• BIST 98.198
  • Altın 234,346
  • Dolar 5,4947
  • Euro 6,2026
  • İstanbul : 15 °C
  • Ankara : 17 °C
  • İzmir : 21 °C

İki Hastane Neden Birleşti?

<U>İki Hastane Neden Birleşti?</U>
Dilek Süzen

İstanbul Sağlık Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığının 1 Ağustos'ta aldığı karar ile Validebağ Devlet Hastanesinin Üsküdar Devlet Hastanesinin Ek Hizmet Binası olarak hizmet vermeye başladığını bildirdi.

Son günlerde yazılı basın ve yayın organları ile internet sayfalarında ''Validebağ Devlet Hastanesi binasının kapatıldığı ve hastaların tahliye edildiği'' şeklinde haberler yayımlandığı hatırlatılan açıklamada, ''Validebağ Devlet Hastanesi binasının iddia edildiği gibi her hangi bir kuruma devri söz konusu değildir. Validebağ Devlet Hastanesi, Üsküdar Devlet Hastanesi Ek Hizmet Binası olarak İstanbullular'a hizmet vermeye devam ediyor'' denildi.

Açıklamada özetle şu bigiler verildi:
?Birleşmenin ardından her bir kurumdaki fiziki mekan, teknoloji ve insan kaynaklarının sinerjisinden yararlanarak, 7 gün 24 saat sağlık hizmeti verilmesinin sağlanması planlanıyor.
Benzer yatak kapasitesine sahip iki ayrı yerleşkeye klinik ve polikliniklerin dağılımı yapıldı.
Bu sayede her iki kurumdaki aynı kliniklerin güç birliği yaparak bölge halkına daha verimli bir sağlık hizmeti vermesi hedefleniyor.
Birleşmenin diğer bir olumlu etkisi de, öncesinde her iki hastane tarafından da verilemeyen acil sağlık hizmetlerinin (acil cerrahi ve acil dahiliye) verilmeye başlanmasıdır.
Acil sağlık hizmetlerinin Üsküdar Devlet Hastanesi ana binasında bugünden(2 Eylül 2009) itibaren 7 gün 24 saat verilmeye başlandı. Ayrıca 6 yataklı yoğun bakım hizmeti bu ay içerisinde hastaların hizmetine sunulacak.
Her iki hizmet binası arasında hasta ve yakınları için servis araçları da hizmete konuldu. Üsküdar Devlet Hastanesi Validebağ ek hizmet binası toplam 173 yatak kapasitelidir. Bugün itibariyle 30 hastanın yatarak tedavisi devam ediyor.

Ek hizmet binasında cildiye, fizik tedavi ve rehabilitasyon, göğüs hastalıkları, kulak burun boğaz hastalıkları, ortopedi, psikiyatri ve üroloji alanlarında hem klinik hem de poliklinik hizmetleri veriliyor. Hastanede dahiliye, cerrahi, nöroloji, enfeksiyon hastalıkları, kadın hastalıkları ve doğum, çocuk sağlığı ve hastalıkları branşlarında poliklinik hizmetlerinin yanı sıra biyokimya ve radyoloji hizmetleri de veriliyor.Dün(1 Eylül 2009) Üsküdar Devlet Hastanesi ek binası (Eski Validebağ Devlet Hastanesi) polikliniklerinde 834 hasta muayene edildi ve 11 ameliyat gerçekleştirildi.?


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim