• BIST 98.198
  • Altın 234,346
  • Dolar 5,4947
  • Euro 6,2026
  • İstanbul : 15 °C
  • Ankara : 17 °C
  • İzmir : 21 °C

ŞAŞIRTAN GERÇEKLER!!!!

<U>ŞAŞIRTAN GERÇEKLER!!!!</U>
Dilek Süzen

?Büyük bir şehrimizdeki ağız ve diş sağlığı merkezinde 13 yaşındaki bir hastaya aynı gün içinde 11 kuafaj, 11 amalgam dolgu ve alt üst flor uygulaması yapılmış. Başka bir şehirdeki sağlık bakanlığı kurumunda, bir hastaya 58 adet üç yüzlü amalgam dolgu, 14 adet seramik kron ve 14 adet düşmüş kron köprü işlemi yapılmış..?

İnsanı hayrete düşüren bu bilgileri Türk Diş Hekimleri Birliği Başkanı Diş Hekimi Celal Korkut Yıldırım, Türkiyede Bilimsel Dişhekimliğinde 100. Yıl etkinlikleri kapsamında düzenlenen Yüzyıl Kongresi?nin basın toplantısında açıkladı.

Yıldırım, konuşmasında özetle şunları söyledi:
?Bizleri etik olarak rahatsız eden yanlışlar yapılıyor. Ama bu durumun temel nedeni sistemin yanlış kurgulanması ve uygulanmasıdır. Konuyla ilgili defalarca Sağlık Bakanlığını bilgilendirerek oluşturulan çalışma grubunda önerilemiz belietildi. Ama hala gerekli önlemler alınmadı.
Örneğin bir diş hekimliği fakültesiinde 20 yaş apseli dişe diş hekimi ve uzman dis hekimi muayenehanesinin yanı sıra kök ucu rezeksiyonu ve kanal tedavi işlemi yapılmış.

Ortada bir gerçek var kamu kurumlarına çok yoğun bir talep var ve bazı diş hekimliği hizmetleri için 6 ay hatta 1 yıl sonrasına gün veriliyor.Toplumda diş ve diş eti hastalıkları çok yaygın durumda ve kamuda çalışan diş hekimleri çok yoğun bir iş temposu içindeler.
Buralarda zahmetli işler örneğin kanal tedavisi yerine daha çok diş taşı temizleme ve diş çekme işlemi yapılıyo.r Performans sistemi yanlış uygulandığında sistemin süistimal edilmesi kaçınılmaz hal alıyor.

Hem kamuda hemde kamudan özele sevk edilen diş hekimliği işlemlerinde hoş olmayan tablolar ortaya çıkıyor.
Sistem yapılan işlemin sayısı üzerinden kurgulandığında diğer deyişle veremlilik ve başarı yapılan işlem sayısına göre kurgulandığında, sağlık hizmetinin felsefesine aykırlık sözkonusu olur.

Başarıyı sayısal artışia endekslerseniz bu tablonun ortaya çıkması kaçınılmazdır. Yapılan tedavilerien tibbi uygunluğu kontrol edilemediği sürece hizmetin kalitesi, niteliği hakkında kuşkular devam edecektir."

Basın toplantısından sonra, basına kapalı olarak TDB MYK üyeleriyle oda yöneticilerinin katıldığı mesleğin ve geleceğe yönelik kaygı, beklenti ve çözümlerin tartışıldığı, TCK'nun diş hekimlerine yüklediği sorumlulukların tartışıldığı toplantılar yapıldı. Bilimsel Kongre 3 Temmuz 2008 tarihinde başlayacak.


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim