• BIST 103.310
  • Altın 228,848
  • Dolar 5,4693
  • Euro 6,2098
  • İstanbul : 9 °C
  • Ankara : 14 °C
  • İzmir : 17 °C

Üriner Sistem Enfeksiyonlarına Dikkat!

Üriner Sistem Enfeksiyonlarına Dikkat!
Dilek Süzen

Semptomatik üriner sistem enfeksiyonları (ÜSE) hekime en sık başvurulan bakteriyel hastalıklar arasında yer alıyor . ABD?de her yıl 2 milyondan çoğu sistit olan 7 milyonun üzerinde hastanın da doktora başvurma nedenini oluşturuyor. ABD? de toplumda yazılan reçetelerin yüzde 15?i ÜSEları nedeni ile oluyor. Tahmini maliyet ise bir milyar doların üzerinde ?

Üriner sistem enfeksiyonlarına tanı ve tedavinin seçimi hastanın risk faktörlerine, önceki enfeksiyonlarına, önceki üreyen mikroorganizmalara, altta yatan hastalıklara göre değişiyor.


ÜSE en çok 20-40 yaş arasında cinsel aktif kadınlarda görülüyor.
Yaşlılık döneminde kadınların yaklaşık yüzde 10, erkeklerin yüzde 20 kadarında bakteriüri saptanıyor. ESE lerin yüzde 95? inde tek bir bakteri sorumludur. En çok izole edilen bakter, E?coli dir.

TEDAVİ

ÜSE larında tedavinin amaçları; tedaviye etkin ve hızlı yanıt oluşması, tedavi edilen hastalarda tekrarın önlenmesi ile mikroorganaizmalarda, antimikrobiyallere karşı hızla artan direncin oluşmasıdır.

Tedavi seçiminde üriner sistem enfeksiyonunun tipinin belirlenmesi de önem taşıyor.Seçilecek antibiyotiğin idrarda aktif olması, mesanede yeterli idrar konsantrasyonuna ulaşması ve konsantrasyonun uzun sürmesi, olası etken mikroorganzimalara etkili olması ,hasta uyumu, antibiyotiğin dışkı ve vajen florasına etkileri, olası yan etkileri ve maliyet göz önünde tutulmalıdır. Antibiyotikler bağırsak ve perine florasını bozmamalıdır.

KORUNMAK İÇİN, Asemptomatik bakteriüri de belirlenmiş risk grubun dışında tedavi yapılmaması, Komplike olmayan ÜSE?nde uygun antibiyotikle kısa süreli tedavisi, Komplike olmayan tekrarlayan USE nda düşük doz profilaksi ve yeni aşıların geliştirilmesi gerekir.

Kısaca ÜSE ların kısa sürede tanımlanması, uygun antimikrobiyallerle yeterli süre ve dozda tedavi başlaması, üropatojenlere karşı direncin sürekli izlenmesi önemlidir.
Risk gruplarındaki hastanın yakından izlenmesi, hastaneye yatış kriterlerinin belirlenmesi nükslerin önlenmesi esastır.

Yazan:
Prof. Dr. Neşe SALTOĞLU
İÜ CTF Enfeksiyon Hastalıkları AD


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim