• BIST 99.835
  • Altın 242,703
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • İstanbul : 11 °C
  • Ankara : 10 °C
  • İzmir : 18 °C

Sekizinci Hipertansiyon ve Ateroskleroz Kongresi Marmaris’te Yapılacak

Sekizinci Hipertansiyon ve Ateroskleroz Kongresi  Marmaris’te Yapılacak
Hipertansiyon ve Ateroskleroz Derneği tarafından Avrupa Hipertansiyon Derneği’nin desteğiyle düzenlenen Akdeniz Hipertansiyon ve Ateroskleroz Kongresi’nin sekizincisi 6-10 Nisan 2011 tarihlerinde Marmaris’te gerçekleşecek.

 

 

 

Hipertansiyon ve Ateroskleroz Derneği  Başkanı Prof. Dr. Serap Erdine kongrenin konusunun uzmanları ile buluşma, tartışma ve paylaşım içerisinde gerçekleşeceğini belirterek “Avrupa Hipertansiyon Derneği Başkanı Prof. Dr. K. Narkiewicz, Avrupa Hipertansiyon Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. J. Redon, Avrupa Hipertansiyon Derneği Eski Başkanları Prof. Dr. A. Zanchetti, Prof. Dr. G. Mancia, Prof. Dr. J.L. Rodicio, Prof. Dr. S. Kjeldsen, Prof. Dr. S. Laurent, Dünya Aile Hekimleri Örgütü’nü temsilen Prof. Dr. R. Hobbs, Avrupa Hipertansiyon Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri’nin de aralarında bulunduğu saygın bilim adamları konuşmacı olarak katılacaklar”dedi.

 

Hipertansiyonla ilgili son yıllarda yaşanan en önemli gelişme hipertansif hastaların sadece kan basıncı düzeylerine göre değil, eşlik eden diğer risk faktörleri ile birlikte değerlendirilmesi gerekliliği olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Erdine  şöyle devam etti:

“Genç erişkinlerde hipertansiyona daha sık rastlanmaya başlanmıştır. Önceki yıllarda 30 yaşın altında ikincil bir sebep aranırken, bugün genç erişkinlerde ve hatta çocuklarda hipertansiyon daha sık ortaya çıkmaya başlamıştır.

 Tıbbın yarılanma ömrü 6 aydır. Bu, altı ay önce bildiklerinizin bugün sadece yarısının geçerli olması anlamını gelir. 6-10 Nisan 2011 tarihinde Marmaris’te düzenlenecek olan Sekizinci Hipertansiyon ve Ateroskleroz Kongresi’nde amacımız sadece güncel bilgilerin aktarılması değil, aynı zamanda meslektaşlarımızın yeni deneyimlerini tartışmak, paylaşmak ve en doğru tedavi yönteminin saptanmasına katkıda bulunmaktır.

 

Hipertansiyon ve Ateroskleroz Derneği 1991 yılından başlayıp önce iki yılda bir, daha sonra her yıl olmak üzere hipertansiyon ve ateroskleroz kongreleri düzenlemektedir. Başlangıçta ilk 3 yıl Hipertansiyon ve Ateroskleroz Kongresi olarak düzenlediğimiz bilimsel aktivitelerimiz daha sonra Türk-Alman, Türk-Alman-İtalyan, Türk-İtalyan-İspanyol ortak kongreleri olarak düzenlendi. Avrupa Hipertansiyon Derneği’nin desteğiyle 2004 yılından beri Akdeniz Hipertansiyon ve Ateroskleroz Kongresi düzenlenmektedir.

 

06–10 Nisan 2011 tarihleri arasında Marmaris’te yapılacak olan Sekizinci Hipertansiyon ve Ateroskleroz Kongresi, yine Avrupa Hipertansiyon Derneği desteğiyle Türk Aile Hekimleri Uzmanlık Derneği ile iş birliği içerisinde uluslararası nitelikte, multidisipliner, bir toplantı olacak gerçekleştirilecektir. Kardiyologların yanı sıra nefroloji, endokrinoloji, iç hastalıkları uzmanları, nöroloji gibi çeşitli uzmanlık dallarından değerli bilim adamlarının katılımları olacaktır.”

 Erdine, bu yılki  Hipertansiyon ve Ateroskleroz Kongresi’nde Aile Hekimleri Uzmanlık Derneği yönetim kurulu üyeleri konuşmacı olarak bilimsel katkıda bulunacaklarını, kongre bilimsel programı içerisinde düzenlenecek olan mini-kurslar ile Aile Hekimleri’nin hipertansiyon tanı ve tedavisi konusunda güncel bilgilerin aktarılmasının amaçlandığını söyledi.

 Kongreye  Almanya, Arjantin, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Çin, Estonya, Filipinler, Fransa, Gürcistan, Hırvatistan, İspanya, İtalya, Katar, Macaristan, Norveç, Polonya, Rusya, Sırbistan, Yunanistan başta olmak üzere 25’den fazla ülkeden katılım bekleniyor.

Avrupa Uzmanlar Birliği (UEMS) ve Avrupa Kardiyoloji Derneği ortak kuruluşu olan EBAC (The European Board for Accreditation in Cardiology) ile sürdürülen işbirliği çerçevesinde; 6 - 10 Nisan 2011 tarihlerinde Marmaris Grand Yazıcı Turban Otel'de düzenlenecek olan "Sekizinci Akdeniz Hipertansiyon ve Ateroskleroz Kongresi" EBAC tarafından 23 kredi puanı ile kredilendirilmiştir. Kongremiz EBAC tarafından alanında Türkiye’de gerçekleşen diğer kongreler arasında en yüksek krediyi alan kongrelerden biri olmuştur. Katılımcılar Kongre Sertifikaları ile Avrupa Hipertansiyon Derneği, Hipertansiyon Uzmanlığı kredisi alabilmektedirler. Kongremiz Türk Tabipler Birliği akreditasyon süreci içerisindedir.”

Kongreye konuşmacı ve oturum başkanı olarak katılan hekimlerin isimleri şöyle:

 

 

ACARTÜRK, Esmeray

Türkiye

AFŞAR, Nazire

Türkiye

AKMAN, Mehmet

Türkiye

AMBROSIONI, Ettore

İtalya

BAŞAK, Okay

Türkiye

BAŞARAN, Yelda

Türkiye

BİRDANE, Alparslan

Türkiye

BUĞRA, Zehra

Türkiye

CEBECİ, Sevsen

Türkiye

CIFKOVA, Renata

Çek Cumhuriyeti

CLEMENT, Denis

Belçika

COCA, Antonio

İspanya

ÇINAR, Cahide Soydaş

Türkiye

DİRİMEN, Güliz

Türkiye

DİŞÇİGİL, Güzel

Türkiye

ERDINE, Serap

Türkiye

FAGARD, Robert

Belçika

FAK, Ali Serdar

Türkiye

FARSANG, Csaba

Macaristan

GÜLDAL, Dilek

Türkiye

GÜLTEKİN, Nazmi

Türkiye

HOBBS, Richard

İngiltere

KARPUZ, Hakan

Türkiye

KAWECKA - JASZCZ, Kalina

Polonya

KELEŞ, İbrahim

Türkiye

KJELDSEN, Sverre E.

Norveç

KOLDAŞ, Lale

Türkiye

KOZAN,Ömer

Türkiye

LAURENT, Stephane

Fransa

LOVIC, Dragan

Sırbistan

LURBE, Empar                  

İspanya

MALLION, Jean Michel

Fransa

MANCIA, Giuseppe

İtalya

MANOLIS, Athanasios

Yunanistan

NARKIEWICZ, Krzysztof

Polonya

NILSSON, Peter M.

İsveç

OLSEN, Michael Hecht

Danimarka

PARATI, Gianfranco

İtalya

PEPINE, Carl J.

Amerika Birleşik Devletleri

REDON, Josep

İspanya

RODICIO, Jose Luis

İspanya

SANSOY, Vedat

Türkiye

SCHMIEDER, Roland

Almanya

SİNDEL, Şükrü

Türkiye

STRUIJKER-BOUDIER, Harry

Hollanda

TANRIÖVER, Özlem

Türkiye

TEZCAN, Hakan

Türkiye

TOPSEVER, Pınar

Türkiye

UZUNER, Arzu

Türkiye

VIIGIMAA, Margus

Estonya

YAZICI, Hasan

Türkiye

ZANCHETTI, Alberto

İtalya

ZOGHİ, Mehdi

Türkiye

 

 

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim