• BIST 99.835
  • Altın 242,703
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • İstanbul : 11 °C
  • Ankara : 10 °C
  • İzmir : 18 °C

Teknoloji Fakültesi Acil İlgi Ve Şefkate Muhtaç!

Teknoloji Fakültesi Acil İlgi Ve Şefkate Muhtaç!
Ümidini yitirmemiş, istekli, becerikli ve yetkin bir öğretim üyesi kadrosuna sahiptir. Halen devam eden ciddi projelerin yanısıra önleri açılırsa sanayiye ve milli ekonomiye en önemli katkıyı sağlayacak fakültelerimizden biridir.

 

En önemli sıkıntıları araştırma görevlisi eksikliğidir (otomotiv bölümünde hiç yok, diğer bölümlerde 1-2 şer adet). En az bu kadar önemli diğer sıkıntı laboratuar ve atölyelerin topyekün modernizasyon ihtiyacıdır. Ayrıca ciddi bir yardımcı personel (teknisyen, uzman) ve idari personel eksikliği mevcuttur.

 Metalurji ve Malzeme Mühendisliği çok önemli projelere ev sahipliği yapmaktadır. Laboratuar modernizasyonları, mekan sıkıntıları ve araştırma görevlisi ve yardımcı personel sorunları çözülürse savunma sanayiine ve milli ekonomiye çok ciddi katkılar sağlayacak bölümlerin başında gelmektedir.  İmalat Mühendisliği ekibin büyüklüğü ve branşın genişliği açısından dünyadaki örneklerinde olduğu gibi daha spesifik alt birimlere ayrılabilir. Araştırma görevlisi, teknisyen, laboratuar modernizasyonu ve mekan sorunları bu bölümde de en büyük handikaptır.

 Enerji Sistemleri Mühendisliği geleceğin en önemli branşlarından biri olacağı öngörüsüyle labaroratuar, araştırma görevlisi ve ek kadrolar açısından mutlaka güçlendirilmelidir. Üniversitenin yüzünü ağartacak bir bölüm olmaya en yakın adaydır.

 Otomotiv Mühendisliği en ihmal edilmiş bölümdür. Araştırma görevlisi hiç olmayan nadir bölümlerdendir. Mekan problemlerini kendi gayretleriyle çözmeye çalıştıklarına şahit oldum. Tüm üniversitede binası en kötü durumda olan bölümlerden birisidir. Otomotiv gibi bir konuda ve ülkemizdeki büyük montaj sanayiine rağmen bu şekilde ihmal edişini anlamak mümkün değildir. 

 Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’de kendi okulunu kendi yapmaya çalışan bölümlerden biri. Aydınlıkevler ortaokulu master planına uygun yapılmış fakülte binasının girişini çamurdan kurtarma projelerine şahit oldum. Ancak çok güzel olan tarihi binaları alttan gelen kanalizasyon suyu nedeniyle çürümektedir. Bir tane araştırma görevlisi mevcuttur. Ciddi bir laboratuar modernizasyonuna ve yardımcı personele ihtiyaçları vardır.

 Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği bölümü araştırma görevlisi ve yardımcı personel açısından desteklenmelidir. Öğretim üyesi kadrosu güçlendirilebilir. Aslında  ciddi bir ekipman ve teknisyen desteği ile kendi kendine yeten üniversite projemize en güçlü desteği verebilecek bölümlerden biridir.

 Bilgisayar Mühendisliği bölümü çok ciddi bir akademisyen kadrosuna sahiptir. Araştırma görevlisi ve laboratuar desteğine ihtiyacı vardır. Üniversitenin gelecekteki bilişim ile ilgili çok sayıdaki projelerine fikir liderliği yapabilecek bölümlerimizden biridir.

İnşaat Mühendisliği bölümü barakalardan oluşmaktadır. Bu barakalar sevimli de olsa adı inşaat olan bir fakülteye yakışmamaktadır. Buradan acilen kurtarılmalıdır. Bölüm öğretim üyeleri ve birimleri 11 farklı alana dağılmış durumdadır. Araştırma görevlisi ve laboratuar ihtiyaçları acilen karşılanmalıdır.

 Genel olarak bakıldığında Teknoloji Fakültesi acil ilgi ve şefkate muhtaç bir fakülte durumundadır. Binalar çok eski ve düzensizdir. Bakımları, hatta yalıtımları bile çok pahalı hale gelmiş durumdadır. Düzensiz şekilde sağa sola serpiştirilmiş barakavari eski binalar yeşil alanı da önemli ölçüde daraltmaktadır. Teknoloji fakültesinin tarihi binaları aslına uygun restore edilmeli dış yüzeyleri badana yerine tarihi dokusuna uygun bir hale getirilmelidir.

Teknoloji fakültesinin mevcut tarihi binalarda kalabilecek (halen kalan)bölümleri dışındaki diğer bölümleri için  her bir katında bölüme ait derslikleri, seminer odası, sekreteryası ve hoca odaları olan  dış görünümü her bölüme uygun tarihi dokuya ters görüntü vermeyecek çok katlı konsept bir merkez fakülte binasına, ve kendi otopark ve sosyal alanlarına ihtiyacı vardır. Laboratuarlar bölümlerin özelliğine göre planlanmalıdır. Ağır ekipmanlara sahip olanların ana binaya tüplerle bağlanmış mevcut etraf binalara (renove edilerek), daha hafif ekipmanlara sahip bölümlerin ise yeni yapılacak çok katlı bir merkez laboratuar binasına taşınması sağlanmalıdır. Teknoloji fakültesi bina ve laboratuar modernizasyonu için hayırsever işadamlarından destek sağlanabilir.

Döner sermaye gelirleri konusunda mutlaka her türlü girişim yapılmalıdır. “Kendi kendine yeten üniversite projesi”nde önemli bir ağırlığa sahip olmaları gerekecektir. Bizzat rektörlük Teknoloji Fakültesi ile sanayii işbirliğine ön ayak olmalıdır. Danışmanlıklar teşvik edilmeli. Patent konusunda tam destek sağlanmalıdır. Projeler konusunda her türlü ilişki devreye sokulmalıdır.

Prof. Dr. Süleyman BÜYÜKBERBER(Gazi Üniversitesi TıpFakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Başkanı)

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim