• BIST 96.149
  • Altın 240,690
  • Dolar 5,8819
  • Euro 6,5834
  • İstanbul : 19 °C
  • Ankara : 16 °C
  • İzmir : 25 °C

Tam Gün Yasası NEDEN UYGULANAMADI?

Tam Gün Yasası <I>NEDEN UYGULANAMADI?</I>
Dilek Süzen

1979 yılındaki koalisyon hükümetinin Sağlık Bakanı olan Dr. Mete Tan, Tam Gün Yasasının o dönemde neden uygulanamadığını, yapılan yanlışları öz eleştiri şeklinde sunarken, katıldığı toplantıyı izleyenler arasında bulunan Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Dr. Orhan Gümrükçüoğlu ile Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Sabahattin Aydın?a " Bizim düştüğümüz hataya siz de düşmeyin, Tam Gün yasası gerekli ama belirli şartlar gerçekleşmeden sakın uygulamaya koymayın" dedi.

Mete Tan şöyle devam etti.

? Önce şunu belirteyim ki ne kadar hükümet, siyasiler, istemezse de hekimlerin haklarını koruyabilmesi için sendikalaşması şart. Eski bir bakan ve 41 yıllık doktor olarak bunu söylüyorum.1979 yılında Sağlık Bakanı iken Tam Gün Çalışma kanunu çıktı. Amacımız hekimlerin onuru ile yaşayabileceği refah düzeyine yükseltmekti. Peki neden kalıcı olmadı diyebilirsiniz?

SORUNLAR YARATTI


Bu yasa ile Tüm yurtta pratisyen hekim kadroları doldu. Üç büyük kentte tam süre öncesi 5264 hekim vardı, tam süre sonrası 5815 ?e çıktı kamuda çalışanlar. Ama ekonomik güvencenin hızlı enflasyon ile aşınması, ödeneklerin emekliliğe yansımaması, tam süre çalışanlarının ek işte çalışmalarının sınırlandırılması sorunlar yarattı.

Bu sefer de ek yönetmelik hazırladık. Akşam saat 17.00 ?den sonra hekimler çalışma hakkı tanıdık. Ama hükümet istifa etti, yeni gelen hükümette kanunu çekti, yönetmeliği de yürürlüğe koymadı.

HATALARIMIZ OLDU


Sivil toplum örgütleriyle bu kanun hazırlanırken tam bir diyalog kurmadık. Onları dinleseydik iyi bir kanun hazırlayabilirdik Hatalarımızdan biri bu. Amaç aslında güzeldi ama erişilmesi çok güçtü. Önümüzdeki engeller Maliye Bakanlığı, Sayıştay ve Milli Savunma Bakanlığı idi.

Maliye Bakanlığı" vermem" derse yapılacak bir şey yok. Sayıştay tazminatlara karşı çıktı. Biz tazminatın ayrı, maaşın ayrı vergilendirilmesini istedik. Onlar tek vergilendirme yaptılar ve hekimlerin maaşı düştü.

Mili Savunma Bakanlığı da askeriyede hiyerarşi bozulur dedi karşı çıktı. Biz Tam gün yasasını çıkartıp uygulamaya çalıştık ve deneyimlerimizi, hatalarımız burada açıklıyorum. Hükümetin bunları dikkate alıp almaması kendisine kalmış bir şey.?


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim