• BIST 99.835
  • Altın 243,334
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • İstanbul : 13 °C
  • Ankara : 10 °C
  • İzmir : 16 °C

TEİS: “Eczacılar Zararlarının Karşılanmamasına Karşı”

TEİS: “Eczacılar   Zararlarının  Karşılanmamasına  Karşı”
Tüm Eczacı İşverenler Sendikası(TEİS) Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan “Eczaneler 4 Aralıktan sonra kepenklerini ortalama yüzde 25’lik zararla açacak” dedi.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası(TEİS) Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan "İlacın fiyatının düşmesine değil, eczanelerimizdeki zararın karşılanmamasına karşıyız. Eczanelerimizin gözden çıkarılmasına izin vermeyeceğiz. Kepenklerimizi bir daha açmamak üzere tamamen kapatmamak için bugünkü kapatma eylemini destekliyoruz” şeklinde  açaıklamasını  sürdürdü 

Saydan, Açıklamasında  özetle şu ifadelere yer verdi:
“SSK’nın serbest eczanelerden ilaç almaya başladığı günden beri artarak devam eden sorunlarımız artık mesleğimizi sürdürülemez noktaya taşımıştır. Üstelik bu sorunları sadece biz eczacılar değil, tüm halkımız da yaşamıştır ve yaşamaya devam etmektedir. Özellikle son 5 yılda 200’den fazla ilaç fiyat düşüşü yaşanmış ve ne yazık ki bu durum bizleri artık eczacılık hizmetini sürdüremeyecek noktaya getirmiştir


Bu son kararname ile ise; eczacılara büyük bir darbe vurulmaya çalışılmaktadır. Ancak burada dikkati çekmek istediğimiz konu ; İlaç fiyatlarının ucuzlamasından eczacılar rahatsız oluyor şeklinde bir hava yaratılmıştır. Bu kesinlikle gerçek dışı bir durumu yansıtmaktadır. Biz eczacılar, halk sağlığını her şeyin üzerinde tutan bir mesleki ahlaktan gelmiş kişiler olarak, ilaç fiyatlarını ucuzlamasından rahatsızlık değil ancak mutluluk duyarız. Bizim sorunumuz ilaç fiyatlarının ucuzlaması değil, bu düşüşten kaynaklanan, raflarımızdaki mevcut ilaçlar için oluşan sermayelerimizin erimesine karşı korunmasız bırakılışımızdır.

“ECZANELERİN GÖZDEN ÇIKARILMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Son kararname bu şekliyle uygulandığı taktirde düşük cirolu eczanelerimiz bir bir kapanacaktır. Özellikle Sayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımızın dün basına yaptığı açıklamalar son derece üzüntü vericidir. Diğer taraftan Sayın Bakan, zararlarımızın karşılanacağını beyan etmiş, ancak bu konuda ilaç firmalarına yine herhangi bir yasal düzenleme yapılmamış, yaptırım getirilmemiştir. İlaç firmaları ve SGK kendi arasında uzlaşmış, ancak burada yine eczacılarımız gözden çıkarılmıştır.


Eczane Eczacılarının sendikası olarak, eczanelerimizin bu şekilde gözden çıkarılmasına izin vermeyeceğimizi, kepenklerimizi tamamen kapatmamak için meslektaşlarımızca kepenk kapatma eylemine gidildiğini belirtmek isteriz.

ECZACILARIN TALEPLERİ

Eczacıların talepleri uygulanamaz ve kabul edilemez boyutta değildir. Üstelik taleplerimiz, sadece bizi değil halkımızı da yakından ilgilendiren ve onların da destekleyeceği taleplerdir. Sıralamak gerekirse:


1- İlaç fiyat düşüşleri ilan tarihinden itibaren 45 gün sonra yürürlüğe girmeli ve ilan edildiği tarihten itibaren eczanelerimize düşük fiyattan ilaç akışı sağlanmalıdır.
2- İlaç firmaları tarafından devlete yapılan Kamu Kurum İskontosu’nun (KKİ) eczaneler üzerinden yapılmasını istemiyor, firmalarca doğrudan devlete yapılmasını istiyoruz.
3- Muayene ücreti tahsildarlığı yapmak istemiyoruz. Hastalarımızla sırf bu sebepten dolayı tartışma yaşamaktan büyük üzüntü duyuyoruz.
4- Eczane kar oranları arttırılmalı ve birçok çağdaş ülkede de uygulanan reçete başına veya kutu başına ödenen “meslek hakkı” uygulaması acilen uygulamaya konulmalıdır.
5- Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK), eczaneler üzerindeki tek taraflı ve acımasız uygulamalarına son verilmeli, bu maddeden hareketle;
a-Örnekleme yönetmeliği kaldırılmalıdır
b-SGK’nın eczane denetleme yönetmeliği kaldırılmalıdır.
c-Reçete kontrolleri için bir standart birliği sağlanması için uygulanabilir ve kabul edilebilir bir “reçete kontrol yönetmeliği” hazırlanmalıdır.
d-SGK tarafından yapılan kesintilerin gider olarak gösterilebilmesi için eczacılara yazılı bir belge verilmelidir.
e-Üretilmeyen ya da piyasada bulunmayan ilaçların Provizyon sisteminden silinmesi sağlanmalıdır. Halkımızın birçok ilaç için haksız yere para ödemesinin sebebi bu şekilde önlenmelidir. 

Taleplerimiz son derece makul, anlaşılır ve kabul edilebilir taleplerdir. Bu taleplerin bir an önce hayata geçirilerek, eczacılar içinde bulunduğu kaos durumundan kurtarılmalı ve daimi kepenk kapatmaların önüne geçilmelidir. "

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim