• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul : 7 °C
  • Ankara : 0 °C
  • İzmir : 10 °C

Sorunları Çok Ama Katılanı Yok

Dilek Süzen

14 Mart Tıp Bayramı tüm yurtta olduğu gibi İstanbul? da da Tabip Odası tarafından düzenlenen etkinliklerle, ödül törenleriyle, toplantı ve sempozyumlarla kutlanır yıllardır. Hekimlerin sorunları, beklentileri dile getirilir, çözümler üretilmeye çalışılır.
2004? ün Tıp Bayramı da böyle oldu. Bir hafta süren etkinliklerde ben daha çok sempozyum ve toplantılara katıldım. Sorunlarını, beklentilerini onların ağzından bir kez daha dinledim, katılımın her geçen sene daha da azalmasına şahit oldum.

2003 ' te olduğu gibi 2004? de sempozyum ve toplantılar katılımın çok olacağı beklentisiyle, ulaşımın da kolay olması açısından Yıldız Teknik Üniversitesi? nin Oditoryumu? nda yapıldı.

17 BİN ÜYEMİZ VAR AMA...

Sabahtan akşama kadar süren toplantıları izledim, her seferinde de katılımı saydım, inanın konuşmacılar, Tabip Odası yetkilileri de dahil 34 kişiyi geçmedi. Akşam kokteyle katılmadığım için o zamanki katılımı sayamadım, bunu da belirteyim de yanlış yazmış olmayayım.

Toplantı arasında katılım azlığı karşısında şaşıran Oda başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy? un bir arkadaşına söyledikleri de düşündürücüydü: " İstanbul?da 30 bine yakın hekim var. 17 binden fazlası üyemiz. Haftalar öncesinden davet yazıları gönderildi. Ama katılımı görüyorsunuz."

Arkadaşı gün boyunca yapılan toplantıların konularının oldukça önemli olmasına rağmen katılımın azlığının nedenini sorunca Gençay Hoca çaresizlik ifadesi olarak, iki elini yana açarak yanıtı vermeye çalıştı.

Türkiye? deki Tabip Odaları arasında en fazla üyeye sahip olan İstanbul Tabip Odası Cumartesiye rastlayan 13 Martta, hekimleri yakından ilgilendiren sorunların ele alındığı toplantılar düzenliyor ve katılım 100? ü bulmuyor.... İnsanın inanası gelmiyor.

O gün Sağlıkta Dönüşüm Projesi tartışıldı. Her kesimden konuşmacı katıldı; katılım sayısı 30-32, sigara konusunda hekimler arasında yapılan anketin sonuçları açıklandı; katılım 28. Etik tartışıldı ; katılım 34....

Aslında sigara konusunda yapılan anket açıklanırken söylenilenler, bazı soru işaretlerinin yanıtını veriyordu. Odanın yayını olan Hekim Formu dergisi ile 17-18 bin hekime sigara konusunda anket formu gönderilmiş, yanıtlayıp gönderen hekim sayısı 500? ü bulmamış?

MEDYA DA YER ALMAK ZOR

Yine toplantı sırasında bir doktor, sorunların dile getirilmesi için neden daha fazla eylem yapılmadığını, basın toplantısı düzenlenmediğini , gazetelerde neden daha fazla yer almadıklarını sordu. Yanıt; her türlü faaliyetin günler öncesinden üyelere duyurulduğu, tüm medyanın davet edildiğiydi.

Yıl 2004. Yani Başbakan Tayyip Erdoğan. Diğer hükümetlerde olduğu gibi Erdoğan döneminde de onun hoşuna gitmeyecek yazıyı yayımlayabilecek kaç gazete var ki! Zaten Aydın Doğan gerek görsel gerek yazılı medyada tekel durumda. Hükümetle işi var.

Doktorlar, diş hekimleri, eczacılar, hemşireler sorunlarını anlatıyormuş, eylem yapıyormuş ya da yapacakmış yazılır mı, gösterilir mi?

Bazen hükümet taraflı görünmemek için televizyonunda 15-20 saniyelik bir görüntülü haber, gazetelerinde de iç sayfalarda, öyle göze batmayacak, etek kısma, sıkıştırılmış bir haber, tamam?
Bunu da her toplantı veya eylemde vermez. Başbakanı kızdırmak istemez, çünkü?. nedenini herkes biliyor zaten. Ama herhalde o soruyu soran doktor bilmiyordu ya da bilmek istemiyordu.

Diğer yazılı ve görsel basının durumu da farklı değil, kendi çaplarında devletle işi var, hükümeti kızdırmak istemezler.
Medya patronlarının devletle iş yaptığı bir toplumda sağlık çalışanlarının sorunlarının gerek görsel gerekse yazılı basında gerektiği gibi yer almasını beklemek bence fazla iyimserlik oluyor.

Gazetecilik yaşantımda 14-15 yılım sağlık haberciliğinde geçti, sorunlar hemen hemen hep aynı... köklü çözüm hep aranıyor ama bulan yok, bulduğunu söyleyen de çeşitli nedenlerle uygulayamıyor, uygulatamıyor.

Sağlık çalışanları da ekonomik durumlarında ileriye değil geriye gidiyorlar.

KATILIM 40' ı BULMADI

Aslında belki de doktorlar bu nedenle Tıp Bayramı? ymış, sorunların dile getirilmesiymiş önemsemiyorlar, ?nasıl olsa konuşup duruyoruz, kendimiz konuşuyoruz, kendimiz dinliyoruz, ne yazan var, ne de çözümleyen? diye düşünüyor olabilirler.

Katılımın azlığı bundan olabilir diye düşünüyorum açıkçası. Cumartesi günü muayenehanesini kapatıp da tüm gün aynı şeyleri konuşup dinlemeyi istememiş olabilirler.

Doktorun o sorusu bana bunları düşündürmüştü. Evet geçen sene yani 2003? deki Tıp Bayramında toplantı ve paneller yine burada, Yıldız Teknik Üniversitesi Oditoryumu'nda yapılmıştı. Hiç unutmam. Oturacak yer bulmakta zorlanmıştım, çünkü ödüller de o gün sabah açılış konuşmasından sonra verilmişti .

300 kişilik salon tıka basa doluydu. Dışarıda çay -kahve ikramında da 20-30 kişi hep olmuştu. Alt salonlara yapılan toplantılara da az da olsa katılım vardı. Oralarda da katılım 20-25 arasında olmuştu.( Binadayım ya, bir o toplantı, bir bu toplantı, salon salon dolaşıyordum)

Ama ne zaman ki ödül dağıtımı bitti, ödülünü alan gitti, salonda toplantıyı izlemeye kalanların sayısı 60 civarında kaldı. Öğleden sonra da iyice azaldı.

2004 Tıp Bayramı etkinliklerinde ödül dağıtımı ertesi gün ve bir okulda yapılınca, hekimlerin sorunları, sağlıkta dönüşüm projesi, etik gibi konuları konuşmak izlemek ancak 34 kişiyle oldu.

Şimdi merak ediyorum doğrusu; 2005' de katılım ne kadar olacak?. Bence ödül törenleriyle birleştirilmezse 30? u geçmez, tabii zaman gösterecek.

Pratisyenlerin sorunları anlatılıyor derneğin başkanı ve genel sekreteri, iki ayrı toplantının konuşmacısı da dahil toplasanız 7-8 pratisyen çıkmaz.

Toplantı süresinde bu 34, hep olmadı zaten, sık sık dışarı çıkıp salonda çay- kahve, sigara molası yapanlar çok olduğu için, öyle bir toplantıyı başından sonuna izleyenlerin sayısı hiçbirinde 20-25 kişiyi geçemedi.


Bu yazı toplam 2018 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim