• BIST 99.326
  • Altın 236,201
  • Dolar 5,5638
  • Euro 6,2937
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 0 °C
  • İzmir : 9 °C

Özel Hastanelere CEZA YAĞDI…

<U>Özel Hastanelere  CEZA YAĞDI…</U>
Dilek Süzen

Özel hastanelerin, vatandaştan en fazla yüzde 30 fark alma sınırlamasına uymaması Sosyal Güvenlik Kurumu'nu (SGK) harekete geçirdi. Son bir haftada SGK görevlileri hastalardan belirlenen oranın üzerinde ücret alan 228 hastaneye 50'şer bin TL para cezası kesti.

Toplam 11 milyon TL'yi geçen cezalara özel hastanelerin hiçbiri itiraz etmedi. Denetimlerin en fazla yapıldığı İstanbul ve Trakya bölgesinden sorumlu İstanbul SGK İl Müdürü Mustafa Kuruca, tüm hastanelerin sırayla denetime alındığını belirtti. Ekiplerin hastaneleri inceleyerek, cezaları kestiğini söyledi.

Temmuz ayında yürürlüğe giren uygulamayla özel sağlık kuruluşlarının, vatandaştan sadece muayene ücretlerinin yüzde 30'una denk gelen 10 TL tahsil etmesi gerekiyordu. Fakat bu uygulanmıyordu.

Aynı tedavi paketi içinde yer alan ve para ödenmemesi gereken birçok test ile tahlilden de ekstra ücretler alınıyordu. Durum böyle olunca sigortalı olarak sağlık kuruluşuna giden vatandaşlar astronomik rakamlar ödemek zorunda kalıyordu. SGK ise personel yetersizliğinden sıkı denetim yapamıyordu.

Sadece vatandaştan 'fazla fark ücreti alındı' şikâyeti geldiğinde müeyyide uygulanıyordu. Ancak son birkaç ayda durum değişti. SGK aldığı kararla gelen faturalar ya da şikâyet üzerine denetleme yapmak yerine sahaya inip inceleme yapacağını açıkladı.

Yaklaşık bin 300 civarında doktor ve eczacı personeli bulunan kurum, ikişerli gruplar halinde eczane ve hastaneleri tebdil-i kıyafet teftiş etti. Bu kapsamda son bir haftada hastanelere de baskın yapıldı. İncelemeler sırasında fark ücreti sınırına en fazla İstanbul ve Trakya bölgesindeki özel hastanelerin uymadığı belirlendi. İstanbul SGK İl Müdürü Mustafa Kuruca, sırada tıp merkezlerinin olduğunu aktardı.

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği Başkanı Reşat Bahat, özel hastanelerin bu farkları almadan yaşayamayacağını savundu. Bahat, uygulamanın sürmesi halinde hastanelerin teker teker iflas edeceğini iddia etti. zaman


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim