• BIST 100.141
  • Altın 217,913
  • Dolar 5,2903
  • Euro 6,0256
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 4 °C
  • İzmir : 11 °C

“ Tıp Eğitimini Piyasanın Seviyesine Düşürmeyin!”

“ Tıp Eğitimini Piyasanın Seviyesine Düşürmeyin!”
TTB Genel Sekreteri Dr. Eriş Bilaloğlu” TTB’nin üniversitelerle birlikte temel ve ileri eğitim verme konusundaki birikimini dışlayan tutumunuzu gözden geçirerek düzeltiniz, tıp eğitimini piyasanın seviyesine düşürmeyiniz” dedi.

 

TTB Genel Sekreteri Dr. Eriş Bilaloğlu ve TTB Merkez Konseyi üyesi Dr. Ali Çerkezoğlu'nun katıldığı basın toplantısında” Çalışma Bakanlığı’nca 15 Ağustos 2009 tarihinde çıkartılan yönetmelikle işyeri hekimliği eğitimleri piyasaya açılmış, işyeri hekimliği eğitim alanı özel şirketlerin de dahil edildiği bir “pazara” dönüştürülmüş, bu kadar önemli bir konudaki sertifikasyon eğitimi iki günde kurulacak ve doğal olarak birincil amacı kar etmek olan ‘özel şirketlere’ devredilmeye çalışılmıştır” denilerek özetle şu bilgiler verildi:

“TTB’nin açtığı dava sonucunda Danıştay 10. Daire tarafından 15.3.2010 tarihli kararında açıkça hukuka aykırı olduğu ve uygulanmasıyla telafisi mümkün olmayan zararlar doğurabileceği tespit edilen dava konusu işlemler ile dayanak Yönetmelik hükmünün yürütülmesinin durdurulmasına karar verilmiş ve bu kararla, şirketler, vakıflar ve benzeri kuruluşların Çalışma Bakanlığı’ndan yetki alarak işyeri hekimliği eğitimi vermesi durdurulmuştur.

Hatırlanacağı gibi TTB işyeri hekimliği eğitimlerinin üniversiter bir faaliyet olduğunu savunmakta, eğitimin niteliğini koruyan ve geliştiren bir duyarlılıkla bu alanda yıllardır çaba harcamaktadır. Eğitimin piyasaya açılarak niteliğinin göz ardı edilmesine karşı en etkin çözüm yıllardır bu alanda işçi sağlığını gözeten, kamusal bir sorumlulukla çaba harcayan TTB – üniversite işbirliğinin sürdürülmesidir.

Bilimsel gerçekliğin, akademik alanın ve alanın ihtiyaçlarının söylediği doğrular, şimdi de hukuk tarafından bir kez daha onaylanmış durumdadır.

Türk Tabipleri Birliği’nin üniversitelerle 20 yılı aşkın süredir verdiği eğitimler varken ve üstelik bu alanda karşılanamayan bir ihtiyaç da olmadığı halde Çalışma Bakanlığı tıp eğitiminin özelleştirilip, ticarileştirilmesi için özel bir ısrar göstermiştir. Kısa bir süre içinde yapılan uygulamalardan görüldüğü üzere, bu yaklaşım eğitimi amacından saptırmış ve bir kısım özel kuruluşların para kazanmasının aracına dönüştürülmüştür.

   TTB ve üniversiteler yaklaşık bir ay önce Çalışma Bakanlığı’na bir yazı ileterek eğitimlere başlayacaklarını bildirmişlerdir. 20 yıldır bu alanda eğitim veren ve herkesçe yetkinliği kanıtlanmış bu işbirliğinin eğitim açısından tartışmasız olarak yetkili olduğunun (farklı anlamlara / endişelere yol açmaması için) Bakanlıkça bugüne kadar duyurulmaması düşündürücüdür.

TTB, Çalışma Bakanlığı’na çağrıda bulunmaktadır: Bu alanın piyasaya açılmasında ısrar etmeyiniz.

Bir an önce hekimleri tedirgin eden 15 Ağustos’a kadar yenileme eğitimine gitme zorunluluğu dayatmasını kaldırınız.  TTB’nin üniversitelerle birlikte temel ve ileri eğitim verme konusundaki birikimini dışlayan tutumunuzu gözden geçirerek düzeltiniz, tıp eğitimini piyasanın seviyesine düşürmeyiniz.

Önceliğinizin işçi sağlığı ve güvenliği olması gerektiğini unutmayarak doğal muhataplarıyla, hekimlerle, hekim örgütü ile sorunu çözünüz. “

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim