• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul : 7 °C
  • Ankara : 1 °C
  • İzmir : 9 °C

Sokak Sütü Doktorları Birbirine Düşürdü

Dilek Süzen

Milli Eğitim Bakanlığı(MEB) Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü? nün Tetra Pak Türkiye işbirliği ile Halk Eğitim Merkezleri çalışanlarına yönelik olarak düzenlediği ?Sağlıklı Süte Çağrı? seminerleri 2002 yılında başlamış ve 150 bin kişiye ulaşılmıştı.

Bu seminerlere medyanın ilgi göstermediği fark edilmiş olacak ki 2004 yılının 14 Nisan? ında İstanbul? da basın sohbet toplantısı düzenlendi. ESAM üyeleri yani uzman sağlık habercileri de bu toplantıya davet edildi.


NEDEN GELDİĞİNİ ANLAMADIK

Toplantıya, seminerleri veren Hacettepe Tıp Fakültesinin iki öğretim üyesi; Prof. Dr. Serhat Ünal ile Prof. Dr. Tanju Besler, MEB Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü Halk Eğitim Daire Başkanı Aynur Çılga ile Tetra Pak yetkilileri katıldı. Biz gazeteciler de 8-10 kişiydik. Aramızda ESAM üyesi yani uzman sağlık habercisi olmayanlar da vardı.

Toplantı zamanında başladı. Seminerlerin amacı anlatıldı, sokak sütlerinin mikrop yuvası olduğu ve kaynatılmadan içilmesinin zararlı olacağı vurgulandı. En sağlıklı sütün de UHT süt olduğu açıklandı. Toplantının başlamasından 15-20 dakika geçmişti ki Lepra Hastanesi? nden Dr. Mustafa Sütlaş salona girdi.

Kendisi aynı zamanda Türkiye Gazeteciler Cemiyeti? nin çıkardığı gazetenin sağlık sayfasını da hazırlıyordu. ESAM üyeleri olarak onu tanıyorduk yani. Ama basın toplantısına neden katıldığını anlamamıştım doğrusu. Diğer arkadaşlarda soran gözlerle birbirlerine bakıyordu. Onların da merakını çektiği belliydi.

Yemekli bir sohbet toplantısıydı bu. Bir taraftan yiyor, bir taraftan da sorularımızı hocalara yöneltiyorduk. Serhat Hocanın açıkta satılan gıdalara, sokak sütüne mikropların nasıl bulaştığını detaylı bir şekilde ve hastalıkları da tek tek sayarak anlatması, iştah filan bırakmamıştı ya, neyse?


KIZARMIŞ PATATES ZARARSIZ MI?

Son konuşmacı Tanju hoca beslenme uzmanıydı. Sokak sütünün kaynatılmadan içilmemesini, kaynatıldıktan sonra da besin değerlerinde yüzde 60-100 arasında kayıp olacağını bir kez daha vurguladı ve
"Sokak sütü kaynatılmadan içilirse o kadar zararlıdır ki, kızarmış patates bile yediğinizde bu kadar zararlı değildir?
deyince o ana kadar suskun duran Dr. Mustafa atıldı,
Aman hocam lütfen doğru mesaj verin, kızarmış patates zararsız mı yani! Biz doktorlar mesaj verirken, konuşmalarımıza, sarf ettiğimiz sözlere çok dikkat etmeliyiz. Unutmayın ki medyanın karşısındasınız? ?


İşte bu cümlelerden sonra biz gazeteciler, bu 3 doktorun kızarmış patates, sokak sütü, UHT süt, derken yaklaşık 1 saat süren çekişmelerini izledik.

Biri sinirden kızarıp bir şey söylüyor,öbürleri dinliyor, o susuyor, diğeri sinirlerine hakim olmaya çalışarak ama yüksek sesle konuşuyor, o susuyor diğeri konuşuyordu. Biz gazeteciler ise hep suskun?

Çünkü neyin, neden olduğunu anlamamıştık bile. Ortada, bazı gazetelerde Serhat Hoca ile Tanju Hocanın ağzından yazılmış, sokak sütünün içilmemesine, bir başka öğretim üyesinin de bu kampanyanın halkın yararına olmadığı şeklindeki yazılarından bahsediliyordu ama, bu gazeteler hangileriydi, başka neler yazılmıştı, haberimiz bile yoktu.

Dr. Mustafa da bizi bu konuda bilgilendirmeden doğrudan konuşmaya başlamıştı.

KİMSEYE SOKAK SÜTÜ İÇMEYİN DEMİYORUZ

Tartışma başlamadan önce Aynur Çılga, işi olduğunu söyleyip izin isteyerek ayrılmıştı zaten.
Dr. Mustafa,
"Vatandaşı süt içmeye yöneltmeliyiz, yani süt tüketimini artırmak şart. Sokak sütüne karşı kampanya başlatmak zaten düşük olan süt tüketimini daha da düşürür. Zaten tüketilen sütün yüzde 70' i sokak sütü. Ekonomik durum belli. Vatandaş sokak sütünü zor alıyor, paketlenmiş sütü nasıl alsın??
diyor.

Serhat Hoca ile Tanju hoca,
? Biz kimseye sokak sütü içmeyin demiyoruz. Sokak sütünde kolay mikrop ürediğini ve kaynatılmadan içilmemesi gerektiğini, kaynatıldığında besin değerlerinin önemli ölçüde azaldığını söylüyoruz. Bir bilim adamı olarak doğruları söylemek yanlış mı??
diye yanıtlıyorlardı.

Dr. Mustafa konuşmasında, kutulanmış sütlerin tamamen sağlıklı olduğunu söylemenin ne kadar doğru olduğunu anımsatıp doktorların sponsor firmaların etkisinde kalmaması gerektiğini ima etmesi üzerine, Serhat hocanın yüzünün rengi değişti, önce kızardı sonra sarardı ve sinirden titrek bir ses tonuyla,
?Ben bilim adamıyım. Kimse beni parayla satın alamaz. Doğru bildiğimi söylerim. Sokak sütü kaynatılmadan içilirse zararlıdır. Bunu her yerde söylerim. Kimseye şu sütü için demem.?


GÖREVİMİZ VATANDAŞI DOĞRU BİLGİLENDİRMEK

Bir ara Tetra Pak yetkilileri bir şeyler söyleyecek oldular. Serhat hoca elini kaldırarak onları hemen susturdu,
"Siz susun, karışmayın. Bu bizim aramızdaki bir konuşma. Kocaeli Tıp Fakültesi? nden Prof. Dr. Şükrü Hatun da bu seminerleri açık süte karşı ulusal kampanya olarak değerlendirmiş. Türkiye? de gelir düzeyi düşük ailelerin ambalajlı süte göre daha ucuz olan açık süte bile ulaşamadığını söylemiş. Doğrudur. Ama bilim adamı olarak doğruları halka söylemeyelim mi, yine söylüyorum, sokak sütü kaynatılmadan içilirse zararlıdır. Uluslararası bir firmanın sponsorluğunda yapılan bu kampanyanın halk sağlığına yararı dokunmayacağını söylemiş Şükrü Hoca. Öncelikle söyleyeyim, bizi bu toplantıya MEB davet etti. Seminerleri de bu şekilde veriyoruz. Şunu için veya içmeyin demiyoruz. Merak eden, halen devam eden seminerlerimize katılsın, görsün, duysun.

Evet seminer salonlarını sponsor firma tutuyor, bakanlığın bu iş için ayıracak parası yok. Ama bu bizi ilgilendirmez, bizim görevimiz vatandaşı doğru bilgilendirmek. Bilim adamı kimliğinden ödün vererek bu seminerleri vermiyoruz. Evet, kampanyanın açılışında yaptığımız konuşmalar Ankara? daki 2 gazeteci tarafından yanlış başlıklarla ve amacını aşan cümlelerle verilmiş. Yani söylemediklerimiz yazılmış, hata bizde mi? Siz doktor kimliğinizin yanı sıra gazetecileri de tanıyormuşsunuz. İşte size teklif; uzman sağlık muhabirlerini de davet ettiğiniz bir toplantı yapın. İstanbul Tabip Odası düzenlesin bunu. Konuyla ilgili istediğiniz bilim adamlarını çağırın. Kapanalım bir salona tartışalım.

Tüm gerçekler tartışılsın, uzman sağlık habercileri de bu konuda bilgili olduklarından haberleri saptırmadan yazarlar. Var mısınız??


Bir anlık suskunluk oldu, Dr Mustafa, ?Olur? dedi ama konuşmaya devam etti. Bunun üzerine biz yavaş yavaş salonu terk etmeye başladık. Belli ki sokak sütü, ambalajlı süt, bilim adamı kimliği ve uzman sağlık haberciliğinin önemi daha çok tartışılacaktı.


Bu yazı toplam 3302 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim