• BIST 99.326
  • Altın 236,276
  • Dolar 5,5638
  • Euro 6,2937
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 0 °C
  • İzmir : 6 °C

TEB :İlaçta Reklam OLMAZ!

TEB :İlaçta Reklam OLMAZ!
Dilek Süzen

Türk Eczacıları Birliği(TEB), Ulusal Zehir Danışma Merkezi 2006 yılı verileri göre, 49.000 zehirlenme başvurusunun %67?sinin ilaçlarla zehirlenme olduğunu, bunların en başında da ağrı kesiciler ile antidepresanların yer aldığını anımsatarak, bu oranın ilaç gibi kişiye özel bir ürünün reklam malzemesi yapılamayacağının göstergesi olduğunu bildirdi.

TEB tarafından yapılan açıklamada özetle şöyle denildi:

?Türkiye?de ilaçta reklam serbest bırakılırsa, kamu vatandaşının ilaç bedelini ödemediği için tasarruf yapacak, vatandaş da kendisi için belki de hayati olan ilacın parasını cebinden ödemek ya da ilacı alamamak durumuyla karşılaşacaktır. Bizler ilaçta tasarrufu savunmakla birlikte, bu tasarrufun hastanın ilaca ulaşmasını engelleme sonucunu doğuracak biçimde yapılmasını onaylamıyoruz.

Nitekim, TÜİK?in 2005 yılı verilerine göre, Türkiye?de bir yılda vitaminsizlik nedeniyle 62 kişi, grip nedeniyle de 4 kişi hayatını kaybetmiştir. Görüldüğü gibi reçetesiz verilen ve geri ödeme listesinden de çıkarılan bazı ilaçlar, hastanın ilaca ulaşamaması durumunda ciddi sorunlara neden olabilmektedir.

Zehirlenmelerin en yaygın biçimi, ilaç zehirlenmesidir. Çünkü ilaç bilimsel tanımına göre, uygun doz ve koşullarda kullanılmadığında zehir işlevi görebilir. Bu sebeple, ilacın seçiminin ve kullanım şeklinin, konuyla ilgili en az bilgiye sahip olan vatandaşın inisiyatifine bırakılması son derece sakıncalıdır. Ulusal Zehir Danışma Merkezi 2006 yılı verileri göre, 49.000 zehirlenme başvurusunun %67?si ilaçlarla zehirlenme olup, bunların en başında da ağrı kesiciler, antidepresanlar bulunmaktadır. Bu oran, ilaç gibi kişiye özel bir ürünün reklam malzemesi yapılamayacağını net bir şekilde göstermektedir.

Bizler sağlık koşullarını iyileştirmeye yönelik çaba gösteren eczacılar olarak, ilacın ticari bir ürün, hastanın da bir müşteri olarak algılanmasının sağlık açısından olumsuzluklara neden olacağını düşünmekteyiz. Birer sağlık personeli olarak, vatandaşlarımızın da, kendi sağlıkları için, hekim tarafından yazılmayan ve eczaneden eczacı danışmanlığında alınmayan ürünlere itibar etmemeleri konusunda uyarıyoruz.?


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim