• BIST 99.326
  • Altın 236,276
  • Dolar 5,5638
  • Euro 6,2937
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 0 °C
  • İzmir : 6 °C

Sağlık Bakanı Hemşirelere SAHİP ÇIKTI…

<U>Sağlık Bakanı Hemşirelere SAHİP ÇIKTI…</U>
Dilek Süzen

Bir gazetenin "pasaklı hemşire? nitelemesi ile yaptığı haberi ve bu konuda bir milletvekilinin yaptığı yorumu mesnetsiz, haksız ve insafsız bulduğunu açıklayan Sağlık Bakanı Recep Akdağ ?Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi ülkelerinde ve AB ülkelerinde yüz bin kişiye ortalama 750 hemşire düşerken ülkemizde yüz bin kişiye ancak 140 hemşire düşmektedir. Bu dikkat çekici farka rağmen hemşirelerimiz özveri ve şefkatle görevlerini yerine getirmekte ve sağlık sistemimizin iyileştirilmesinde önemli rol oynamaktadırlar? dedi.

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, Türk Hemşireler Derneği Genel Başkanı ve SAĞLIĞINSESİ Baş Yazarlarından Prof. Dr. Saadet Ülker?e bir mesaj göndererek hemşireler hakkında yapılan olumsuz yorum ve haberleri kınadı.

Akdağ mesajında sağlıkta elde edilen bütün başarılarda hemşirelerin önemli rolü olduğunu belirtti ve özetle şu bilgileri verdi:

??Ülkemizde anne ölümleri 1998?de yüzbinde 70 iken 2009 yılının ilk 6 aylık verilerine göre yüzbinde 16?lara, bebek ölümleri ise binde 43?lerden binde 14?lere kadar indirilmiştir. Bu oranlara ulaşabilmemizde hemşirelerimizin ve bütün sağlık çalışanlarımızın önemli rolü vardır.

Geçmiş yıllarda sağlık insan gücü planlamasıyla ilgili eksik ve yanlış uygulamalar hemşire sayımızın son derecede yetersiz olması sonucunu karşımıza çıkarmıştır.

Gerçek böyle olmasına rağmen, hemşirelerimiz ve diğer sağlık çalışanlarımızla ilgili zaman zaman mesnetsiz ve haksız yorum ve haberlere rastlanılmaktadır. Bu önyargılı yaklaşımı hiçbir sağlık çalışanının kabul etmesi mümkün değildir.

Bir milletvekilinin, yapılan bilimsel incelemeleri, adli ve idari soruşturmaları görmezden gelerek hemşirelerimiz için yaptığı yorum ve bu talihsiz yorumdan yola çıkılarak bir gazete tarafından ?pasaklı hemşire? nitelemesi ile yapılan haberi de bu paralelde değerlendiriyor, esefle karşıladığımı belirtiyor ve kınıyorum.


Bu tür haksız ve insafsız yorum ve haberler, hemşirelerimiz ve bütün sağlık çalışanlarımızın insanımıza olan sevgisini, çalışma azmini ve gayretini azaltmayacak, vatandaşlarımıza sunduğumuz sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi ve çağdaş normlara ulaştırılması hedefimizi değiştirmeyecektir.?


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim