• BIST 96.861
 • Altın 238,356
 • Dolar 5,8057
 • Euro 6,5299
 • İstanbul : 10 °C
 • Ankara : 5 °C
 • İzmir : 12 °C

Uluslararası Doğu Akdeniz Aile Hekimliği Kongresi'nin Hazırlıkları Hız Kazandı

Uluslararası Doğu Akdeniz Aile Hekimliği Kongresi'nin Hazırlıkları Hız Kazandı
Uluslararası Doğu Akdeniz Aile Hekimliği Kongresi (DAAHK)’nin 18.sini 25 – 28 Nisan 2019 tarihlerinde Adana Divan Otel’de gerçekleştirilecek.DAAHK2019 Düzenleme Kurulu Başkanı Dr. Kadircan Tuncel nasıl bir kongre planladıklarını anlattı:

"İnsanı, hayatın merkezine alan ve onun biyopsikososyal yanına ek varoluşsal ve kültürel boyutuyla yaklaşmayı esas alan aile hekimliğinin ülkemizdeki ilklerini gerçekleştirmek ve bunu 20 yıldan uzun bir zaman sürdürmek gerçekten emek ve yoğun mesai harcamayı gerektiriyor. Dünyanın önde gelen onlarca saygın bilim insanına evsahipliği yapmış Uluslararası Doğu Akdeniz Aile Hekimliği Kongresi (DAAHK)’nin 18.sini 25 – 28 Nisan 2019 tarihlerinde Adana Divan Otel’de gerçekleştireceğiz. Çok değerli bir ekibin mutfakta emek verdiği bir etkinlik, bilimsel ve sosyal bir şölen DAAHK. Bölgemizdeki tüm üniversitelerin bilimsel desteğini verdiği ve uluslararası aile hekimliği kuruluşlarının katılımıyla gerçekleştirilen DAAHK’nin “aile” olarak düzenlenmesinde yer alan değerli meslektaşlarım ile bu yolda yürümekteyiz.

Yıllardır düzenleme kurulu başkanlığını yapan, Adana Aile Hekimleri Derneği (ADANAHED)Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten Dr. Kadircan Tuncel’in ve bilimsel sekretaryasını üstelenen Doç. Dr. Süheyl Asma’nın emekleri yadsınamaz.

Türkiye Aile Hekimleri Uzmanlık Derneği (TAHUD)  Merkez Yönetim Kurulu Başkanı değerli meslektaşım Prof. Dr. Esra Saatçı’nın onursal başkanlığı da bizlere ışık tutmaktadır. Dünya Aile Hekimleri Örgütü (WONCA) Avrupa ve Doğu Akdeniz bölge başkanlarının davetli konuşmacı olarak her yıl katılımı da bizlere güç vermektedir. Böylesi değerli ekip ve destekle nice yıllar ülkemizde ve bölgemizde DAAHK’yi gerçekleştirmeyi umut ediyoruz.

DAAHK2019’un tema’sını “Aile Hekimliğinde Sürdürülebilir Sağlık Hedefleri” olarak belirledik. Sağlığın iyileştirilmesinde hedeflenen değerlere ulaşmanın yanında bu hedeflerin sürdürülebilir olması da ayrıca önemli. Birinci basamakta özveriyle çalışan tüm ekibin koruyucu, tedavi ve rehabilite edici hedeflerinin sürdürülebilir olması hizmet alan birey/hastaların ve sağlık çalışanlarının yaşam kalitesini artıracak ve tükenmelerinin önüne geçecektir.

DAAHK2019’da, Tütün Bağımlılığı Tedavisi Eğitimi Yerinde Eğitim Programı kapsamında Sağlık Bakanlığı Sertifikalı “Sigara Bıraktırma Eğitimi Kursu”nu gerçekleştireceğiz. “Evidence-Based Clinical Practice & Shared Decision Making in Family Medicine Course” kongremizin bir diğer kursu olacak ve kurslarımızı Kanada McGill Üniversitesi, Oxford Üniversitesi ve McMaster Üniversitesi eğitici sertifikalı değerli bilim insanlarının vereceği kurslarımız kongre kaydı yaptıranlara ücretsiz olarak sunulacaktır.

DAAHK2019’a davetli konuşmacı olarak WONCA Avrupa Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ungan katılacaklardır. WONCA EMR başkanı Prof. Dr. Jinan Usta ve Prof. Dr. Mohamed Tarawneh destekleriyle Prof. Dr. Mahasti Alizadeh ve Prof. Dr. Samira Abbasgholizadeh Rahimi’in vereceği kurslar, genç hekimlere yeni açılımlar kazandıracak VdGM oturumlarında University of London’dan Avrupa Sosyal Bilimler en iyi bilimsel çalışma ödüllü Dr. Jana Matuszak ile ulusal ve uluslararası çok değerli konuşmacılarımız aile hekimliğinin klinik ve uygulamadaki bilgilerini güncelleyeceklerdir.

Bütün bunlara ek olarak hekimlik mesleğinde ilk beş yılında olan genç meslektaşlarımızın Avrupa’daki genç hekimlerle (The Vasco Da Gama Movement - VdGM) buluşmasını hedefleyen bilimsel - sosyal etkinlik olarak, Ulu Önder Atatürk’ün “Bütüm ümidim gençlerdedir” sözünü kılavuz alarak her yıl genç meslektaşlarımızla yeni ve onların vizyonuna katkı sağlayan etkinlikler planlamaktayız. DAAHK2018 bünyesinde, Türkiye’de ilk defa “VdGM PreCongress Meeting” ile 43 genç meslektaşımızın katılımı ile gerçekleştirdik.  Geleceğimizin teminatı genç meslektaşlarımızdan bu organizasyonu VdGM başkanımız Uz. Dr. Berk Geroğlu, Uz. Dr. Halil Volkan Tekayak, Uz. Dr. Hakan Mut, Uz. Dr. Demet Merder Coşkun, Uz. Dr. Demet Yılmaz, Uz Dr Süheyla Atalay Kahraman, Dr. Öğr. Üyesi Canan Tuz ve Uz. Dr. Cemal Kavasoğulları gerçekleştirdiler.

Metin Kutusu: YENİ !!! "E - Sözel Bildiri" E-sözel olarak kabul edilen bildiriler Skype üzerinden video konferans ile uzaktan sözlü bildiri sunumu olarak gerçekleştirilecektir. * Skype aracılığı ile sunulan bildiriler “sözel bildiri“ olarak kongre bildiri kitabında yer alacaktır. * Bildiriler, Sözel, E-sözel, Poster ya da E-poster olarak online "Bildiri Gönderim Sistemi" ile gönderilebilir. DAAHK2019’da hedefimiz oluşan bu büyük ailenin “sürdürülebilir” sağlık hedeflerinin tartışılacağı bir ortam yaratmak olacaktır.

Her yıl olduğu gibi DAAHK2019’da 600’e yakın poster bildiri ve 300 yakın sözel bildirinin de olacağını öngörmekteyiz. Bu yıl ilk defa Türkiye’de de ilklerden olan “e-sözel bildiri” ile araştırmacılarımızın, değerli hekimlerimizin bildirilerini sözel olarak internet aracılığıyla canlı salon bağlantıları yaparak dijital olarak sözel bildirilerini sunabilecekleri imkânları yaratacağız. Bu konudaki detaylı bilgilere www.daahk.org kongre internet adresindeki bildiri gönderim linkinden ulaşabilirler.

https://static.wixstatic.com/media/8e64eb_32ae29aabceb4d62b9df1fa62e957489~mv2.png/v1/fit/w_700,h_2000,al_c,q_85/image.png

Tıpta bilgilerin eskime süresi bir yılın altına inmiş durumda. Bu, mevcut tıbbi bilgilerimizin %50’sinin bir yıl içinde değişeceğini gösteriyor. Aile hekimliğinin ilgilendiği konular çok geniş olduğu ve bu bilgilerin sürekli yenilendiği bilimsel bir ortamda DAAHK katılımı çok önemli olmaktadır. Tıbbi bilgilerin, konusunda uzman olan saygın ulusal ve uluslararası konuşmacılarla buluşmak, güncel bilimsel çalışmaları incelemek, yaptıkları çalışmaları tebliğ etmek ve dostlarla buluşmak için DAAHK2019 harika bir fırsat olacaktır.

Aile Hekimliğinde sürdürülebilir sağlık hedeflerini sizlerle, 25-28 Nisan 2019 tarihlerinde Divan Otel Adana’da portakal çiçeklerinin kokusu eşliğinde zengin bir bilimsel program çerçevesinde, saygın uluslararası ve ulusal konuşmacıları dinlemek, sözel ve poster bildirileri sunmak, bilgi ve becerilerimizi güncellemek, fikir ve deneyim paylaşımında bulunmak, bilimsel işbirliği fırsatları yaratmak, yeni meslektaşlarla tanışmak ve eski dostlarla hasret gidermek üzere buluşacağız. Sizleri, Düzenleme Kurulu adına, Akdeniz’in incisi Adana’ya davet ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Bildiri Konuları:

 

1.Genel başlıklar

 • Disiplinlerarası işbirliği

 • Çevre ve sağlık

 • Kültürlerarası tıp yaklaşımları

 • Toplum sağlığı

 • Gıda ve beslenme

 • Tütün, alkol ve madde kullanımı

 

2. Meslek ile ilgili başlıklar

 • Sürekli mesleki gelişim

 • İnterdisipliner işbirliği

 • Sağlık araştırmaları

 • Birinci basamak politikaları

 • Birinci basamak finans sistemi

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İlgili Haberler
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim