yanlış uygulamayı örnek almamalarını tavsiye ediyor ve bundan sonraki süreçte biz hekimler ve İstanbul Tabip Odası olarak buna izin vermeyeceğimizi yineliyoruz.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim