• BIST 103.310
  • Altın 228,848
  • Dolar 5,4693
  • Euro 6,2098
  • İstanbul : 9 °C
  • Ankara : 14 °C
  • İzmir : 17 °C

TEKEL İşçilerinin Ruh Sağlığı Nasıl?

TEKEL İşçilerinin Ruh Sağlığı Nasıl?
74 gündür Ankara’da çadırda yaşayarak eyleme devam eden TEKEL işçilerine yönelik çalışmada aralarındaki dayanışmanın güçlü olması nedeniyle işçilerdeki anksiyete ortalamasının 45 olduğunu açıklandı.

 

Ankara Tabip Odası ve Türkiye Psikiyatri Derneği tarafından yapılan anketin sonuçlarını değerlendiren  Türkiye Psikiyatri Derneği Genel Sekreteri Doç. Dr. Burhanettin Kaya, “Sakarya Caddesi'nde kurulan çadırlardaki 542 Tekel işçisi ile yürütülen araştırmadaaralarındaki dayanışmanın güçlü olması nedeniyle işçilerdeki anksiyete ortalaması 45 olarak bulundu. Bunun sınırı normal insanlar için 50 düzeyindedir. İşçilerde de bu oranın normal sınırlarda olduğunu görüyoruz. Bu işçiler arasındaki dayanışma duygusunun yüksek olduğunun bir göstergesidir'' dedi

Kendine olan güveni ve başarıya olan inancı ifade eden özyeterlilik oranının ise 62.5 olduğunu açıklayan Kaya, bunun da yüksek bir oran olduğuna işaret etti. ATO üyesi ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İnci Özgür İlhan da, anksiyete yani kaygının en önemli nedeninin belirsizlik olduğunu, şiddetli anksiyetinin ise müdahaleyi gerektirdiğini söyledi.

Özyeterliliğin, kişinin çevresinde olup bitenler üzerinde etkili olabilecek biçimde edimi başlatıp sonuç alıncaya kadar sürdürebileceğine olan inancı ifade ettiğini belirten İlhan, yüksek bir özyeterliliğin başarıyı, en önemlisi de kişisel gelişim ve becerilerin çeşitlenmesini sağladığını anlattı.

TEKEL işçileri üzerinde yapılan çalışmada anksiyete düzeyinin normal kişilerdeki oranla aynı, hatta daha düşük, özyeterlilik oranının ise daha yüksek bulunmuş olmasının dikkat çekici olduğunu belirten İlhan, ''Bu bulgular, öncelikle üç aya yakın bir süredir aynı ortamda her türlü olumsuz yaşam koşulları ve güçlüklere rağmen yaşamı paylaşmanın ve dayanışmanın bir sonucu olarak değerlendirilebilir'' diye konuştu.

İşçilerin kamuoyundan gördükleri desteğin de sonuçlarda etkisinin olduğunu kaydeden İlhan, örgütlülük ve dayanışmanın anksiyetinin en önemli nedeni olan belirsizlikle baş etmede yararı olduğuna işaret etti.

Ankara Tabip Odası Başkanı Gülriz Ersöz, Türkiye Psikiyatri Derneği Genel Sekreteri Doç. Dr. Burhanettin Kaya, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İnci Özgür İlhan tarafından açıklanan araştırmanın sonuçlarına ilişkin diğer bilgiler özetle şöyle:

“Yüzde 84.1'i erkek olan işçilerden yüzde 50.7'si lise, yüzde 41.7'si 8 yıl ya da daha az süreli okul, yüzde 5.7'si üniversite/yüksekokul mezunu, yüzde 0.7'si ise hiç okula gitmemiş. İşçilerin yüzde 92.6'sı evli, yüzde 5.2'si hiç evlenmemiş, yüzde 2.1'i de eşinden ayrı ya da dul. ”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim