• BIST 104.595
  • Altın 229,200
  • Dolar 5,4631
  • Euro 6,1893
  • İstanbul : 14 °C
  • Ankara : 7 °C
  • İzmir : 15 °C

Sağlık Yatırımları Açısından Yıldız Bir Yıl Olacak

Sağlık Yatırımları Açısından Yıldız Bir Yıl Olacak
İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, İstanbul’a 4 milyarlık sağlık yatırımı planlandığını ve 2012’nin sağlık yatırımları açısından yıldız bir yıl olacağını açıkladı.

 

 

2012 yılında birçok hastanenin projesinin ihale edileceğini ve kentteki tüm hastanelerin 2015 yılının sonuna kadar yenilenerek depreme dayanıklı hale getirileceğini belirtti.

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, 22 Aralık 2011 Perşembe günü "İstanbul’da Sağlık Yatırımları" konulu bir basın toplantısı düzenledi. İstanbul İl Sağlık Müdürü Dokucu, Topkapı Eresin Otel’de düzenlenen toplantıda, İstanbul'daki sağlık yatırımlarında gelinen noktayı ve 2012’den 2015’e yatırım hedeflerini paylaştı. Dokucu, İstanbul’a 2010-2011 yılında toplam 266 milyon TL sağlık yatırımı yapıldığını, tamamlanan yatırımlarla nitelikli yatak sayısının 4 bin 500’e ulaştığını bildirdi.

İkitelli’de yapılacak sağlık kampüsünün tanıtımını yapan Dokucu, planlanan yatırımların kente 14 bin 226 yeni yatak kazandırılacağını söyledi. Dokucu, İstanbul’daki kamu hastanelerinde şu anda yüzde 30 olan nitelikle yatak oranının da 2015 yılında yüzde 100 olacağını ifade etti.İstanbul’a sağlık yatırımları hızlanarak devam ediyorNüfusu her yıl giderek artan İstanbul, birçok alanda olduğu gibi sağlık alanında da sürekli gelişen ve birçok yeniliğe öncülük eden bir kent. İstanbul’daki sağlık kuruluşları, dünya standartlarında hizmet veren tesisler olarak, kişi ve toplum sağlığının korunmasında, geliştirilmesinde ve hasta olanların tedavi edilmesinde öncü rol alıyor.

İstanbul'da artan nüfus ve gelişen teknolojiye paralel olarak sağlık hizmetleri de bu oranda büyüyor. Günümüzde İstanbul, 13,2 milyonu bulan kendi nüfusunun yanı sıra, ülkenin tamamından hasta başvurusu alıyor. İstanbul'un sağlık kurumlarının hitap ettiği hasta sayısı katlanarak artarken, bir yandan da son yıllarda özellikle Ortadoğu ve Avrupa ülkelerinden eğitim hastanelerine de hasta başvuruları geliyor. İstanbul'un sağlık konusunda cazip bir merkez haline gelmesindeki en büyük etken ise hastane ve hizmet kalitesinde sağlanan kapasite ve nitelik artışı.

Etkin, kaliteli ve sürdürülebilir sağlık hizmetini hedefleyen Sağlık Bakanlığı, bu amaç doğrultusunda “Sağlıkta Dönüşüm Programı”nı uygulamaya aldı. Bu program çerçevesinde vatandaşların kaliteli sağlık hizmetlerine eşit biçimde ulaşabilmelerini amaçlayan “insan odaklı” anlayış ile yapısal, planlı ve sürdürülebilir bir sağlık sistemi hedefleniyor. İstanbul Sağlık Müdürlüğü, “Sağlıkta Dönüşüm Programı” kapsamında kentteki kamu hastanelerini yeniliyor.

Proje kapsamında kimi hastaneler tamamen yenilenirken, kimileri de ihtiyaç olan bölgelerde sıfırdan inşa ediliyor ve kamu hastanelerine özel hastane konforu geliyor. Bu kapsamda hastaneleri depreme ve doğal afetlere karşı güçlendirme çalışmaları da devam ediyor.İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nün kentteki kamu hastanelerini yenilemeye yönelik yatırım çalışmaları; tamamlanan, inşaatı devam eden, projelendirilen, planlanan ve deprem güçlendirmesi yapılan sağlık kuruluşları olarak öne çıkıyor. Devam eden bu süreçte, 2012 yılı İstanbul’da sağlık yatırımları açısından yıldız yıl olacak.

2012 yılında birçok hastanenin projesi ihale edilecek ve İstanbul'daki tüm hastaneler 2015 yılının sonuna kadar yenilenerek depreme dayanıklı hale getirilecek.İstanbul’a 2010-2011 yılında toplam 266 milyon TL sağlık yatırımı yapıldı. İstanbul Sağlık Müdürlüğü, 2010 yılında 535 yataklı Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ni tamamladı, ayrıca Sultanbeyli Devlet Hastanesi’nin güçlendirme çalışmasını bitirdi. Bu projelerin toplam maliyeti, 123 milyon 136 bin 671 TL’ye ulaştı.2011 yılında, 85 milyon TL maliyetle 544 yataklı Kanuni Sultan Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 26 milyon TL maliyetle 200 yataklı Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi ve 10 milyon TL maliyetle 100 yataklı Eyüp Devlet Hastanesi B Blok yapımı tamamlandı.

İstanbul’daki sağlık yatırımları kapsamında Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin 25 yataklı acil servisi ile Şişli Etfal Hastanesi’nin yenilenen acil servisi de hizmete açıldı.Böylece 2010 yılında 123 milyon 136 bin TL, 2011 yılında 121 milyon TL ve birinci basamak sağlık yatırımları 21 milyon TL olmak üzere iki yılda toplam 266 milyon TL yatırım yapıldı.Nitelikli yatak sayısı 4 bin 500’e ulaştıİstanbul’daki sağlık yatırımları kapsamında yenilenen kamu hastanelerine özel hastane konforu geliyor. Kamu hastanelerinde koğuş sistemini tümden kaldıran bu yeni uygulama ile yenilenen hastanelerde odalar en fazla iki kişilik. Her biri nitelikli özel oda statüsündeki bu odalarda banyo, lavabo, televizyon ve buzdolabı bulunuyor.

İstanbul’daki mevcut yatak kapasitesi 15 bin. Bunların 4 bin 500’ü nitelikli yatak olarak yeniden yapıldı. İstanbul’daki kamu hastanelerinde şu anda nitelikli yatak oranı yüzde 30. Yeni yatırımlarla beraber 2015 yılında bu oranın yüzde 100 oranında olması ve özel oda statüsünde “nitelikli” 24 bin yatak kapasitesine ulaşılması hedefleniyor.Devam eden yatırımlarla 3 bin 710 nitelikli yatak daha hizmete girecek.

İstanbul Sağlık Müdürlüğü’nün inşaatı devam eden yatırımları:

300 yataklı Gaziosmanpaşa Devlet Hastanesi

359 yataklı Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi A Blok 620 yataklı Seyrantepe Devlet Hastanesi

310 yataklı Bahçelievler Devlet Hastanesi

150 yataklı Esenler Devlet Hastanesi

380 yataklı Sancaktepe Sarıgazi Devlet Hastanesi

240 yataklı Gaziosmanpaşa Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi

51 yataklı Süleymaniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ek BinasıAyrıca ihale süreçleri devam eden 600 yataklı Sultangazi Yeni Hastanesi,

350 yataklı Ümraniye Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi ve 350 yataklı Sarıyer Devlet Hastanesi projeleri tamamlandığında, toplam 3 bin 710 yatak daha hizmete alınmış olacak.

100 yataklı Bayrampaşa Devlet Hastanesi, 50 yataklı Meslek Hastalıkları Hastanesi ve Eyüp Devlet Hastanesi A Blok’ta da depreme karşı güçlendirme çalışması devam ediyor. Bu projelerin toplam maliyeti ise 750 milyon TL.İstanbul’a dört milyarlık sağlık yatırımı planlandı İstanbul Sağlık Müdürlüğü’nün devam eden 750 milyon TL yatırımla birlikte, projelendirilen 9551 yatak ve planlanan 4675 yatak hastane projesi de bulunuyor. Plan ve proje aşamasındaki yatırımların maliyeti 4 milyar TL.

İstanbul’da üç dev sağlık kompleksi yapılacakSağlık Bakanlığı Kamu Özel Ortaklığı Daire Başkanlığı tarafından geliştirilen kampüs hastaneler projesi kapsamında, toplam 6307 yataklı 3 sağlık kompleksi de İstanbul’a kazandırılacak.

İkitelli’de yapılacak projede, 479 yataklı genel hastane, 347 yataklı onkoloji hastanesi, 451 yataklı çocuk hastanesi, 451 yataklı kadın doğum hastanesi, 279 yataklı kardiyoloji ve kalp damar hastalıkları hastanesi, 347 yataklı nörolojik ve ortopedik bilimler hastanesi, 128 yataklı psikiyatri hastanesi, 200 yataklı fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesi, olmak üzere toplam 2682 yataklı entegre sağlık kompleksi yer alacak.Ayrıca 2000 yataklı Süreyyapaşa Sağlık Kampüsü ve 1625 yataklı Bakırköy Sağlık Kampüsü planlanıyor.

47 sağlık tesisinde 77.320 metrekare alan depreme karşı güçlendirilmiş olacak İl Sağlık Müdürlüğü, sağlık yatırımları kapsamında, İstanbul İl Özel İdaresi ile ortak yürüttüğü çalışmalar sonunda bazı sağlık kuruluşlarını da deprem güçlendirme programına aldı ve bu kuruluşların boşaltılmasına başlandı. Bu kapsamda 2012 Mart ayına kadar 47 sağlık tesisi boşaltılarak, güçlendirme çalışmalarını yürütecek firmalara yer teslimi yapılacak.

Çalışma tamamlandığında toplam 77.320 metrekare alan depreme karşı güçlendirilmiş olacak.İstanbul halkının daha güvenilir ve daha kaliteli sağlık hizmeti alabilmesi için yürütülen güçlendirme çalışmalarının tamamlanmasının ardından, söz konusu sağlık kurumları yeniden aynı konumda hizmet vermeye devam edecek. İstanbullular güçlendirme çalışmaları tamamlanıncaya kadar en yakın sağlık kuruluşlarına başvurup sağlık hizmetinden yararlanabilecek.

Güçlendirmesi yapılacak sağlık kuruluşları şunlar:Adalar: Kınalıada Aile Sağlığı Merkezi Arnavutköy: Hadımköy Aile Sağlığı Merkezi Ataşehir: Esatpaşa Aile Sağlığı Merkezi Şerifali Çiftliği Aile Sağlığı MerkeziBağcılar: Bağcılar Çınar Aile Sağlığı MerkeziBahçelievler: Cumhuriyet Aile Sağlığı Merkezi A1 Blok Cumhuriyet Aile Sağlığı Merkezi A2 Blok Kocasinan Aile Sağlığı Merkezi Yenibosna AÇSAP Eğitim MerkeziBakırköy: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Osmaniye Polikliniği A Blok İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Osmaniye Polikliniği B Blok İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Osmaniye Polikliniği C BlokBaşakşehir: Başakşehir Aile Sağlığı MerkeziBayrampaşa: Bayrampaşa Devlet Hastanesi Bayrampaşa Semt PolikliniğiBeylikdüzü: Gürpınar Aile Sağlığı MerkeziBeyoğlu: 75. Yıl Sütlüce Aile Sağlığı Merkezi Büyükçekmece: Büyükçekmece Devlet Hastanesi Semt Polikliniği A Blok Büyükçekmece Devlet Hastanesi Semt Polikliniği B Blok H. Ayşe H. Ömer Çolak Güzelce Köyü Aile Sağlığı Merkezi Çatalca: İhsaniye Köyü Zehra Akdoğan Aile Sağlığı Merkezi Kestanelik Köyü Aile Sağlığı Merkezi Karacaköy Aile Sağlığı MerkeziEsenler: Esenler Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Eğitim Merkezi Eyüp: Eyüp Devlet Hastanesi İslambey Semt Polikliniği Göktürk Aile Sağlığı MerkeziFatih: Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Vilayetler Hizmet Birliği Semt Polikliniği A1 Blok Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Vilayetler Hizmet Birliği Semt Polikliniği A2 BlokGaziosmanpaşa: Gaziosmanpaşa Semt PolikliniğiGüngören: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Güngören Semt PolikliniğiKadıköy: Kadıköy Semt PolikliniğiKağıthane: Z. Güleser Aile Sağlığı Merkezi Örnektepe AÇSAP Eğitim Merkezi Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kağıthane Semt PolikliniğiKartal: Uğur Mumcu Aile Sağlığı MerkeziKüçükçekmece: Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp Damar Cerrahisi EAH Semt Polikliniği A1 Blok Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp Damar Cerrahisi EAH Semt Polikliniği A2 Blok Tepeüstü Aile Sağlığı MerkeziMaltepe: Esenkent Aile Sağlığı MerkeziPendik: Pendik Devlet Hastanesi Kaynarca Semt Polikliniği ve Diyaliz Merkezi Yenişehir Aile Sağlığı Merkezi Çamçeşme Aile Sağlığı Merkezi Kaynarca Aile Sağlığı MerkeziSarıyer: Bahçeköy Sabri Artam Vakfı Aile Sağlığı Merkezi Reşitpaşa Aile Sağlığı Merkezi A Blok Reşitpaşa Aile Sağlığı Merkezi B Blok Tarabya Eczacıbaşı AÇSAP Eğitim MerkeziSilivri: Çanta Beldesi Sevgi Turgut Aile Sağlığı Merkezi A Blok Çanta Beldesi Sevgi Turgut Aile Sağlığı Merkezi B Blok Gümüşyaka H. Saliha Ahmet Ölçer Aile Sağlığı Merkezi Şerife Baldöktü Aile Sağlığı MerkeziSultangazi: Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nevzat Ayaz Semt PolikliniğiŞişli: 75. Yıl Mecidiyeköy Aile Sağlığı Merkezi Ayazağa Aile Sağlığı Merkezi Tuzla: Akfırat Aile Sağlığı MerkeziÜmraniye: İnkılap Aile Sağlığı Merkezi Zeytinburnu: Seyit Nizam Aile Sağlığı Merkezi

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim