• BIST 99.835
  • Altın 239,938
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • İstanbul : 7 °C
  • Ankara : -4 °C
  • İzmir : 7 °C

SağlığınSesi Sordu Bakan Akdağ YANITLADI

SağlığınSesi Sordu Bakan Akdağ YANITLADI
Aile hekimliği İstanbul’da bir Kasım 2010 da başlayacak ama 1200 civarında hemşire açığı bulunuyor bu açık nasıl giderilecek?

 

Şu anda İstanbul’a 1370 hemşire atıyoruz. Süreç devam ediyor. Başvurular devam ediyor. Bu açığı kapatmak için  gerekli hazırlıkları yaptık.

İstanbul Üniversitesi hastanelerinden  ve özel hastanelerden önemli sayıda  devlet hastanelerine geçiş var. Serbest  rekabet adaletli mi böyle olduğunda üniversitelerin  içleri boşaltılıyor bu şekilde.

 Sağlık personelleriyle toplantılar yapıyorum. Sanırım Denizli veya Gaziantep idi.

Özel hastanenin yetkilisi sizin   bahsettiğiniz soruna işaret etti. Salonda da yüzlerce hemşire var.Bizde Türkiye ortalaması  hastanelerimizde  hemşire 1800 Tl alır illerle göre değişebilir.

O özel hastane yetkilisine siz hemşirenize 2500 Tl verir misiniz? diye sordum. Sonra salondakilere sordum  verirse kaçınız bu özel hastaneye geçersiniz,  salonun  üçte ikisi el kaldırdı. Demek ki özel hastaneler hemşirelerimizi çekecek  fiyat  ödemiyorlar, o zaman ödesinler!

 Üniversiteler için de durum şöyle;

 Üniversiteler hemşirelerimize ek ödeme verebilecek enstrümanlara sahipler, bu hususta mevzuat var.

- Döner Sermaye mi?

Evet.  Zaten maaşlar aynıdır, döner sermayeden de bir miktar alırlar.Bir milyon maaşsa  600 lira  da ek ödeme alabiliyor.  Üniversitelerimiz  bunu verebilecek durumdadır. Verebilecek şartları oluşturmalıdır. Biz bu hususta onların müracaatıyla, destek olmak için bir program üzerinde çalışıyoruz ekonomi yönetimiyle  birlikte, ama açık söyleyeyim. Üniversitelerin döner sermaye gücü açısından devlet hastanelerinin genellikle gerisinde bırakan en önemli neden Tam Gün’ün olmayışı. Çünkü Tam Gün  olmayışı üniversitelerimizde ciddi bir verimsizliğe yol açmaktadır. Ben hoca olarak maaşımın dışında iki türlü para kazanırım. Ya muayenehane açarım.  Ya da hastanede özel muayeneler,  özel ameliyatlar yaparak döner sermaye üzerinden ek alırım.

 Önümde böyle sistem var, bu durumda üniversitelerin döner sermayeleri de verimsiz kalıyor. Tam günle birlikte bir taraftan da global bütçeleme dediğimiz yeni bir bütçeleme sistemiyle üniversitelerimizi  2011 başına kadar, bu açıdan kuvvetlendireceğiz.Kuvvetlendirmemiz de gerekir.

Ama sorunuzdaki  sorunun  asıl kaynağında şu var, Türkiye nüfus başına düşen hemşire açısından biz Avrupa’ya göre  5 te biriyiz. Ne yapacağız, olmayan hemşireyi paylaşmaya çalışıyoruz.

Bunun günahı varsa hatası varsa geçmiş dönemlerde bu sayıların artmasının mani olucu politikalardır, bu politikalarda geçmiş YÖK veya üniversite yönetimlerinin ve bazı meslek örgütlerinin de payı var.

- Sorunu biliyorsunuz peki çözümü için neler yapıyorsunuz?

Hemşire sayısını arttıracağız. Bunun içinde gerek meslek liselerimizde gerekse üniversitelerimizde yeni alınacak öğrenci sayısı aşağı yıkarı 2,5 misline çıkarıldı, tam 4 bine yakın her yıl öğrenci alınıyor. Sayıyı arttıracağız başka bir  yolumuz yok yani.

- Üniversitelerde mevcut kadrolarda eksilmeler söz konusu 4/ B olayı da  kısıtlı.

Mevcut kadro boşalırsa yerine eleman alabilirler ama 4/B konusunda da çalışıyoruz. Üniversitelerimizin bir kısmında bu 4/ B personel alımı fazla olmuş bazılarında olmamış bir dengesizlik var. Onu da üniversitelerimizle ekonomi yönetimiyle birlikte bir dengeye kavuşturmaya çalışıyoruz.

-Bu dengeleme 1 Kasım Aile hekimliğinin İstanbul’da başlama tarihine kadar biter mi?

İstanbul’da bu konuda bir sorun şundan yaşanmaz.  Biz 1300 hemşire alacağımız zaman. Bunların İstanbul’daki özel hastanelerden veya üniversitelerden geçenlerinin sayısı çok  yüksek olmayacaktır. Biz puanla alıyoruz. Tüm hemşireler bu 1300' lük kadroya müracaat etme hakkına sahipler şuanda, kamuda çalışan veya çalışmayan hatta yeni mezun olmuş öğrenci de olabilir.O nedenle üniversitelerden varsayalım 100’ü geçsin.

-Sayın bakan İstanbul Üniversitesi Çapa ve Cerrahpaşa hastanelerinden  200 hemşire aile hekimliği sistemine  geçmek 12 Temmuzda iş başı yapmak  üzere istifa etmiş.Bu sayı  az değil.

Ben diyorum ki  İstanbul’a  dışarıdan  1300 hemşire getireceğiz.Dışarıdan demeyelim yeni kadro açıyoruz. Bunlar puanlarına  göre kamuya geliyorlar, üniversitedeki  bir kişinin veya özelden bir kişinin sağlık bakanlığına geçme şansı  Türkiye’deki diğer hemşireler kadar, belki daha da az. Özellikle yeni öğrenciler daha yüksek puan alıyorlar okuldan yeni mezun olduklarından.

- Aile hekimliğinde  gerekli  sayıyı, gerekli başvuruyu alabiliyor musunuz?   

3643 aile hekimliği noktası tesbit edildi İstanbul’da. Başlangıç için bunlardan ilk yerleştirmede başvuru 3049 kişi oldu. Beklentilerimizin de üstünde. Çünkü başlangıçtaki  başvuruyu sağlık bakanlığına ve diğer kamuda çalışan hekimler yapabilir  özel poliklinikte çalışan hekimler yapamıyor. İstanbul’da böyle çok sayıda hekim var aile hekimliğine geçmek isteyen. Özel polikliniklerin önemli bir kısmı aile hekimliğine dönüşecek, biz öyle bekliyoruz. Aile hekimliği olarak belirlediğimiz

 semtlerde,yerlerde bina yok ama çok sayıda poliklinik var.Bu süreç kolay değil. Çok iyi yönetilmeli.İl müdürlüğü ve bir  müsteşar yardımcım sadece bu işle ilgili çok yoğun çalışma yapıyorlar.

 Aile hekimliğine geçtikten sonra 3 ay kadar bir takım ufak tefek problemleri yaşacağız. Ama bu hiçbir zaman durumu 2002 yılındaki o adata yok edilmiş olan sistemle kıyaslanacak sıkıntıda olamaz yani.  Devasa bir dönüşüm gerçekleştiriyoruz İstanbul’da .Temmuz’da yeni aile hekimlerinin çalışacağı yerler belli olacak. Kasımda da uygulama başlayacak. Aile hekimliğine 3,5 ay var.  Şu anda acil servisten aile hekimliğine geçen  kişilerin yerine yeni atama yapma imkanlarımız olacak. O kağıt , üzerinde boşaltmış oluyor ama fiilen boşaltmamış olacak, 3,5 sonra boşaltacak. Bu dönem 3-4 bin hekimin diploma aldığı mevsim.

İstanbul’da  uzman hekim değil pratisyen hekim ve hemşire açıkları var. O açıkları da kapatıyoruz. Bizim yapacağız dediğimiz işlerin en büyük teminatı yaptıklarımızdır. İstanbul’da dönüp bakarsanız  bunlar görülüyor.

(BU YAZI SAĞLIĞINSESİ GAZETESİ'NİN TEMMUZ 2010 SAYISINDAKİ  AYNI  BAŞLIKLI  YAZIDAN ALINMIŞTIR.)

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim