• BIST 103.310
  • Altın 228,812
  • Dolar 5,4693
  • Euro 6,2098
  • İstanbul : 9 °C
  • Ankara : 19 °C
  • İzmir : 18 °C

PUK’lu Çocuğunuzu NASIL BESLEYECEKSİNİZ?

PUK’lu Çocuğunuzu NASIL BESLEYECEKSİNİZ?
Fenilketenüri(PUK) fenilalanin hidroksilaz enziminin tam yada kısmi eksikliği sonucu gelişen, erken dönemde tanı konularak tedavinin başlatılm


Fenilketenüri(PUK) fenilalanin hidroksilaz enziminin tam yada kısmi eksikliği sonucu gelişen, erken dönemde tanı konularak tedavinin başlatılmadığı çocuklarda ağır gelişme geriliği ve zihinsel engelliliğe yol açan kalıtsal bir protein metabolizması bozukluğu olarak açıklanıyor. Yenidoğan döneminde tanısı konan ve uygun diyet tedavisi tanı ile eş zamanlı başlatılarak, sürekli kan fenilalanin düzeyleri izlenen vakalarda zihinsel engellilik ve hastalığın diğer nörolojik belirtileri önleniyor.

Tanısı geç konmuş veya tedavisi yapılmamış PUK hastalarında zihinsel engellilik, davranış kusurları, otistik davranışlar, genelde açık renk ten, sarı saç, mavi göz, idrar ve terde keskin koku, havale ve EEG’de bozukluk görülür.

PUK hastalığının tedavisi tanı konur konmaz başlanılması gereken özel beslenme tedavisidir
.Fenilalanin içeriği düşük olan tahıl, sebze ve meyveler tartılarak ölçülü verilir. Yüksek proteinli besinlerden et ve et ürünleri süt ve süt ürünleri, yumurta, baklagiller kuru yemiş ve normal ekmek diyetten çıkartılır.

Özel beslenme tedavisinde bazen sorunlar yaşanabiliyor.
Çocukların kendilerine yasaklanan yiyecekleri yemeleri yada günlük tesbit edilen yiyecek miktarından fazla yemeleri, besini red etmeleri, yeme olayını kullanarak duygusal sömürüde bulunma,yemeğini bitirme konusunda aile bireyleri ile pazarlığa girmesi, yiyemediği yiyecekler için anne ve babayı suçlama, onlara karşı hırçın davranma görülebilir

Ya da mama içmeyi red etme, mamayı kusma, mamayı içmeyi pazarlık konusu yapma sorunu ortaya çıkabilir. Çocuğun kanı alınırken çok ağlaması, kaçıp saklanma aile üyelerine ve tedavi ekibine karşı kızgınlık duyma, hırçın ve saldırgan davranışlarda bulunma da söz konusu olabilir.

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Herşeyden önce evebeyn-çocuk ilişkisi sağlam temeller üzerine kurulmalıdır. Evebeynin çocukla kuracağı ilişki tutarlı, kararlı ve çocuğun yaşına, gelişimine, cinsiyetine, hastalığının cinsine uygun ve en önemlisi de kuralları olan bir ilişki olmalıdır.

Çocuk mümkün olduğunda en kısa zamanda aile sofrasına oturtulmalıdır.Çocuk desteksiz oturmaya başladığı 6. aydan itibaren veya anlamasının geliştiği 9. aydan itibaren veya en geç 1 yaşından itibaren aile sofrasına oturtulmalıdır.

Çocuk eline yasak yemeklere uzattığında “bu mama sana yasak, bu senin maman değil,” “hayır” şeklinde uyarılar verilmelidir. Hiçbir zaman “cıızzz,” “acı”, “kötü”, gibi kelimeler kullanılmamalıdır.Çünkü bir süre sonra çocuk “acı ise, kötü ise niye siz yiyorsunuz” sorusunu soracak.

Çocuğun “niye yiyemiyorum” sorusuna doğru cevap verilmelidir. Sorunun cevabı “doktorların izin vermediği, yasak yiyecekleri yediği takdirde sağlığa zarar vereceği” şeklinde olmalıdır.

Çocuğun 1 yaşından itibaren kendisine ait olmayan bir şeyi almaması öğretilmelidir.
Çocuğa bir yaşından itibaren kendine ait olmayan bir şeyi almak istediğinde “bu senin değil, bu bizim değil, başkasının malı, izin almalıyız” denmeli ve bu kavramlar ısrarla öğretilmelidir.

Gıdalar ve özel mamalar konusunda olumsuz konuşma ve davranışlardan kaçınılmalıdır.
“Çocuk aynı şeyi yemekten bıktı”, “bu mama kötü kokuyor” gibi olumsuz sözler ve yüzünü buruşturmak kaçınılmalıdır. Çünkü yetişkinlerin kabülu veya reddi küçük çocukların gıda kabulü üzerine büyük etki yapar.

Çocuğun yiyecek alternatifleri artırılmalıdır.Serbest yiyeceklerden mümkün olduğu kadar çok formula ile çocuğun tanışması sağlanmalı, yeni tatları yavaş yavaş sunulmalı, karışımlardan ziyade ayrı yiyecekler verilmelidir.

Çocuğa yeme konusunda sorumluluk verilmelidir. Çocuk 6 aydan sonra biberonunu tutmaya, 9 aydan sonra bardak kullanmaya, 15 aydan sonra kaşık kullanamaya başlamalıdır. 1 yılın sonunda 3 öğün beslenebilir, 2 yaşından sonra ellerini yıkayıp kurulayabilir.

Yazan: Uzman Dr. Pedagog Yüksel SEÇKİN
İ.Ü. Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları AD Beslenme ve Metabolizma BD

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim