• BIST 99.326
  • Altın 236,201
  • Dolar 5,5638
  • Euro 6,2937
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 0 °C
  • İzmir : 9 °C

TEB’ DEN EŞDEĞER İLAÇ ATAĞI…

TEB’ DEN  EŞDEĞER İLAÇ ATAĞI…
Dilek Süzen

Türk Eczacılar Birliği (TEB) Merkez Heyeti, kamuoyunu eşdeğer ilaç kullanımına teşvik için reklam filmi hazırladı. TEB'den yapılan açıklamada, eşdeğer ilaç kullanımını teşvik etmek ve kamuoyunda bilinç oluşturmak amacıyla heyet tarafından hazırlanan tanıtım kampanyasının bugünden (12 Haziran 2009) itibaren reklam kuşaklarına girerek bilgilendirmenin devam edeceği bildirildi.

Sağlık Bakanlığının da destek verdiği reklam filminin, vatandaşlarda oluşan eşdeğer ilaç kullanımına yönelik ön yargıyı değiştirmek ve eczacıya olan güveni sürdürmek için hazırlandığı belirtildi.

Açıklamada, eşdeğer ilaç kullanımının öneminin anlatıldığı broşürlerin eczaneler aracılığıyla hastalara ulaştırılmaya devam edildiği ve afişler ile ilaç kullanımı konusunda hastaların bilgilendirildiği ifade edildi ve özetle şöyle denildi:

?Vatandaşlarda oluşan eşdeğer ilacı kullanmama konusundaki yaklaşımı değiştirmek, bu konuda eczacıya olan güveni sürdürmek için hazırlanan reklam filmimiz ve radyo spotumuz ulusal kanallarda ve radyolarda yayına başladı. Öte yandan, eşdeğer ilacın neden önemli olduğunu anlatan broşürler eczaneler aracılığıyla hastalarımıza ulaştırılmaya devam ediyor. Yine eczanelere asılan afişler ile hastalar, eşdeğer ilaç kullanımı konusunda eczacılarımız tarafından bilgilendiriliyor ve yönlendiriliyor.

Neden Eşdeğer İlaç?


Çünkü eşdeğer ilaç aynı etkiye sahiptir, aynı derecede güvenlidir ve ekonomiktir.

Eşdeğer ilaç, referans ilaçlarla aynı etken maddeye sahip, eşdeğer olduğu bilimsel deneylerle kanıtlanmış, aynı etkinlik, aynı kalite ve aynı güvenilirlikteki ilaca verilen isimdir. Sadece üreticiler, orijinal ilaç için yapılan laboratuar ve klinik araştırmaları tekrarlamak zorunda olmadıkları için, eşdeğer ilaçlar orijinal ilaçlara göre %20-80 oranında daha ucuzdur.

Buna rağmen hastalarımız, reçetede yazılı ilaçtan başka bir ilaç kullanmama konusunda bir direnç gösterebilmektedir. Her ne kadar eczacılar ?yeni? ilaç kullanımı konusundaki endişelerini giderebilmek için aktif olarak çaba harcamakta, inisiyatif kullanmakta ise de, hastalarımız orijinal yerine muadili anlamına gelen eşdeğer ilacı kullanma konusunda ?iyileşemeyeceğim? korkusu taşıyabilmektedir. Bu nedenle hastalarımızın tedavilerinde eşdeğer ilacın referans ilaçla tamamen aynı etkiyi yaratacağını bilmesi son derece önemlidir.

AB?ye üye ülkelerin neredeyse tamamında uygulanan ve yaygınlaşması için çaba gösterilen eşdeğer ilaç kullanımının ülkemizde de yaygınlaşması, bu konuda yerleşmekte olan bilincin pekiştirilmesi ve ülke kaynaklarının doğru kullanılmasını istiyoruz.? Referans ilaçlarla aynı etken maddeye sahip olduğu belirtilen eşdeğer ilacın, bilimsel deneylerle kanıtlanmış, aynı etkinlik, aynı kalite ve aynı güvenilirlikte olduğu, sadece üreticilerin orijinal ilaç için yapılan laboratuar ve klinik araştırmaları tekrarlamamasından dolayı orijinaline göre yüzde 20-80 daha ucuz olduğu belirtildi. Eşdeğer ilaç kullanımının, Avrupa Birliği ülkelerinin tamamına yakınında uygulandığı ve yaygınlaşması için çaba gösterildiği kaydedilen açıklamada, kampanyanın Türkiye'de de yaygınlaştırılarak, yerleşmekte olan bilincin pekiştirilmesi ve ülke kaynaklarının doğru kullanılması için yürütüldüğü bildirildi.


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim