• BIST 99.835
  • Altın 243,334
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • İstanbul : 14 °C
  • Ankara : 13 °C
  • İzmir : 20 °C

“Sıkıntının Zirvesinde Yaşıyoruz”

“Sıkıntının Zirvesinde Yaşıyoruz”
Dilek Süzen

İlki geçen ay İstanbul Üniversitesinde yapılan Üniversite Hastaneleri Birliği toplantısının ikincisi Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde gerçekleştirildi. Toplantının açılışında konuşan Prof. Dr. Erdener, üniversite hastanelerinin sorunlarının ülke açısından önemli bir konu olduğunu belirterek ''Artık sıkıntının zirvesinde yaşıyoruz. Bu nedenle çözümler üretmek ve üniversite hastanelerinin önünü açmak için ilgili kamu kuruluşlarıyla temasa geçmek zorundayız? dedi.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğretim üyesi ve üniversite rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet' in danışmanı SAĞLIĞINSESİ Gazetesi Medikal Editörü Prof. Dr. Faik Çelik de geçen toplantıda alınan, rapor hazırlanarak ilgili mercilere ulaştırılması ve gönüllülük esasına göre çalışma gibi kararların hayata geçirildiğini ancak YÖK içinde komisyon oluşturulması kararının henüz uygulanamadığını söyledi.

Önlerinde fazla zamanları olmadığı için daha hızlı kararlar alınmasının önemine işaret eden Çelik, ''Ne etkili yerlere hükmedebiliyoruz, ne de halimizden anlayan var. Artık demir eldivenlerimizi giymek zorundayız" dedi.
Birliğin temsil edilmeye ihtiyacı olduğunu vurgulayan Çelik, 3 kişilik bir temsil heyeti oluşturulması önerisini dile getirdi.

Çelik, ''Bu heyet, Haziran ayı içinde ekonomiden sorumlu devlet, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Maliye ve Sağlık Bakanları ile görüşmeler yapmalıdır'' diye konuştu.

Daha sonra katılımcılar, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Söylet' in yönettiği toplantıda söz alarak üniversite hastanelerinin gelirlerinin artırılması ve tam gün yasası ile ilgili görüşlerini dile getirdiler.

Toplantıya katılan yetkililerin büyük bölümünün tam gün yasasına taraftar olduklarını vurgulayan Söylet, ''Ama endişelerimiz var ve bunda da haklıyız'' dedi.

Söylet, Sağlık Uygulama Tebliği'nde farklı hasta portföyü, harcamalar ve kalite dikkate alınarak bir ödeme sistemi getirilebileceğini kaydetti.hürriyet


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim