• BIST 99.326
  • Altın 236,281
  • Dolar 5,5638
  • Euro 6,2937
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 0 °C
  • İzmir : 6 °C

TDB: Sağlık Bakanı Bize Verdiği Sözü Tutmadı…

TDB: Sağlık Bakanı Bize Verdiği Sözü Tutmadı…
Dilek Süzen

Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB) Genel Başkanı Prof. Dr. Murat Akkaya ?Sağlık Bakanı kendisiyle yaptığımız görüşmede bize söz verdi ama bu sözü tutmadı? dedi.

Akkaya bu konuda yaptığı yazılı açıklamada özetle şu bilgileri verdi:
"Bir süredir gündemimizi yoğun bir şekilde meşgul eden diş hekimliğinde uzmanlık konusunda birbiri ardına olumsuz gelişmeler yaşanıyor. Birkaç ay öncesine kadar Sağlık Bakanlığı Türk Diş hekimleri Birliği\'nin görüşleri doğrultusunda düzenleme yapılacağı şeklinde açıklamalar yaparken, 6-7 Mayıs 2009 tarihinde toplanan Tıpla Uzmanlık Kurulu, diş hekimliğinin 6 dalında uzmanlık olmasına karar vermiştir.

Gelişmeler üzerine Oda Başkanlarımızın tamamının katılımı ile bir metin hazırlanarak Bakanlığa sunuldu. Ardından 11 Haziran 2009 tarihinde Oda Başkanlarımız Ankara\'da olağanüstü toplandı ; Başkanlarımızın bir bölümü TBMM\'de konuyu gündeme taşıyarak bilgilendirme yaparken, TDB Genel Başkanı, Genel Sekreteri ve 10 Oda Başkanımızın da içinde bulunduğu bir heyet Sayın Sağlık Bakanını ziyaret etti ve konu hakkındaki görüşlerimiz kendisine iletildi.

Bu görüşmede Sağlık Bakanı Prof.Dr.Sayın Recep Akdağ, farklı düşündüğünü belirtmiş olmakla birlikte, yönetmeliğin diş hekimliğinde Ağız Diş Çene Cerrahisi ve Ortodonti olmak üzere iki dalda uzmanlık şeklinde çıkarılacağını, ancak konunun tarafları olan Sağlık Bakanlığı, Türk Diş Hekimleri Birliği ve Bilimsel Dernek temsilcilerinden oluşan bir kurulun ülkemizin gerçek uzman ihtiyacını tespit etmek ve diğer dalların durumu için çalışmalara başlaması gerektiğini, kurulun 3 ay içinde çalışmasını tamamladıktan sonra vereceği rapor doğrultusunda Yönetmeliğin ilgili hükmünün yeniden düzenlenebileceğini açıklamıştı.

Sayın Bakanın bu açıklamasından sonra, adı geçen kurulun Bakanlık tarafından oluşturulacağı düşüncesiyle kısa bir süre beklenilmiş, bu süreç zarfında Sağlık Bakanlığı yetkilileri ile temasa geçilmeye çalışılmıştır. Görüşme taleplerimize olumlu yanıt alınamaması üzerine, 02.07.2009 tarihinde Sağlık Bakanlığı Sağlık Eğitimi Genel Müdürlüğü\'ne bir yazı gönderilmiş ve bahse konu Kurul\'un oluşumu ve çalışmalarına başlaması için Türk Dişhekimleri Birliği olarak tarafımızdan yapılacakların bildirilmesi istenmiştir.

Ancak bu gelişmelere rağmen, Tıpta Uzmanlık Kurulu tarafından hazırlanan ve 6 dalda uzmanlık öngören Tıpta Uzmanlık Yönetmeliği?nin, bu görüşmeden sadece bir hafta sonra Bakanlık tarafından onaylanıp Bakanlar Kurulu\'na, ardından da Cumhurbaşkanlığı\'na gönderilmiş olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz.

Sayın Sağlık Bakanının TDB heyeti önünde verdiği sözü hangi gerekçe ile yerine getirmediğini öğrenmek için yaptığımız görüşme taleplerimize de ne yazık ki olumlu bir yanıt alınamamıştır.

TDB; yapıcı olmaya, bilgi ve deneyimlerini olumlu yönde aktarmaya çalışırken üzülerek görmekteyiz ki, ağız diş sağlığı ile ilgili politikaların oluşturulması esnasında görüşlerimiz dikkate alınmamakta, verilen söz tutulmamaktadır.

Sağlık alanının en yetkin ağzından çıkan sözler, haklı olarak bizler için teminat kabul edilmiştir. Ne yazıktır ki bu olay, ülkemizde siyasete ve siyasetçiye duyulan güven eksikliğinin nedeninin tartışılmaz bir örneği olarak karşımızda durmaktadır.
Gelişmelere göre hukuki süreç Birliğimiz tarafından başlatılacaktır."


İlgili Haberler
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim