• BIST 94.387
  • Altın 244,951
  • Dolar 5,9310
  • Euro 6,6084
  • İstanbul : 15 °C
  • Ankara : 19 °C
  • İzmir : 18 °C

İstismara Uğrayan Çocukların Sayısı Artıyor

<U><I>İstismara Uğrayan Çocukların Sayısı Artıyor</I></U>
2002 yılı dünya raporuna göre erkeklerin yüzde 8’i kızların yüzde 25’i çocukluk döneminde cinsel istismara uğruyor. WHO 5 yaş altı ç


2002 yılı dünya raporuna göre erkeklerin yüzde 8’i kızların yüzde 25’i çocukluk döneminde cinsel istismara uğruyor. WHO 5 yaş altı çocuklarda bir ülkede her yıl 5-10 bin fiziksel istismardan ölüm olduğunu bildiriyor. İstismara bağlı ölümlerin yüzde 80’i 3 yaş altında oluyor.

Finlandiya, Kore, ABD gibi ülkelerde çocukların yüzde 5-10’u fiziksel istismar uğruyor. Ülkemizde ise bildirim ve kayıt yetersizliği nedeniyle görülme sıklığı tam olarak bilinmiyor. Yapılan çeşitli araştırmalarda istismarın büyük çoğunluğunun okul öncesi dönemlerde olduğu, görülme sıklığının yüzde 20-90 arasında değiştiği saptandı. Yapılan bir araştırmada ev kazaları nedeniyle çocuk acil servise getirilen çocukların yüzde 16.1' inde fiziksel örselenme saptandı.

Çocuk istismarı genel olarak 0-4 yaş arasındaki kız ve erkeklerde eşit oranda görülüyor. Fİziksel istismar daha çok ölüm ve sakatlığa neden oluyor. Çocuk istismarı tıbbi, psikolojik, sosyolojik ve hukuksal yönleriyle çok ciddi bir sorun olarak tüm toplumlarda devam ediyor. Fiziksel istismar anne, baba veya bakımını üstlenen bir yetişkin tarafından kaza dışı istemli olarak uygulanan bedensel acı veren eylemlerdir.

Eylem aracı olarak tokat, yumruk, tekme gibi fiziksel girişimlerin yanı sıra çeşitli yaralayıcı araç ve gereçler, sıcak sıvılar, yakıcı- yanıcı araçlar kullanılabiliyor. Tüm eylemlerin yüzde 30’unu oluşturuyor En kolay tanımlanan istismar şekli oluyor.

Çocuk istismarı koşulların uygun olduğu aile ortamında ve sosyal çevrede daha çok görülüyor.

Aileye ait risk faktörleri: Yoksulluk, işsizlik gibi kötü sosyo ekonomik koşullar, aile içi şiddete maruz kalmak, iç ve dış göçler, kalabalık aile yaşamı, uygunsuz veya kötü çalışma koşullarına bağlı yüksek derecede stres, annenin genç yaşta olması, ölüm, boşanma, gibi nedenlere bağlı tek evebeynin olması, anne- babanın alkol veya uyuşturucu madde bağımlılığı, yetersiz eğitim düzeyi, küçükken kendilerinin şiddete maruz kalması, istenmeyen gebelikler, evlilik ve cinsel yaşamla ilgili sorunlar, çocuktan arzulanan beklentilerin karşılanmaması, ailede önemli kişilik bozuklukları.

Çocuğa ait nedenler:
Çocuğun kronik hastalıkları; mental-motor gerilik, fiziksel özürlülük, hiperaktive, üvey evlat, evlat edinme, çocuğun gerçek dışı istemleri, istenmeyen çocuk, istenmeyen cinsiyet, süt çocuğu; güçsüz ve savunmasız olma.

Sosyal çevre koşulları: Sosyal eşitsizlik, kültürel normlar; toplumun şiddet algılaması, organize şiddet olayları, koruyucu yasaların yetersizliği veya uygulanamaması, etnik azınlık.

İstismarın önlenmesi ve tekrarlamaması için sistemin gerektiği kurumların; sağlık, adli tıp, sosyal hizmetler, yerel yönetim, savcılık,çocukla ilgili polis birimi, çocuk hakimleri ve çocuk mahkemeleri işler halde olması ve yakın işbirliği gerekir.

İstismarda olayın tekrarlanmaması amaçlanır. Çocuk ve aileye yeterince tedavi e rehabilitasyon yapılmazsa olay tekrarlanır. Çocuk istismarı durumunda aile bütünlüğünü bozmadan nedenleri araştırmak, olayın nasıl geliştiğini izlemek, sosyal, ekonomik, ve ruhsal risk faktörleri olabildiğince gidermek, aileyi yerinde yakından tanıyarak aile içi eğitimlerle evebeyn-çocuk ilişkisini düzeltmek, aile içi dayanışmayı sağlamak, gerekli psikolojik desteği sağlamak gerekir.

Yazan: Prof. Dr. Ahmet ARVAS
Cerrahpaşa Tıp Çocuk Hastalıkları Sosyal Pediatri Bilim Dalı

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim