• BIST 94.712
  • Altın 245,895
  • Dolar 5,9291
  • Euro 6,6217
  • İstanbul : 17 °C
  • Ankara : 23 °C
  • İzmir : 23 °C

Sıradan Memur Oluyoruz

Ercan Kırımi

Sıradan Memur Oluyoruz

Tam gün yasası birkaç yıldır biz hekimlerin gündeminde ilk sıralarda yer alıyor. En son Sağlık Aile, Çalışma ve Sosyal İşler komisyonu 26.6.2009’da yasayı Meclis’e gönderdi. Araya giren yoğun gündemler nedeniyle henüz yasalaşmadı. Fakat son 7 yıldır görevde olan Sağlık Bakanlığı ekibi başta bakan olmak üzere mutlaka bu yasayı kanunlaştırıp uygulamak istiyorlar.

Biz hekimlerin yaşamını ve geleceğimizi planlamamızı derinden etkileyecek bu kanun tasarısı hakkında maalesef meslektaşlarımızın fazla bilgi sahibi olmadığını izlemekteyiz. İlginçtir birçok meslek grubu kendileriyle ilgili kanun taslaklarını cümlesine kadar ezberleyip yorumlarda bulunurken hekimlerin neredeyse tamamı yasayı okumamışlar veya çok az kulaktan dolma bilgileri var.

            Van-Hakkari Tabip Odası olarak bizler iki defa Bakan ve ekibiyle tartışmalar yaşayarak kanunun meslektaşlarımız lehine düzeltilmesini istedik. 2009 yılının başından itibaren odamızda tüm meslektaşlarımızın katılımına açık toplantılar düzenleyerek taslağı enine boyuna tartıştık. En son görüşlerimizi 24.6.2009’da bir rapor halinde bakanlığa ilettik. En ciddi isteğimiz özlük haklarımıza ve emekliliğimize yansıyacak maaş iyileştirmesiydi.

Nitekim bakanlık genel bütçeden olmasa da özlük haklarımıza yansıyacak ‘sabit döner sermaye= ek ödeme’ uygulamasını tasarıya koydu. Fakat bunu meslektaşımızın alacağı döner sermayeden kesti. Bunu birçok hekim bilmiyor ve tam günden sonra maaşlarının artacağını zannedenler var. Halbuki toplamda belki eskisinden daha az kazanacak, çünkü özlük hakları kesintileri de alacağı döner sermayeden kesilecek.

            Fakat tasarı bu haliyle içinde bazı konularda küçük iyileştirmeler olmakla birlikte bizleri kesinlikle memnun etmemektedir. Kanunlaşması halinde hekimlik mesleğinin sıradan bir memuriyet haline dönüşme riski olduğu gibi, çok güvensiz bir düzenleme olan performansa bağlı ücret politikasını da kesinlikle istememekteyiz.

Performans bizlerin çalışmalarına bir miktar motivasyon sağlasa bile maaşımızdaki oranı tedricen %400’lerden %20’lere düşürülmelidir. Çünkü performans ödemeleri özlük haklarımıza da yansımamaktadır ve emeki maaşlarımız şu anda normal yaşam standartlarımızın çok altında kalmaktadır.  Tasarıda belirtilen mesai içi ve dışı ek ödeme kriterlerini yakalayabilmek için meslektaşlarımızın olağanüstü çalışmaları gerekmektedir.

            Bölgemiz açısından baktığımızda daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi buradaki meslektaşlarımızın neredeyse tamamı tam gün çalışıyor ve belki de bu yüzden yasa hakkında fazla bilgili ve tavırlı değiller. Çoğu yeni mezun ve mecburi hizmetini yapmakta olan genç meslektaşlarımız yasanın etkilerini birkaç yıl sonra sıradan memur haline geldiklerinde daha fazla hissedecekler. Artık günde şu kadar hasta muayene edip, şu kadar nöbet tutup döner sermayeye katkı sağlamadığımız takdirde çok az ücret alacağımızın farkında olmalıyız.

            Sağlık Bakanlığı yetkililerinin her zaman ifade ettikleri gibi meseleye halk penceresinden baktığımızda da bu yasanın çok olumlu sonuçlar doğurmayacağını düşünüyoruz.

Ayda yeterli bir geçimini sağlayabilmek için hergün çok sayıda hasta bakmak zorunda olan, hastalarına yeterince zaman ayıramayan ve sıradan memur gibi yeterince tatmin olmadığını düşünen bir hekime muayene olmak, kendinizi ona teslim etmek ve verdiği reçeteye güvenmek halkımız tarafından riskli olarak algılanacak ve farklı yollar aranacaktır. Bu durumun hemen aynısı özel sağlık kurumlarında da yaşanacak ve oradaki meslektaşlarımızda da aşırı hasta muayene etmek zorunda olduklarından özel ilgili hasta bakamayacaklardır. Tam gün sisteminde bildiğimiz manada özel muayene de olmayacağı için daha farklı ilgi bekleyen bir grup hasta özellikle bizim bölgemizde tatmin olamayacaklar ve çareyi yine büyük şehirlere gitmekte bulacaklardır. Bu yasa tasarısı bir an önce tabip odalarının da görüşleri alınarak hekimler lehine iyileştirmelerle düzeltilmelidir.

Bu yazı toplam 1124 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
bambam
15 Ağustos 2010 Pazar 12:34
kasıtmı var
ben bu yasaları hazırlayanların tıptan anlamadığını düşünüyorum. hatta tıp biliminin ilerlemesine karşı bir hareket ve bir kasıt var sanki...ne zorları var anlamak mümkün değil..hadi insanları cahiileştirmek istiyorlar daha çok yönetebilmek için dedik, birde cana kast var. hayret bir şey
212.156.98.218
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim