• BIST 103.186
  • Altın 227,073
  • Dolar 5,3171
  • Euro 6,0307
  • İstanbul : 2 °C
  • Ankara : 3 °C
  • İzmir : 5 °C

Sağlık Personeline Yönelik Şiddet Nasıl Önlenir?

Sağlık Personeline Yönelik Şiddet Nasıl Önlenir?
Zonguldak Kadın Doğum Çocuk Hastalıkları Hastanesi, Adli Bilimciler Derneği, Zonguldak Tabip Odası ve Türk Hemşireler Derneği tarafından düzenlenen “Sağlık Personeline Yönelik Şiddetin Önlenmesi Sempozyumu” Zonguldak'ta yapıldı.

 Zonguldak Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi konferans salonunda 19 Haziran 2010 tarihinde gerçekleşen  sempozyumda; 3 oturum ve 3 konferans  düzenlendi.

 Sempozyumda; Şiddetin Sosyal Antropolojik Kökenleri, Şiddetin Psikodinamiği, Sağlık Çalışanlarına Yönelik Şiddet ve Zonguldak Tabip Odasının Görüşleri, Şiddetin Hukuki Boyutu, Şiddeti Önleme ve Etkisiz Kılma, Şiddetin Önlenmesinde Psikolojik Algı ve İletişimin Önemi, Medyada Sağlık ve Şiddet, Hemşire ve Ebelere Yönelik Şiddet, İşyerinde Psikolojik Şiddet (Mobbing) başlıkları altında konferans ve oturumlar düzenlendi.

Sempozyuma Ankara Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Zonguldak Tabip Odası ve Adli Tıp Kurumu İzmir Grup Başkanlığından konuşmacılar, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi, Türk Hemşireler Derneği, Zonguldak Tabip Odasından moderatörler, Zonguldak ve çevre illerden il sağlık müdür yardımcıları, başhekimler, başhekim yardımcıları, öğretim görevlileri, hasta hakları birimi çalışanları, , hekim, hemşire, ebe, sağlık alanında çalışanları katıldı.

Açılış  konuşmasında Zonguldak Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Rüstem Albayrak, Türkiye’nin en önemli konularından birinin sağlık personeline yönelik şiddet olduğunu, bunlarında sadece bir kısmının medyaya ve çok az bir kısmının da adli olgu olarak yansıdığını söyledi.Dr. Albayrak “ Dünyada şiddet ciddi bir sorundur.  Sağlık çalışanları güvenlik görevlilerinden daha fazla şiddete maruz kalıyorlar” dedi.

 Ankara Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı-Adli Bilimciler Derneği Başkanı Prof. Dr. Hamit Hancı ise  özellikle acil servislerde olası şiddet olaylarının önlenmesi veya asgari zararla olayın sona erdirilebilmesi amacıyla, silah bulunduran hastalara yaklaşım, olası saldırılardan korunma, şiddeti fark edebilme ve şiddet karşısındaki davranışlar ve korunma yöntemlerini uygulamalı olarak anlattı.

Dr. Hancı şöyle devam etti:

“Olası şiddetin önlenmesi veya asgari zararla olayın sona erdirilebilmesi amacıyla acil durumlarda görevlilerin uyarılması, alarm ve izleme sistemleri, güvenlik kameraları gibi çeşitli sistemlerin kurulması gerekir. Ülkemizde birçok özel hastane ve kimi kamu hastaneleri güvenliğin sağlanmasında ve takibinde kapalı devre televizyon ve kamera sistemlerini kullanmaya başladılar. Güvenliği sağlanmış bir iş yerinde çalışmak herkesin hakkıdır.

Hastanelerin kendi iç güvenlik sistemlerini kurmaları gerekir. Bu konuda yasal düzenlemeler de yapılmalıdır. Bu şekilde tüm hastanelerin birbirine benzer güvenlik protokolleri oluşturulmaları gerekir. Hastanede saldırıların önlenmesi için  çevre düzenleme, acil servise girişlerin denetlenmesi, hastaneye girenlerin kontrol edilmesi, uygun bekleme yerlerinin yanı sıra hasta yakınlarına yardımcı olunması gerekir.Akrilik camlar, güvenlik kameralarının kurulması hem faillerin bulunmasını sağlayabilecek  hem de caydırıcı etki yaratacaktır."

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim