• BIST 98.198
  • Altın 234,346
  • Dolar 5,4947
  • Euro 6,2026
  • İstanbul : 15 °C
  • Ankara : 17 °C
  • İzmir : 21 °C

Şeker ölçüm çubukları İçin UZMANINDAN ÇÖZÜM ÖNERİSİ

Şeker ölçüm çubukları İçin UZMANINDAN ÇÖZÜM ÖNERİSİ
Çocuk Endokrinoloji ve Diyabet Derneği Çocuk Diyabet Grubu Başkanı Prof. Dr. Şükrü Hatun SGK’ya "Kan şekeri ölçüm çubuğu sorunu için çözüm önerisi"nde bulundu.

 

 

Prof. Dr.Şükrü Hatun’un önerisi şöyle;

“Bilindiği gibi, Danıştay 10. Dairesinin 2010/10024 Esas numaralı ve 5.11.2010 tarihli kararı gereğince (“Danıştay Kararı”) Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği’ne (“Tebliğ”) ekli EK-5/A Fiyatlandırılmış Tıbbi Sarf Malzemeleri Listesi’nin her bir kan şekeri ölçüm çubuğu için 0.55 TL ödeneceğine ilişkin 437. Sırasının yürütülmesinin durdurulmasına karar verilmiştir. Bu karar üzerine ilgideki Genelge’yi yayınlayan Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü söz konusu şeker ölçüm çubuklarına ilişkin Tebliğ’in “Ayaktan Tedavilerde Reçete Karşılığı Hasta Tarafından Temin Edilen Tıbbi Malzeme Bedellerinin Ödenmesi” başlıklı 7.2.2 maddesinin uygulanacağını belirtmiştir.

İdare, yürütmenin durdurulması kararının gereğini derhal yerine getirirken, hukuki açıdan hastaların kazanılmış haklarını ortadan kaldırmamaya özen göstermeli ve yürütmeyi durdurma kararında belirtilen amaca uygun şekilde idari işlem tesis etmelidir. Kurumunuzun Genelgesi ile şeker hastaları şeker ölçüm çubuklarını belirli bir süre için kendileri finanse etmek zorunda kalacaklar ve ödedikleri tutarları da Devlet’ten geri almaları ayları bulacak bir süre sonunda olacaktır.  

Bu uygulama, yaşlı, ağır derecede hasta diyabetlilerin şeker ölçüm çubuğu alımını zorlaştıracağı gibi, hastaların şeker ölçüm çubuklarını almadan önce iki kez düşünmesine ve böylelikle şeker düzeylerini ölçmemelerine neden olacaktır. Dolayısıyla uygulama kamu sağlığını olumsuz etkileyecek, kamu kurumlarının ve eczanelerin iş yükünü arttıracaktır. Açıktır ki, idarenin görevi, yürütmeyi durdurma kararlarının gereklerini yerine getirmenin yanı sıra her türlü idari işlemin tesisinde kamu yararını sağlamak olmalıdır.

Yukarıdakiler ışığında diyabet hastalarını bürokratik işlemlere maruz bırakan ve diyabet hastalarını mağdur eden şeker ölçüm çubuklarının Medula sisteminden çıkarılmasına yönelik uygulamaya son verilmesini, konunun diyabetli milyonlarca hasta için aciliyeti göz önüne alınarak, ilgideki genelgenin iptal edilerek şeker ölçüm çubuklarının Medula sistemine ve dolayısıyla hastaların erişimine mümkün olan en kısa sürede dahil edilmesini saygılarımızla talep ederiz.

ÇÖZÜM ÖNERİSİ

            Çocuklarda diyabetle uğraşan ve diyabetlilerin hakları için uzun süredir mücadele eden hekimler olarak ülkemizde diyabetlilere sağlanan sosyal güvenlik imkanlarının oldukça iyi olduğunu, bizlerin ve hastaların şimdiki sistemden bir yakınmasının olmadığını düşünüyoruz ve mahkeme kararlarının kazanılmış hakların kaybına neden uygulanmasını bekliyoruz.

Bu düşünceler çerçevesinde SGK’nın şu andaki (her bir kan şekeri ölçüm çubuğu için 0.55 TL) fiyattan provizyon yöntemiyle sistemi açmasının, hekim raporuyla daha  yüksek fiyatla şeker ölçüm çubuğu alması gerekenlere  ise teminen ödeme seçeneğini sunmasının mahkeme kararına uymak açısından yeterli olduğunu düşünüyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim