• BIST 99.835
  • Altın 243,334
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • İstanbul : 12 °C
  • Ankara : 12 °C
  • İzmir : 20 °C

Uzun Süre Oturarak TV İzlemek Engellilik Riskini Arttırıyor

Kaynak Selekler

30 Ağustos 2017’de “Journal of Gerontology: Medical Sciences” dergisinde yayınlanan bir çalışmada araştırmacılar, aşırı süre oturmanın uzun vadeli sakatlık riskini nasıl etkileyebileceğini araştırıyor.  “ABD Ulusal Sağlık Enstitüsünün AARP Diyet ve Sağlık Çalışması” (U.S. National Institutes of Health's AARP Diet and Health Study)’ndan 134 269 kişinin 1995-1996 ve 2004-2005 yılları arasındaki verilerini analiz ediyorlar.

Araştırmaya, çalışmanın başlangıcında sağlıklı ve ortalama yaşı 61 olan katılımcılar alınıyor. Başlangıçta, kendilerinin ifade ettiği toplam oturma süresi (saat / gün), TV izleme süresi (saat / gün) ve hafif-orta-şiddetli yoğunluklu fiziksel aktivite (saat / hafta) ve sekiz yıl sonra sonuçlar hareket özürlü "yürüyemiyor" veya "her zamankinden kolay yürüyor” (hızı <2 mil / saat) olarak tanımlanıyor.

Oturma, TV seyretme, bilgisayar kullanma ve uyuklama, günlük sedanter zaman olarak belirleniyor. Ev işleri, yürüyüş veya alışveriş gibi faaliyetler düşük yoğunluklu etkinlikler ve koşu veya bahçecilik gibi faaliyetler ılımlı-güçlü etkinlikler olarak değerlendiriliyor.

Sekiz yıl sonra katılımcıların yüzde 29'u yürüyemiyor veya bunu yapmakta zorlanıyor. Kadınlar, sigara içenler ve daha az eğitim görmüş ve / veya göreceli olarak daha kötü sağlık koşulunda olanların engelli/sakat olması daha muhtemel

Araştırmacılar, TV'yi en büyük hareket kabiliyeti suçlusu olarak tespit ediyor.

Etkinlik seviyelerine bakılmaksızın, günlük üç saatten dört saate kadar TV izleyenlerde engellilik riski, iki saatten az izleyenlere göre %25; günde beş saat veya daha fazla televizyon seyredenler arasında engellilik riski, günde iki saatten az izleyenlere kıyasla % 65 fazla tespit ediliyor. Televizyonun oluşturduğu risk ırk, eğitim durumu, sigara içimi ve / veya kilo değişiklikleri tarafından etkilenmiyor.

Araştırmacılar, özellikle TV izlerken aşırı oturmanın, yaşlı Amerikalılar için önemli bir sağlık tehlikesi oluşturduğunu bildiriyor.

Araştırmacılar, "Hareketsiz uzun süre TV izlemek gerçekten zararlı bir şey. İnsanlar gece boyunca bir koltukta oturduğu için hareket etmiyor ve mola vermeden keyif yapıyor. Burada mesaj daha fazla hareket edin ve daha az oturun. Bu, çalışmak anlamına gelmiyor, oturma süresini kısaltın anlamına geliyor. Kısa yürüyüşlere çıkın. Merdivenlerden çıkıp inin. Evin etrafında veya içinde dolaşın. Ofiste yürüyün. TV izliyorsanız, reklamlar sırasında dolaşın. Günümüzde sadece yaşlı insanlar değil, Amerikalıların çoğu, günde yaklaşık 14 saat oturuyor ve birçok yaşlı Amerikalı, günde 10 ila 11 uykusuz saatin yüzde 60 ila yüzde 70'inde oturuyor ya da uzanıyor. Uzun süren günlük oturma hasarını telafi etmek için ne kadar fiziksel aktiviteye ihtiyacımız var? Etkinlik için spor salonuna gideceğimizi söylemiyoruz, hafif aktiviteler yapabiliriz. Haftada yedi saatten fazla fiziksel aktivitede bulunan kişiler, günde en fazla altı saat oturabilir ve engellilik için fazla risk almazlar” diyor.

SONUÇ: Yaşlılık döneminde işlevlerin devam ettirilmesi için,  daha fazla fiziksel aktivite ile hareketsiz sürenin azaltılması gerekiyor.

Kaynaklar:

-The Journals of Gerontology: Series A, glx122, https://doi.org/10.1093/gerona/glx122

-https://consumer.healthday.com/senior-citizen-information-31/misc-aging-news-10/too-much-tv-may-cost-you-your-mobility-726018.html

20 YAŞINDA SAĞLIKLI KALBE SAHİP OLMAK 40 YAŞINDA BEYNİ NASIL ETKİLİYOR?

19 Temmuz 2017'de, “Neurology” dergisinin “online” sayısında yayınlanan bir çalışmada araştırmacılar, gençlik çağında kalp sağlığıyla ilgilenenlerle, ilgilenmeyen gençlerin ileri yaşta beyin sağlığının nasıl olacağını araştırıyor.

İnsanlar egzersiz ve sağlıklı beslenme gibi belirli adımlar atıldığında daha sağlıklı kalplere sahip olduklarını biliyor.  Amerikan Kalp Derneği, herkesin kalp sağlığını iyileştirmek için alabileceği yedi basit kuralı hazırladı: Hayatın 7 Basit kuralı ( Life's Simple 7). Yeni araştırmalar, bu değerlendirmede daha yüksek puan alan insanların düşünme testlerinde de daha yüksek puan elde ettiğini gösteriyor.

Araştırmacılar bu çalışmada, yedi kuralın tanımladığı şekliyle sağlıklı bir kalbe sahip olmanın beyindeki fiziki yapıyı nasıl etkilediğini araştırıyor.

 Amerikan Kalp Birliğinin “Hayatın 7 Basit”  kuralı aşağıdaki faktörleri içerir: kan basıncının normal sınırlarda tutulması, kolestrolün kontrol edilmesi, kan şekerinin azaltılması, aktif olma, daha iyi beslenme, kilo verme ve sigarayı bırakma/içmeme.

Araştırmacılar, ortalama yaşları 51 olan ve 30 yıldır takip edilen 518 kişiye ilişkin verileri inceliyor. Katılımcıların başlangıçta boy, kilo, kan basıncı, kolesterol, kan şekeri ile beslenme ve egzersizle ilgili alışkanlıkları saptanıyor. Daha sonra her iki ila beş yılda bir takip muayeneleri ve ayrıca çalışmaya başladıktan 25 yıl sonra beyin tomografileri yapılıyor.

Araştırmacılar her katılımcıyı, çalışmanın başlangıcında ve 25 yıl sonra kalp sağlığı için yedi kuralın her birinde puanlıyor. Araştırmanın başında yüzde 5'inin yedi kurala yetersiz bağlılığı, yüzde 62'sinin orta, yüzde 33'ünün ideal bağlılığı saptanıyor. 25 yıl sonra yüzde 26'lık oranla yetersiz bağlılık, yüzde 58'inde orta ve yüzde 16'sında ideal bağlılık bulunuyor.

Araştırmanın başında daha iyi kalp sağlığı puanı olan kişilerin orta yaştaki beyin hacminin daha büyük olduğu saptanıyor. Bu, başlangıç ​​puanı ve 25.ci yıldaki puanı daha iyi olan insanlar için de geçerli. Hayatın Basit 7 kuralında her bir puan artışı yaşlanan bir yıllık beyin küçülmesini önlüyor.

Egzersiz yapma, sağlıklı beslenme ve kan basıncını ve kolesterolü kontrol etme gibi kalplerini genç erişkinlikte sağlıklı tutmak için atılan basit adımlar insanların beyinlerinin küçülmesini yıllar sonrasına erteleyebiliyor.

Sigara içme ile daha küçük beyin hacmi arasında diğer faktörlerden daha kuvvetli bir ilişki bulunuyor.

Araştırmacılar, "Bu bulgular heyecan vericidir çünkü bunlar, uzun ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için genç yaşta herkesin yapabileceği değişikliklerdir. Bu, kalp sağlığının erken yaşta beyin fonksiyonunu etkileyebileceği anlamına gelebilir, ancak bu teoriyi doğrulamak için daha fazla çalışma yapılması gerekiyor." diyor.

Kaynaklar:

-Neurology August 15, 2017 vol. 89 no. 7 680-686. http:/​/​dx.​doi.​org/​10.​1212/​WNL.​0000000000004222

-https://www.sciencedaily.com/releases/2017/07/170719173725.htm

D Vitamini Alzheimer Hastalığını Önleyebilir mi?

“Mayo Clinic”e göre, D vitamini eksikliği olan kişilerin daha sonraki yaşamlarında Alzheimer hastalığına veya diğer bunama tiplerine yakalanma olasılıkları daha yüksek.

Bununla birlikte, D vitamini takviyeleri almak veya güneşte daha uzun süre kalmak  Alzheimer hastalığının gelişme riskini azaltabilir mi sorusunun yanıtı henüz belli değil.

 Araştırmacılar, D vitamininin kemiklerin güçlendirilmesi ve korunmasında kalsiyumun emilmesine yardımcı olması için gerekli olduğunu biliyor olsa da, beyin sağlığında oynayabileceği herhangi bir rolü bilmiyor.

Çalışmalar D vitaminin, birçok bilişsel işlevle ilişkili olabileceğini, fakat bunun tam olarak nasıl ve neden olduğunu bilmiyor.

Bir kişinin yaşlandıkça cilt yoluyla ultraviyole ışınlarından D vitamini sentezleme yeteneği azalır. Bu nedenle yaşlı insanlara bol miktarda D vitamini bakımından zengin gıdalar tüketmeleri önerilir: Yağlı balıklar,  D vitaminiyle güçlendirilmiş  hububat ve süt ürünleriyle beslenmeleri gibi.

70 yaşın altındaki bir kişi için her gün önerilen D vitamini dozu 600 IU' ve 70 yaşın üstünde olanlar için 800 IU'dir.

Kaynak:

https://alzheimersnewstoday.com/2017/07/13/can-vitamin-d-prevent-alzheimers-disease/

Bu yazı toplam 1912 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim