• BIST 96.861
  • Altın 238,368
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 5 °C
  • İzmir : 13 °C

"Restoranlar SİGARASIZ ORTAMLAR OLACAK"

Dilek Süzen

İstanbul Barosu eski Başkanı Turgut Kazan sigarayla ilgili olarak 19 Temmuz?da yürürlüğe giren yasanın insan sağlığını korumada önemli bir adım olduğunu belirtti ve ? Buna karşı olanlar vardır, olacaktır da. Yasanın iptali içinde dava açabilirler ama Anayasa?da devletin insan sağlığını koruma konusundaki maddesini de unutmamak gerekir. Onlar dava açarsa, bizimde açacağımız davalar olur. Kahvehanelerin önemli bir kısmı bu yasadan etkilenip kapanabilir, kapansın, ama restoranlar sigarasız ortamlar olur? dedi.
İstanbul Tabip Odası'nda dün(28 Temmuz 2009) basın toplantısı düzenleyen sağlık meslek odaları temsilcileri kapalı yerlerde sigara içilmesini yasaklayan yasaya destek verdi.

Basın toplantısına katılan Avukat Turgut Kazan, siyasal iktidarın hukuk devleti ve demokrasi anlayışını hiçbir biçimde desteklemediği halde sağlık konusunda attığı bu adımı desteklediğini söyledi.

İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Özdemir Aktan, koruyucu sağlık hizmeti açısından son derece önemli olduğuna işaret ettiği bu yasanın özgürlüklerle bir ilgisinin olmadığını savundu. Aktan en çok sigara içen meslek grupları arasında yer alan gazeteciler, sağlık çalışanları ve öğretmenleri topluma örnek olma görevlerini yerine getirmeye ve sigarayı bırakmaya çağırdı.

Pasif içiciliğin zararlarına dikkat çeken Aktan, özellikle lokanta, kafe gibi yerlerde çalışan insanların sağlığının bu yasayla korunacağını dile getirdi.

İstanbul Eczacı Odası Başkanı Ecz. Semih Güngör de nikotine bağlı hastalıkların birçoğunun ölümcül olduğunu ve tedavilerinin pahalı olduğunu belirterek, yasa sağlıklı bir biçimde uygulanırsa bu hastalıkların azalacağını ve kamu ilaç harcamalarının düşeceği vurguladı.

İstanbul Dişhekimleri Odası Genel Sekreteri Dt. Aret Karabulut ise gençlerin sigaraya alışmalarını önlemek için Milli Eğitim Bakanlığı'nın da projeler geliştirmesi gerektiğini dile getirdi.

İstanbul Veteriner Hekimler Odası Genel Sekreteri Vet. Hek. Azmi Yüksel de yasayı desteklediklerini ifade etti.

Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi Başkanı Prof. Elif Dağlı sigaranın ve özellikle pasif içiciliğin zararları hakkında bir sunum yaparak, bu yasanın sigara içmeyen 50 milyon TC vatandaşı ile birlikte sigara içenlerin de sağlığını koruyacağına işaret etti.


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim