• BIST 102.814
  • Altın 226,891
  • Dolar 5,3152
  • Euro 6,0312
  • İstanbul : 7 °C
  • Ankara : -1 °C
  • İzmir : 6 °C

"Sesimizi Duyuramazsak 24 Bin Aile Hekimi Adına Eylem Yaparız"

"Sesimizi Duyuramazsak 24 Bin Aile Hekimi Adına Eylem Yaparız"
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Başkanı Dr. Şenol Atakan, Sağlığınsesi'ne "TBMM'ye sunulan yasanın bu haliyle onaylanmasına karşıyız. Aile hekimlerinin görüşü alınmadan hazırlandı.Bu şekliyle yasalaşırsa eylemlerle sesimizi duyururuz" dedi.

 “Bu şekliyle yasa onaylanırsa aile hekimleri kamu çalışanı değil, işveren oluyor, vergi mükellefi oluyor. Yani aile hekimliğinin özelleşmesinin önü açılıyor. Aile hekimliği sistemi bir kamu hizmetidir. Aile hekimleri kamu hizmeti sunmaktadır. Aile hekimliği özelleştirilemez. Bunu kabul edemeyiz, etmiyoruz. Bunu halkımızın da kabul etmeyeceğine inancımız tamdır” şeklinde konuşan Dr. Atakan, “Özelleşme, ikinci ve üçüncü basamakta bile tartışılır ama birinci basamak sağlık hizmetlerinde böyle bir şey tartışılamaz. Toplumun anayasal haklarından bahsediyoruz” şeklinde konuştu.

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) tarafından düzenlenen 9. Uluslararası Katılımlı Aile Hekimliği Kongresi - AHEKON 2018'in kapsamında düzenlenen  basın toplantısında konuşan Dr. Şenol Atakan  aile hekimliği sisteminin Türkiye’nin  gururu olduğunu belirterek, aile hekimlerinin böyle bir başarı yakalamışken aşırı iş yükü, hak kayıpları ve sağlıkta şiddet sebebiyle tükendiklerini söyledi.

"Aile Hekimliği Türk Halkının Yaşam Süresini Uzattı"

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Başkanı Dr. Şenol Atakan, 2005 yılında uygulamaya başlayan aile hekimliği sistemi sayesinde Türk halkının yaşam süresinin uzadığını söyledi. Dr. Atakan, “2000 yılında Türkiye'de ortalama yaşam süresi 68 idi. 2016 yılında ise ortalama yaşam süresi 78'e çıktı” dedi.

Vatandaş Memnun Ama Ya Aile Hekimi...

Aile hekimliğinin ülkemizde kamu sağlık alanında memnuniyet oranı en yüksek sağlık hizmeti olduğunu dikkat çeken Atakan, aile hekimliği sayesinde ülkemizde anne bebek ölümlerinin azaldığını, aşılama oranlarının arttığını, hasta takibinin  üst düzeye çıkartıldığını söyledi.

Aile Hekimleri Tükendi

Dr. Atakan, Edirne’den Kars’a yurdun her noktasında görev yapan yaklaşık 24 bin aile hekimi adına TBMM’nden sağlıkta şiddeti azaltacak caydırıcı nitelikte bir yasa geçmesini, aile hekimlerine asli işleri dışında yüklenen ek görevlerin alınmasını ve aile hekimlerinin hak kayıplarının telafi edilmesini istediklerini açıkladı.

Geçtiğimiz haftalarda TBMM’ye sunulan yasa teklifinin AHEF dahil olmak üzere, hiçbir meslek kuruluşunun fikri dahi alınmadan hazırlandığını öne süren  Dr. Atakan, “Yasanın 24. maddesi sağlıkta şiddeti caydıracak hiçbir içeriğe sahip değildir. Görevi başında şiddete uğrayan hekime sadece ‘karakola gitme’ ifaden iş yerinde alınsın denmektedir. Bu yasa tasarısı büyük bir hayal kırıklığıdır. Ayrıca Yasanın 30’uncu maddesi de, vatandaşın kendi aile hekimini seçme özgürlüğü ortadan kaldırıyor."dedi.

Aile  Hekimleri Ne İstiyor?  

Aile hekiminin görev tanımlamasının yapılmasını ve bunun sınırlarının çizilmesinin gerektiğine dikkat çeken Dr. Atakan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Aile hekimliği disiplininin gereklerinden taviz vermeden görevimizi yapmak istiyoruz. Türkiye’de aile hekimliğinin gerilemesinin en büyük sebeplerinden biri, ‘aile hekimi her işi yapar’ mantığı. Görev tanımı olmayan, disiplininin gereklerini yapmayan hiçbir iş sağlıklı yürümez. Sahadaki birçok arkadaşımız adli defin nöbeti tutuyor. Birçok ilçede aile hekimleri ciddi iş yükü altında çalışıyor ve haftada iki üç gün nöbet tutuyor. 273 sağlık raporunun aile hekimi tarafından yazılması isteniyor. (Ehliyet raporu, sporcu raporu, vb…)  

Aile hekimi, rapor alacak kişiyi başka bir hastaneye sevk ettiğinde işin mali boyutu devreye giriyor. İster kamu ister özel olsun vatandaşın ücret ödemesi gerekiyor. Bunun tepkisi bile aile hekimine yansıyor. Yeni yönetmelikte aile hekimi ehliyet için ‘resim çeker’ açıklaması da var. Bu da başka bir angarya.”

Dr. Şenol Atakan, şu anda tahmini olarak 1500 aile hekiminin tek başına çalıştığını da belirterek "Sağlık personeli yok çünkü kimse gelmek istemiyor. Sebebi de aile hekimliğinin hiçbir cazip tarafının kalmamış olması. Gelirler önemli miktarda düşürüldü, iş yükü arttı, sağlıkta şiddet yüzünden cazibesini gitgide yitirmekte ama bu sorunlar çözümsüz değil, çözümleri var.  Sahanın 14 yıllık tecrübesini ortaya koyarak, bu işin bütün muhatapları aynı masa etrafında toplanmalı. Bu modeli daha da iyi bir hale getirmeliyiz, sıkıntıları aşmalıyız  "dedi.

BU YAZI SAĞLIĞINSESİ AİLE HEKİMLİĞİ DERGİSİ'NİN ARALIK SAYISINDA YAYIMLACAKTIR.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim