• BIST 99.326
  • Altın 236,201
  • Dolar 5,5638
  • Euro 6,2937
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 0 °C
  • İzmir : 9 °C

Eczacılar Sınav SÜRECİNDE…

<U>Eczacılar Sınav SÜRECİNDE…</U>
Dilek Süzen

?..Sektörde biraz ilgisi, bağlantısı olanlar bilir ki, mevcut eczacı karı ile eczanelerin faaliyetini sürdürmesi imkânsızdır? Bir sınav sürecindeyiz??

İlacın ekonomisi üzerine oluşturulan gündem güncelliğini koruyor. Son aylarda yapılan toplantılar ile ilacın ekonomisine ilişkin oluşturulan genel politikalar etkin olmaya başladı. Fırsatçı yaklaşım sergileyen ilaç firmalarına karşı eczacıların gösterdiği ortak tavır takdir edilecek sonuçları beraberinde getirdi.

Bugün yaşadığımız deneyim aleyhimize çevrilen ilaç piyasası şeklinin normal hale getirilebileceğini de göstermiştir. Sektörümüzün önemli bileşeni olan ilaç sanayinin sadece kendi durumunu daha iyi halde tutmak adına tek taraflı uygulamaya soktuğu ticari ıskonto iptalleri bu çaba ile son vermesi sağlanacaktır.

Sektörde biraz ilgisi, bağlantısı olanlar bilir ki, mevcut eczacı karı ile eczanelerin faaliyetini sürdürmesi imkânsızdır. İşletme karlılığı direk veya dolaylıda olsa bir şekilde işletmeyi sürdürebilecek oranda olmalıdır. Ülkemizin mevcut ilaç ekonomi politiği bir takım dengeler üzerine kuruludur. Bugünkü reaksiyonun nedeni, bu dengenin tek taraflı bozulmasına karşı yapıldığı unutulmamalıdır.

İlaç sanayi mevcut dengeleri ilk olarak SSK?nın serbest eczanelere açılmasını sağlayan ortak protokol metnine uymayarak bozmuştur. Devamında da her fırsat bulduğunda kendine iyileştirmeler yapmıştır. Hükümetin sanayi ıskontosu gibi her taviz istemine karşı çıkmamış, nasılsa bunu eczacıdan kırpıyorum diye bakmıştır.

Uzun süre önce deşifre olan sanayinin tek yanlı yaklaşımı tepkiler almaya devam edecektir. AİFD gazete ilanları ile bize güvenin mesajı veriyor. Güven tek taraflı bir kavram değildir. Güven somut verilere de ihtiyaç duyar. Tek yanlı anlatım bilginin bu kadar kolay ulaşıldığı bir dönemde komik hale gelir.


Orijinal ilaçlarda imtiyaz hakkını ve fiyat belirlemedeki rekabetsiz durumunu göz ardı edemeyiz. Yıllarca ithal ürünlerdeki avantajlı mevzuat ile elde edilen rant unutulmamalıdır. Yarı fiyatından daha fazla indirilen ilaçtaki bu fiyat oranın anlamı nasıl izah edilebilir? Ticari ıskonto vermez iken sanayi ıskontosu nasıl çıkartılabiliyor? AİFD firmaları olarak jenerik ürün oranınızı açıklamanız gerekmez mi? Eşdeğer karşıtlığınız sadece bizim ülkemiz için mi geçerli? Eşdeğer ilaca karşıyız diyebiliyor musunuz?

Sonuçta serbest piyasa kurallarında tekil hale getirilmeye çalışılan meslek mensupları olarak tepkimizi vermeye devam etmeliyiz. Birliğimizin ve kurumlarımızın değerini bilerek hareket etmeliyiz. Örgütlerimizi, kendi değerlerimizi erozyona uğratacak hareketlere karşı tavrımızı göstermeliyiz. Hayatın her alanında özne olmayı tercih etmeliyiz.

Yazan:
Ecz Burhanettin BULUT
Adana Eczacı Odası Başkanı


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim