• BIST 99.835
  • Altın 243,334
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • İstanbul : 13 °C
  • Ankara : 10 °C
  • İzmir : 16 °C

VİCDANINIZ HİÇ Mİ SIZLAMIYOR?

<U>VİCDANINIZ HİÇ Mİ SIZLAMIYOR?</U>
Dilek Süzen

Bir cerrah çıkıyor, yurt dışından kısa dönem kurslarına katılıp diyetisyen sertifikası alıyor, Türkiye?ye dönüyor, önce otel açıyor sonra burada ?aç bırakarak zayıflatma? gibi sağlıksız bir diyet programı ile insanları sağlıksız zayıflatıyor, bu programdan zarar görenler yıllarca susuyor, sonra bu zarar bir genç kızın ölümüne kadar varıp olay büyüyünce, susan, sessiz kalan bu sanatçılar, ünlü kişiler gazetelerde, televizyon programlarında boy gösterip ? Ben şu kadar bin dolar para verdim, sağlıklı girdiğim o merkezden hasta çıktım?, ?bir buçuk yıl hastanede yattım?, ?panik atak oldum? gibi açıklamalarda bulunuyorlar.
SAĞLIĞINSESİ SORUYOR
: Vicdanınız hiç mi sızlamıyor?

O genç kızın ölümünü mü beklediniz bu açıklamaları yapmak için. Neden yıllarca sustunuz, neden duyarlı, sorumluluk sahibi bir insan olarak o merkezde yapılan tedavinin(!) eziyetten, işkenceden ibaret olduğunu sağlık sorunları yaşadığınızı belirtip yetkililere suç duyurusunda bulunmadınız?

Yada o zamanlar şimdi yaptığınızı yapıp gazetelerde, televizyonlarda boy gösterseydiniz şimdi anlattıklarını anlatsaydınız ya?
Bir genç kız öldü, bakanlık soruşturma açtı,merkez kapatıldı, oraya artık kimse gitmiyor. Sizin suskun kaldığınız dönemden bu yana gidenler, sağlıkları bozulan ünlü/ünsüz kişiler o kadar çok ki!... Susuyorlar. Susacaklarda. Çünkü şimdi konuşmanın bir anlamı olmadığını biliyorlar.

Magazin gazetelerinde, televizyon programlarında boy gösteren o ünlü(!) kişilerin zayıfladıkları yer diye gösterdikleri aslında açlık+yoğun egzersiz= sağlıksız diyet denkleminin uygulandığı yerde binlerce dolar verip sağlıklarını kaybederek evlerine dönmenin hayal kırıklığını hala yaşıyorlardır mutlaka ?

Ya Sağlık Bakanlığı ve İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri.Otel izni Turizm Bakanlığından alındı demek yetiyor mu? Yıllarca televizyonlarda, gazetelerde çeşitli vesilerle bu yerde ?sağlık işi? yapıldığı insanların zayıflatıldığı gösterildi, yazıldı. Bunlar bir ihbar olarak neden kabul edilmedi ?

O yerin bu işleri yaparken ruhsat, izin aldı mı diye Sağlık Müdürlüğünden kimsenin aklına gelmedi mi? Sağlık merkezlerini denetleme yetkisi olan İl Sağlık Müdürlüğü yetkileri, denetlemeden sorumlu birimin yetkilisinin o genç kızın ölümünden sonra hiç mi vicdanı sızlamıyor?
Sağlığınsesi duyarlı bir gazetecilik örneği sergileyerek hem topluma hem sağlığımızı emanet ettiğimiz Sağlık Bakanlığı Yetkililerine sesleniyor:
Bir yerlerde muhakkak bu şekilde ruhsatsız çalışan bilimsel olmayan, diyet reçeteleri ile halkın sağlığı ile oynama pahasına zayıflama programları uygulayan merkezler, yada mesleği diyetisyen olmamasına rağmen iyi para getiriyor diye diyet reçeteleri veren bazı doktorlar olabilir.
Bu yerlere gidenler;
birilerinin ölmesini beklemeden bu yerleri bu kişileri yetkililere ihbar edin,
Sağlık Bakanlığı ve İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri
lütfen de siz bu ihbarları değerlendirin. Gazete ve televizyonlarda isimleri geçen sağlık merkezlerini denetleyin, diyet reçetesi verilen yerde diyetisyen olup olmadığını kontrol edin. ÇÜNKÜ DİYET REÇETELERİNİ ANCAK DİYETİSYEN YAZAR. YAZILAN REÇETELER DE KİŞİYE ÖZEL OLUR.


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim