• BIST 103.310
  • Altın 229,277
  • Dolar 5,4693
  • Euro 6,2098
  • İstanbul : 9 °C
  • Ankara : 14 °C
  • İzmir : 14 °C

TTB’den Bakan'a TEPKİ!

TTB’den  Bakan'a TEPKİ!
Türk Tabipleri Birliği (TTB), 663 sayılı kanun hükmünde kararname (KHK) ile klinik şef ve şef yardımcılarının görevden alınıp bir yıllığına eğitim sorumlusu atanmasını eleştirdi.

 

TTB’den yapılan yazılı açıklamada, hekim yetiştiren hocaların görevden alındığı belirtilerek, “Sağlık Bakanlığı, hekimlik hafızasını da mı silmeyi amaçlıyor?” denildi. Açıklamada, üst düzey tıp bilgisi ve bilgiyi uygulama becerisi olan nitelikli eğitimcilerin mi, yoksa sağlık hizmetini kâr-zarar hesabı ile görecek hastane yöneticisi tarafından bir yıllığına atanan kişilerin mi bu topluma iyi hekimler yetiştireceği olduğu soruldu.

Klinik şefi ve şef yardımcısı kadrolarına sınavla atanan, yıllarca bu görevlerini başarıyla sürdüren klinik şef ve şef yardımcıları da dahil olmak üzere bütün eğiticilerin kadrolarının kaldırıldığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

“Yaklaşık 1000 klinik şefi, 900 klinik şef yardımcısının bir bölümünü siz atadınız, bir bölümü girdikleri sınavlar sonucu bu görevlere atandı. En son 26 Ocak 2010 tarihinde yapılan sınavla 156 klinik şefi, 254 şef yardımcısı bu kadrolarda görev yapmaya hak kazandı. 663 sayılı KHK’ye bile uymadan, karanlık bir hukuksuzlukla, eğitimci hekimleri, eğitim verdikleri birimindeki eğitim hizmetinin ve sağlık hizmetinin sorumluluğundan azlediyorsunuz. Bir gecede onlarca yıldır verdikleri emekle bu görevleri yapmaya hak kazanan iyi eğiticileri, eğitimde ve hizmette saf dışı bırakıyorsunuz.

 Özellikle de sizin gibi düşünmeyen, sağlık hizmetini ve eğitim ortamını ticarileştirmeye direnen/direnecek iyi hekimlerin, eğitimcilerin bilgisini, becerisini, nitelikli hekim yetiştirerek yeni kuşaklara  aktarmasından mı çekiniyorsunuz? Performans/para/ciro baskısı/kar-zarar hesabı yerine sağlık hakkına sadık kalacak kuşakların gelmesinden mi endişeleniyorsunuz? O kadar çabanıza rağmen hala asistanların, tıp öğrencilerinin dilinde ‘doktor ne demek? Performansla çalışan tüccar mı demek?’ şarkılarını mırıldanmalarından, yüksek sesle söylenmesinden mi rahatsız oluyorsunuz? ‘Kim yetiştiriyor bunları!’ diye uykularınız mı kaçıyor?”

 “GÖREVDEN ALMA VE ATMALAR SONA ERDİRİLSİN!"

Açıklamada, “görevli olduğu kadroyu bilimsel bilgi ve becerisi ile hak ettiğini düşünmeyen, atama yolu ile bir yıllığına eğitim sorumlusu yapılan kişilerin hekimlik değerleri yerine ‘verilen emirleri’ daha kolay mı yerine getireceğinin düşünüldüğü” sorusu dile getirildi.

 Hekimlik eğitiminin, eğiticilerin görevlerinin güvencesi ve bilimsel özgürlüğü olmadan yürütülemeyeceği dile getirilen açıklamada,şu bilgiler yer aldı:

 “Atama ile, emir komuta zinciri ile düşünen, eyleyen, bilen hekim yetiştirilemez. Bunun için görevden alma ve atamalara hemen son verilmesini istiyoruz. Nitelikli sağlık hizmeti bekleyen halkımıza bu yapılanın sağlık hakkına, iyi yetişmiş hekimlerden hizmet alma hakkına ağır bir müdahale olduğunu bildiriyoruz. Hekimlerden bu hukuksuz onursuz görevden alma ve atamalara karşı çıkmalarını, bir başkasının hakkının gaspıyla oluşturulan zehirli elmayı kabul etmemelerini bekliyoruz. Bu durumun iyi hekimlik ortamını zehirleyen, telafisi olmayacak sonuçlar doğuracağını hatırlatıyoruz. KHK’nin bu hükümleri de dahil iptali için Anayasa Mahkemesine götürüleceğini düşünmekle birlikte, klinik şefliği ve şef yardımcılığı görevlerinden alınan hekimlerin bu hukuksuz işlemlere karşı yapacakları itirazları, hukuksal başvuruları destekleyeceğimizi duyuruyoruz.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim