• BIST 104.862
  • Altın 230,033
  • Dolar 5,4794
  • Euro 6,2177
  • İstanbul : 12 °C
  • Ankara : 10 °C
  • İzmir : 12 °C

Sağlıkçılardan Oluşan Tiyatro Topluluğu

Sağlıkçılardan Oluşan Tiyatro Topluluğu
İstanbul Eczacı Odası Tiyatro Topluluğu. Topluluğun yönetmen yardımcısı Ecz. Avni Kurtuldu, sorularımızı yanıtladı.


İstanbul Eczacı Odası Tiyatro Topluluğu ne zaman kimin tarafından kuruldu? Kurumla amacı neydi?
İstanbul Eczacı Odası Tiyatro Topluluğu 1999 yılında dönemin Oda Yönetimi zamanında kurulmuştur.Oda Başkanı Ecz.Erkan Önsel,Oda Genel Sekreteri Ecz.Avni Kurtuldu ve Oda Saymanı İsmail Mürtezaoğlu o dönemin yöneticileri olarak tiyatroyu kurmuşlardır.Amaç tiyatro sanatıyla eczacıyı buluşturmak, bir meslek kuruluşu olarak tiyatroya katkıda bulunmak, eczacıyı aktif olarak tiyatronun içine çekmekti.


Şu ana kadar hangi oyunları, nerelerde sahnelediniz, açıklar mısınız?
Şimdiye kadar oynadığımız oyunları şöyle sıralayabilirim :
Haldun Taner'in ''Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım.'' oyunu İzmir'de, Samsun'da ve beş kez de İstanbul'da sahneye konmuştur.

Yılmaz Erdoğan'ın '' Kadınlık Bizde Kalsın.'' Oyununu beş kez İstanbul'da sahneye koyduk.

Kandemir Konduk' un '' Artiz Mektebi'' oyununu beş kez İstanbul’da sahneledik.
Turgut Özakman' ın '' Deliler'' oyununu altı hafta peş peşe İstanbul Muammer Karaca salonunda sahneledik.
Ülkü Ayvaz'ın bir uyarlaması olan ''Türk Usulü Evlenme'' adlı oyun İstanbul'da değişik sahnelerde beş kez oynandı.
Turgut Özakman' ın ''Fehim Paşa Konağı'' adlı oyununu Çorlu, Alanya, Kayseri ve beş kez de İstanbul'da sahneledik.

Haldun Dormen'in '' Hisseli Harikalar Kumpanyası '' oyununu Kırklareli ve yedi kez de İstanbul'un değişik yerlerinde sahneye koyduk.

Diyebilirim ki tüm oyunlarımız dolu salonlarda oynanmıştır.Meslektaşlarımızın inanılmaz ilgisi ve beğenisine mazhar olduk.


Topluluk üyeleri hakkında bilgi verir misiniz?
Topluluğun Yönetmeni Ülkü Ayvaz, Yönetmen yardımcısı Ecz.Avni Kurtuldu, Ses-ışık düzeni-fotoğraf ve afişler Ecz. Birsen Kurtuldu ( Eşim ), Müzikler, dans ve koreografi Funda Kurtuldu( Kızım)
Oyuncular : Avni Kurtuldu ( Eczacı ), İsmail Mürtezaoğlu ( Eczacı ), Fatma Bacaksız
( Eczacı ), Aylin Koç ( Eczacı ), Fazilet Öktem Serin ( Eczacı ), Banu Bozkurt (Eczacı),Ezgi Korkmaz ( Eczacılık öğrencisi), Abdullah Öndeş ( Vergi Dairesi Müdürü) ,Funda Kurtuldu ( Ekonomist-Profesyonel müzisyen ), Beyhan Yıldırım ( Hemşire ), Burçin Özdemir (Serbest ), Dinçer Tatlıoğlu ( Eczacı çocuğu-Stajyer Hakim ), Gülşin Kaymakçı ( Eczacı eşi ), Hakan Nailoğlu ( Ecza Deposu sahibi ), Zülfü Şahin (Maliyeci) Mert Tunçay (Öğrenci).


Oyun provaları ne zaman oluyor, ne kadar sürüyor?
Oyun provaları kış ayları boyunca sürüyor. Her yıl 14 Mayıs Eczacılık Bayramı kutlamalarında sahneye konuyor. Her yıl yeni bir oyunla sahne alıyoruz. Bir oyunun provaları yaklaşık 6 ay sürüyor.

Eczacı camiası olarak sahnelemeyi düşündüğünüz planladığınız hangi oyunlar var? Ne zaman sahnelemeyi düşünüyorsunuz?
Eczacılık camiası olarak arzuladığımız ve hazırlıklarını sürdürdüğümüz bir oyun var.Ülkü Ayvaz'ın yazdığı ve yönettiği 2009 Mayıs’ında sahnelemeyi düşündüğümüz bir projemiz var.Eczanelerimizde geçen trajikomik olaylardan esinlenerek hazırlanan ve mesleki sorunlarımızı hicveden bir oyun.


Daha çok hangi tür oyunları sahneliyorsunuz?
Eğlendirici-dinlendirici, müzikal-komedi türü oyunlar ağırlıklı oluyor.

Provaları nerelerde yapılıyorsunuz?
Provalar genellikle Eczacı Odası’nın Galatasaray'daki kültür merkezinde yapılıyor.Ayrıca Dormen Tiyatrosu’nda da provalarımızı yapıyoruz.


Oyun sahnelerken ne tür duygular içinde oluyorsunuz, neler hissediyorsunuz?
Eczacılık ile ilgili yaşadığımız sıkıntıları Tiyatro çalışmaları sayesinde unutuyoruz.Bir yandan meslektaşlarımızı eğlendirirken, bizlerde eğleniyoruz.Ayrıca insanları eğlendirirken düşündürmek ve tiyatronun muhalif ses özelliğini kullanmak başlıca kılavuzumuzdur.

Bir eczacı sağlıkçı olarak sanatla ilgilenmek size neler kazandırıyor. Sağlık çalışanlarına bu konuda bir mesaj vermek ister misiniz?
Sanat, olaylara geniş perspektiften bakabilme yeteneği sağlaması, insan ilişkilerine çok anlamlı boyutlar kazandırması sebebiyle sağlık çalışanlarına olduğu gibi tüm meslek gruplarına önerilmesi gereken bir olgudur.


Oyunda giydiğiniz kıyafetleri nasıl sağlıyorsunuz?
Oyun kıyafetleri oyuna göre hazırlanıyor.Oyuncular kıyafetlerini kendisi tedarik ediyor.

Tiyatro oyununu sergilemek de bir maliyet gerektiriyor, bunu kim / kimler, nasıl karşılıyor?
Oyunlarımızı en az masrafla çıkarmaya çalışıyoruz. Belediye salonlarını ücretsiz ya da çok az bir ücret karşılığı kullanabiliyoruz. Ayrıca İstanbul Eczacı Odası Yönetimi maddi ve manevi olarak her türlü desteği sağlamakta.(Teşekkürlerimizi sunarız.)


Bu topluluğun hedefi ne?
Topluluğun en büyük hedefi hazırlıklarını sürdürdüğümüz son oyunu tüm Türkiye'de sahnelemek.Eczacılık ve ilaç sektörünün sıkıntılarını tiyatro aracılığı ile her kesime duyurmak, toplumu tiyatro ile barıştırırken tiyatroyu gerçek anlamında kullanmak en büyük hedefimizdir.


Eczacılık dışında kalan zamanınızı provalar ve oyunların sahneye konulması alıyor, aileleriniz bu konuda nasıl bir tutum sergiliyor?
Oyuncular ve aileleri tam bir kolektif çalışma anlayışı içinde,herkes bir işin ucundan tutarak oyunlar sahnelenmekte. Sahnede bulunanların iki misli sayıda yakını sahne arkasında isimsiz kahramanlar olarak emek vermekte.Göz yaşartıcı bir dayanışma içinde oyunlar sahnelenmekte.Herkes birbirine yardımlaşmanın, paylaşmanın ne olduğu dersini anlatmakta adeta.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Toplumun ve temsil ettiği grubun sesi olarak kabul edilen tiyatro başkaldırının ve muhalefetin arenasıdır. Meslektaşları bir araya getirip kaynaştırmak ve en önemlisi örgütlemek açısından çok önemli bir unsurdur tiyatro.
Geçmişi geleceğe taşımak için, toplumun muhalif sesi olabilmek için, insan ruhunu geliştirmek için, örgütlü güç olabilmek için Tiyatroya selam.

On yıldır devam eden bu güzel ve anlamlı kültür aktivitemizde, bizlere destek olan bize emeği geçen herkese topluluğumuz adına da teşekkür ederim.
Zaman ayırdığınız için teşekkürler.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim