• BIST 103.310
  • Altın 229,112
  • Dolar 5,4693
  • Euro 6,2098
  • İstanbul : 9 °C
  • Ankara : 14 °C
  • İzmir : 14 °C

Sorunlar Büyüyor AMA…

<U>Sorunlar Büyüyor AMA…</U>
Dilek Süzen

İzmir Eczacı Odası Başkanı Ecz.Tuncay Sayıklan, eczacının sorunlarına her geçen gün yenilerinin eklendiğini belirterek, ?İlaç tanıtım yönetmeliğinin değiştirilmesi için çalışmalar sürüyor. Son taslakta ilaç firmalarına her yıl için bir önceki yılın karının yarısı tutarında tanıtım bütçesi öngörülüyor. Bir anlamda reçetesiz ilaçların reklamı için firmalara inanılmaz bütçeler oluşturulmasına olanak sağlanıyor. Bir adım sonrasında ise reçetesiz ilaçların eczane dışına çıkması gündeme gelecektir.Bu konuda hep birlikte ,örgütlü ve kararlı bir mücadele verilmesi kaçınılmazdır? dedi.

İlaç firmalarının ticari ıskontoları birer ikişer kaldırdığını öne süren Sayıklan, şöyle devam etti.

?İlaç alım koşullarını kendi lehine belirliyor ,vadeleri kısaltıyorlar. Eczanenin ekonomik sıkıntısının artmasına yol açıyorlar. Bu firmalara ülke çapında ,örgütlü ve kararlı bir tavır sergilenmesi için geç kalınıyor.

2009 yılı protokolü gereğince Mayıs ayından başlamak üzere SGK ödemeleri en az 15 günlük gecikmelerle yapılacak. Bu gecikme yıllardır azalan karlılık ve artan işletme giderleri açmazındaki eczanelerin bir süredir yaşadığı ekonomik sıkıntıya ek bir sıkıntı daha getirecektir.

Çözüm için ilaç üreticileri ve dağıtım kuruluşları ile görüşülmeli ve durumun ciddiyeti ivedilikle aktarılmalıdır.Tüm bu sorunlar varken TEB neler yapıyor? Tüm uyarılarımıza ve iptal önerimize rağmen büyük bir kararlılıkla yurtdışı inceleme-araştırma gezisini gerçekleştiriyor.

İlaç alım koşullarını eczacı aleyhine değiştiren ilaç firmalarına uygulanacak yaptırımlar ve örgütlü mücadele çeşitli gerekçelerle gezi sonrasına bırakılıyor. Hamle ve zaman kaybediliyor. Üye ile meslek örgütünün arasındaki mesafe daha da açılıyor, uçuruma dönüşüyor, güven sorunu büyüyor.

Eczacı odalarının büyük bir bölümü de olup biteni sadece izlemeyi tercih ediyor, birlik-beraberlik bozulmasın adı altında derin sessizliğini sürdürüyor.

Ülkemizin ve mesleğimizin geleceğinin aydınlık olmasını samimiyetle isteyen, doğruları savunan, bir şey olmak değil bir şey yapmak isteyen herkesin bir araya gelmesine ,dayanışmaya ve birlikteliğin güce dönüştürülmesine her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var.?


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim