• BIST 95.019
  • Altın 245,921
  • Dolar 5,9347
  • Euro 6,6188
  • İstanbul : 19 °C
  • Ankara : 21 °C
  • İzmir : 22 °C

USTALIK Dönemi Mi, ÇIRAKLIK Dönemi Mi?

Celal Yıldırım

 

Geçmiş yıllarda sağlık bakanlığının diş hekimliği alanında yaptığı düzenlemeler serbest diş hekimlerinin umurunda olmazdı.

 Yapılan düzenleme   serbest diş hekimlerinin çalışma koşullarını etkilemez ve onlarda  “bana dokunmayan yılan bin  yaşasın”  anlayışı ile hareket ederlerdi.

 1994 ve sonrasında yaşanılan ekonomik   krizler Türkiye’nin  sosyal dokusunu  değiştirmeye başlayınca diş hekimleri de ne oluyoruz  demeye başladılar.

2002 yılına kadar ne oluyoruz  sözcüğü  çok yüksekten duyulmuyordu.  2003  yılından sonra  AK parti hükümetinin diş hekimliği alanındaki  icraatları  serbest çalışan diş hekimlerini daha da mağdur etmeye başladı.  Bir özdeyişle ifade edersek diş hekimleri yağmurdan kaçarken doluya  tutuldular.

 Ve şimdi  hükümetin  her düzenlemesini   yakından izlemeye başladılar. Bunun  temel nedeni diş hekimlerinin yaşam koşullarının   bozulması. Yani kaba bir deyişle  kazançlarının düşmesi.

 Diş hekimlerinin kazançları nedir  sorusunun   karşılığını ne yazık ki objektif olarak verme olanağına sahip değilim. 10, 15 yıllık diş hekimleri muayenehanelerini kapatıp  maaş ve  döner sermayeden  aylık gelir olarak 4500-5000 TL sı  karşılığında  kamu  ağız ve diş sağlığı merkezlerine çalışmak için başvuruda bulunuyorsa kazançlarının ne olduğuna siz karar verin.

 Sağlık Bakanlığı'nın 2010-2014 Stratejik Planında  aile diş hekimliğinden  bahsedilmesi  kamunun diş hekimliği hizmetlerini özel sağlık kuruluşlarından alıp almaması  konusunu  yeniden diş hekimlerinin gündemine  taşıdı.

 

Sağlık Bakanlığının aile diş hekimliği ile ilgili nasıl bir model oluşturacağı diş hekimleri açısından bilinmiyor. Bu bilinmezliğin  diş hekimleri ile sınırlı olmadığı kanısındayım. Yani Sağlık Bakanlığı uzmanlarının da  aile diş hekimliği kavramının  içerisini doldurduğunu düşünmüyorum.

Bu durum  bir olumluğu içeriyor. Yani meslek kuruluşu ile birlikte  iktidar; mesleğin  geleceğini ve hastaların şifa bulmasının  nasıl olması gerektiği konusunda ortak bir çalışma yapıp  ulusal ağız diş sağlığı  politikası oluşturabilirler.

Ulusal ağız diş sağlığı politikasında  insan gücü planlaması nasıl olmalı? Bu sorunun karşılığı  aile diş hekimliği kavramının içeriğini dolduracaktır.

Diş ve dişeti  hastalıklarını  bir sağlık sorunu olarak gören çağdaş  devletler ve  devleti yöneten siyasiler    sağlık alanında ki  tüm hekimlerin  emeklerini ulusal bir kaynak olarak görürler. Ve serbest çalışan  diş hekimlerini  kamu sağlığı sistemi içerisine alarak    iş güçlerinin kullanılmasını sağlarlar.

Herkesin bildiği gibi diş  hekimliği  hasta hekim "bağımlılığının" çok yüksek olduğu bir hizmet sektörü. Serbest çalışan diş hekimlerinin neredeyse tamamı  adı konmamış bir şekilde aile diş hekimliği yapıyor. Hastasının  eşine, kızına , oğluna , torununa  kısacası aile efradına  hizmet veriyor.

Bu anlamda hayatın kendi  akışında  aile diş hekimliği  kurulu  bir mekanizma.  Şimdi bunu yasallaştırmak gerekiyor. Yani  hükümetin tıp hizmetlerinde olduğu gibi  diş hekimlerinden de diş hekimliği hizmetini almaya yönelik bir düzenleme yapması  gerekiyor.

Bunun nasıl  olacağı;  yani  hangi tedavilerin, hangi grupların   sistemin içerisine alınacağı, önceliklerin ne olacağı  konusu hükümet ile Türk Diş Hekimleri Birliği’nin ortak çalışması sonrasında  ortaya çıkacak.

 İrade  hükümet de.  “ustalık”  döneminde diş hekimliği hizmetlerinde nasıl bir düzenleme yapılacak?

Umarım AK parti hükümeti serbest çalışan diş hekimlerinin beklentilerine cevap verir, “çıraklık” dönemini aratmaz.

Bu yazı toplam 7687 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim