• BIST 97.955
  • Altın 219,195
  • Dolar 5,3310
  • Euro 6,0607
  • İstanbul : 6 °C
  • Ankara : 1 °C
  • İzmir : 9 °C

TJOD Başkanı Sonunda PATLADI

TJOD Başkanı  Sonunda PATLADI
Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği(TJOD) Başkanı ve 30 tıp derneğinin sözcüsü olan Prof. Dr. İsmail Mete İtil, Tam Gün Yasa Tasarısı ile ilgili olarak “Hekimi kazanmayı düşünmeyen zihniyet başarılı olamaz" dedi.Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Mete İtil, Tam Gün Yasa Tasarısı ile kalitesi düşük, devlete maliyeti yüksek, hekim memnuniyetini sağlayamayan, hastaların gerçekte tedavi olmadığı bir sistemin ortaya çıkacağını vurguladı.
İtil, “Tam Gün Yasa Tasarısı”nın son derece kısıtlayıcı, hekim özlük haklarında iyileştirme yapmayan bir yasa tasarısı olduğunu ileri sürerek şunları söyledi:

"Gerçekler saklanarak, ucuz halk populizmiyle sanki sağlığa erişimde bir eşitlik sağlandığı görüşü pompalanarak, hekim hakları geri dönüşü olmayacak bir şekilde zedelenmektedir. Birbirinden çok farklı statülerde çalışan üniversite, devlet hastanesi, eğitim hastanesi gibi kurumlar, aynı ticari mantıkla bir araya getirilmektedir.


Sonuçta kalitesi düşük, devlete maliyeti yüksek, hekim memnuniyetini sağlayamayan, hastaların gerçekte tedavi olmadığı bir sistem ortaya çıkacaktır. Eğitim ve öğretimin kalitesi düşecek, tıp fakülteleri iflas noktasına gelecek ve tasarı sağlıkta çöküşün miladı olacaktır. Memnuniyetsiz çalışan bir hekim grubu yaratılmak isteniyorsa, bu tasarı ona çok iyi hizmet edecektir.


İsteyenin tam gün, isteyenin özel çalışabileceği vurgulanırken, 3 yıldan beri özel hastanelerin eleman alımı kısıtlanmış ve hekimlere pranga vurulmuştur. Sözde bir seçimle hekimler özel hastane zincirlerinde özlük hakları korunmadan, güvencesiz ucuz işçiler olarak çalışmaya zorlanmaktadır.

Günümüz şartlarında tamamen tercihe bağlı olarak gidilen ve sayıları da kanun çıkarmak için gerekçe olamayacak kadar az olan muayenehanelere gitmeyi önlüyoruz yaklaşımıyla, vatandaşın sistemin her yerinde vermek zorunda olduğu katkı payları unutturulmaya çalışılmaktadır.

Özel hastanelere bu sistemde aktarılan kaynaklar, SGK’yı ve devleti sarsan rakamlara dönüşmüştür. Bir yandan açık büyümekte, bir yandan da ana teminat paketleri, ilaç ödemeleri global bütçe uygulaması adı altında kısılmaktadır. Bunun halktan yana olduğunu söylemek mümkün değildir. Bu şartlarda bu kanunu çıkarmaya zorlamak ancak, hekime karşı olan ve neden olduğu da anlaşılamayan büyük bir hıncın dışarı vurumu ile ilişkili olabilir.


Amaç vatandaşın para vermesini ortadan kaldırmak değil, sağlık çalışanlarının para kazanmasını engelleyip, büyük hastane zincirlerine devlet eliyle para aktarılmasıdır.

Anayasaya aykırı olan, ancak totaliter rejimlerde eşine rastlanacak kadar ağır şartları olan bu yasa tasarısı geri çekilmeli, hekimler kazanılmaya çalışılmalıdır. Liberal bir sistemde, hekim çalışması kısıtlanamaz.”


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim