• BIST 97.956
  • Altın 235,308
  • Dolar 5,4900
  • Euro 6,1994
  • İstanbul : 14 °C
  • Ankara : 16 °C
  • İzmir : 20 °C

“Personel Alımı Listesinde Veteriner Hekim Neden Yok!”

“Personel Alımı Listesinde Veteriner Hekim Neden Yok!”
CHP Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan Sağlık Bakanlığının personel alım listesinde veteriner hekim olmayışının nedenini soru önergesiyle Sağlık

Özkan,  Sağlık Bakanlığına alınacak  13 bin 327 kişi arasında hiç veteriner hekim olmayışıyla ilgili soru önergesini Sağlık Bakanının yazılı olarak yanıtlaması istemiyle TBMM’ye verdi.

Soru önergesinde özetle şu konuların altı çizildi:

 “Bakanlığınızca yapılan yazılı açıklamada 4-B statüsünde istihdam edilmek üzere 13.327 sağlık personeli alımı yapılacağı bildirilmiştir.

 

ÖSYM başkanlığınca yapılan resmi duyuruda da Sağlık Bakanlığının 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4-B maddesine göre istihdam edeceği sözleşmeli pozisyonlara yerleştirme yapmak amacıyla adaylardan tercih alınacağı hususu yer almıştır. Yine ÖSYM Başkanlığınca yapılan resmi duyuruda alım yapılacak sözleşmeli pozisyonların unvan bazında dağılımı tabloda gösterilmiştir.

 

Bu tabloda ilk göze çarpan husus Veteriner hekimlerin de  Sağlık Sınıfında yer almasına karşılık ne yazık ki Bakanlığınızca ilan edilen sözleşmeli personel alımı yapılacak tabloda yer almamasıdır. Oysa Sağlık Bakanlığının insan sağlığını yakından ilgilendiren Zoonoz hastalıklardan da sorumlu oldukları açıkça bilinmektedir.

  

Veteriner Hekimlerin  Hayvan Sağlığı, Hayvan Hastalık ve Zararlıları ile ilgili görevleri direkt olarak İnsan Sağlığı’nı da son derece ilgilendirmektedir. Veteriner Hekimler hayvanlardan insanlara geçen ve Zoonoz olarak adlandırılan hastalıklarla mücadele ederek insan sağlığını da koruma altına almaktadırlar.

 

 Bunun dışında hayvanların kesim öncesinden başlayarak kesimleri, kesim sonrası muayeneleri, ürünlerinin kontrol ve denetimleri ile gerek hijyen şartlarının sağlanması, soğuk zincir kontrolü, saklanma, depolanma ve satış aşamalarında etkin bir görev ve sorumluluk üstlenmektedir.   Diğer bir deyişle üretimden, sofraya kadar, hatta sofra sonrasındaki saklama koşullarında dahi bu güne kadar başarıyla hizmet vermişlerdir. Bu kapsamlar içerisinde Bakanlığınız çalışanları ve Tarım Köyişleri Bakanlığında görev yapan Veteriner Hekimlerin çeşitli konularda bir çok örnek çalışmaları ve projeleri bulunmakta ve bu çalışmalar halen her iki meslek grubunun da özverili çalışmaları ile devam etmektedir.

 

Bakanlığınızın merkez ve taşra teşkilatlarında özellikle Bulaşıcı Hastalıklar Şubelerinde, Zonnoz Hastalıklar Birimlerinde, Gıda ve Çevre Sağlığı Şubelerinde, Hıfzısıhha Laboratuarlarında Veteriner Hekimlerin etkin ve başarılı şekilde görev yapabilecekleri o kadar çok çalışma alanı varken bu görevlere Veteriner Hekim atamalarının yapılmayışı oldukça yadsınacak bir durum olmakla birlikte, bu uygulamada Veteriner Hekimlere kasıtlı olarak davranıldığı ve adeta bir üvey evlat muamelesi yapıldığı kanısı edinilmektedir. Zira bu kadrolara Veteriner Hekimler atanmadığı gibi bu görevlerin neredeyse tamamı lise dengi okul mezunu olan yardımcı sağlık personeli tarafından yürütülmektedir:

 

1.                              Sağlık Bakanlığında hali hazırda kaç adet Veteriner Hekim görev yapmaktadır ? Bu Veteriner Hekimlerin sayısı insan sağlığıyla doğrudan ilişkili bu kadar görevin yürütülebilmesi için yeterli midir ?

 

2.                              Bakanlığınıza ataması yapılacak 13.327 kişi arasında bir tane dahi Veteriner Hekim bulunmayışının gerekçesi  Sağlık Bakanlığında Veteriner Hekimlere ihtiyaç bulunmaması mıdır ?

 

3.                              Tüm bu veriler doğrultusunda Veteriner Bilimleri ve Tıp Bilimlerinin insan sağlığının korunmasında ve sağlıklı nesiller yetiştirilmesinde bir bütün olarak algılanması ve bu amacın vazgeçilemez unsurları olduğu bilindiğine göre Bakanlığınızca Veteriner Hekimlere adeta bir üvey evlat muamelesi yapılmasının gerekçesi nedir ?”

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim