• BIST 103.310
  • Altın 228,848
  • Dolar 5,4693
  • Euro 6,2098
  • İstanbul : 9 °C
  • Ankara : 14 °C
  • İzmir : 17 °C

Sigara Yaşlanmayı Hızlandırıyor!

Sigara Yaşlanmayı Hızlandırıyor!
Dilek Süzen

Yapılan araştırmalara göre sigara içme sıklığı 65 yaş ve üzeri grup için (yaşlılık dönemi) %8-30 arasında değişiyor. Geriatri Derneği tarafından yapılan açıklamada, sigara içmenin hızlandırdığı ?yaşlanma? sürecinin, aynı zamanda bireylerin sigaraya bağlı sağlık sorunlarını yaşamaya başlayıp bu durumdan kurtulmak istedikleri bir dönem olduğunu anımsatılarak "Türkiye?de doğuşta beklenen yaşam süresi ile sağlıklı yaşanan ömür arasında 10 yıl fark var. Bu rakamların bir başka anlamı da kişiler yaşamlarının 10 yıla yakın bir bölümünü sağlıksız olarak geçirmektedirler. Örneğin, sigara içen yaşlılarda hiç içmeyenlere göre zihinsel işlevlerinde azalma riskinin 3.6-dört kez daha fazla olduğu biliniyor denildi.

Açıklamada özetle şu bilgilere yer verildi:
?Toplumda uzun yıllardan bu yana sigara dumanından pasif etkilenim (pasif içicilik) önemli bir sorun olmuştur. Yaşlılık dönemi bireylerin bu dumandan daha fazla rahatsız oldukları, üstelik de bu rahatsızlığın da farkında oldukları bir dönem olarak kabul edilebilir. Yaşlılık dönemi aynı zamanda bireylerin sağlıklı yaşam sürmeleri için pek çok önerinin gündeme geldiği, bu anlamda uygulamaların yapıldığı bir dönemdir.

Yaşlı bireylerin özellikle zihinsel ve sosyal açıdan sağlıklı olabilmeleri için sosyal yaşamlarını geçirdikleri ve ürettikleri alanların sağlığa uygun olarak düzenlenmesi gerekir. Bunun gerçekleştirilebilmesi için de yaşanılan ortam havasının TEMİZ olması bir önkoşuldur.

Ortam havasının temizliği de özellikle en önemli kirleticiler arasında olan sigara/tütün dumanından arındırılmasına bağlıdır. Sigara dumanından pasif etkilenim açısından risk altında olan gruplar arasında çocuklar, gebeler, yaşlılar ve özürlüler yer almaktadır.

Yaşlıların ülkemizde bu güne kadar en çok bulundukları kahvehane, restoran gibi sosyalleştikleri ortamların havasının temiz olmadığı ve 19 TEMMUZ 2009?un bu anlamda bir dönüm noktası olduğu bir gerçektir. 19 TEMMUZ VE SONRASINDA TÜRKİYE?DE YAŞLI BİREYLER DE TAM DUMANSIZ ORTAMLARDA diledikleri kadar zaman geçirebilecekler, SAĞLIKLI ORTAMDA BULUNABİLME HAKLARINI sonuna kadar kullanabileceklerdir.

Sigara içmeyi bırakmak isteyen yaşlılara yönelik ÜCRETSİZ sigara bırakma programlarının da süreklilik içerisinde yürütülmesi gerekmektedir.

Unutulmamalıdır ki; her birey, bulunduğu ortamda ?sağlıklı olarak yaşlanabilme hakkına ve özgürlüğüne? sahip olmalıdır. "


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim