• BIST 103.310
  • Altın 229,277
  • Dolar 5,4693
  • Euro 6,2098
  • İstanbul : 9 °C
  • Ankara : 13 °C
  • İzmir : 16 °C

Sigaradan Ne Kadar TASARRUF SAĞLANDI?

Sigaradan Ne Kadar TASARRUF SAĞLANDI?
Sigara Yasası sayesinde 2010’un ilk 5 ayında 2009’un aynı dönemine göre 363 milyon paket sigara daha az tüketildi, böylece yaklaşık 1.8 milyar TL tasarruf sağlandığı bildirildi.

 

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi ve İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nün birlikte gerçekleştirdikleri “4207 Sayılı Kanun Uygulamasının Sağlık Üzerine Etkilerinin Araştırması”nın sonuçları yasanın sağlık açısından önemini bir kez daha gözler önüne serdi.

 İstanbul’da sirkülasyonu en yüksek olan 10 eğitim ve araştırma hastanesinin acil servislerine yapılan başvurularda, 2010 yılının ilk 5 ayı ile 2009 yılının aynı dönemi karşılaştırıldı. Verilerin detaylı olarak incelenerek analiz edilmesi neticesinde çıkan sonuçlar şöyle özetlendi:

 -      İskemik kalp hastalığı ve enfarktüse bağlı başvurularda %33,6 azalma gözleniyor.

-      Astıma bağlı başvurularda bir önceki yıla oranla %20,5 azalma görülüyor.

-      KOAH’a (Kronik obstrüktif akciğer hastalığı) bağlı başvurularda bir önceki yıla göre %21,4 azalma var.

-      Pnömoni (Zatüre) başvurularında bir önceki yıla göre %32,9 azalma gözleniyor.

-      Akut nazofarenjite (Soğuk algınlığı) bağlı başvurularda bir önceki yıla göre %16 azalma görülüyor.

-      Akut bronşit başvurularında bir önceki yıla göre %18,8 azalma var.

-      Alerjik rinite (Halk arasında: Saman Nezlesi) bağlı başvurularda bir önceki yıla göre %59,2 azalma gözleniyor.

-      Akut alt solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı başvurularda bir önceki yıla göre %61,3 azalma gözleniyor.

-      0-6 yaş grubundaki çocuklarda astım atağı başvurularına bakıldığında; Şişli Etfal Hastanesi’nden alınan veriler başvurularda %29 azalma; Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden alınan veriler ise %27 azalma olduğunu gösteriyor.

-      7-14 yaş grubundaki çocuklarda astım atağı başvurularına bakıldığında ise; Şişli Etfal Hastanesi’nden alınan veriler başvurularda % 24 azalma; Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden alınan veriler ise %50 azalma olduğunu gösteriyor.

Yapılan araştırma sonuçlarını değerlendiren ,Istanbul İl Sağlık Müdürü Prof.Dr. Ali İhsan Dokucu “2010 yılının ilk 5 ayında hastanelerin acil servislerine yapılan başvuruların bir öndeki yıla göre %20 oranında düşüş göstermesinin Tam Dumansız Hava Sahası yasasının başarılı olduğunun somut bir kanıtı olduğunu dile getirdi. Dokucu, “Hastanelerin acil servislerine olan başvurulardaki bu azalma neticesinde  2 900 000 TL kazanılan ilaç maliyeti olmuştur. Bu da yasanın sağlık ekonomisine olan katkısını gözler önüne sermektedir.” dedi

Marmara Üniversitesi Çocuk Hastalıkları Anabilim Dalı ve SSUK (Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi) Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı insan sağlığının herşeyin üzerinde olduğuna vurgu yaparak, sözlerine şöyle devam etti:

“Çocuklarımızda acil solunum hastalıklarını üçte bir azaltan bir önlemi durdurmak çocuklara hastalık mahkumiyeti vermek olur. Istanbul’da acillere başvuran ilk elli hastalık sıralamasında yüksek tansiyon ve astım küme düşmüştür. Yasal önlemler 2009 da 3. Sırada olan yüksek tansiyon başvurularını 14. Sıraya, 24. sırada olan astım başvurularını 38. sıraya, düşürmüştür. Yasanın toplum sağlığını düzelten en büyük ölçekli proje olduğuna inancımız pekişmiştir."

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim