• BIST 104.596
  • Altın 229,684
  • Dolar 5,4660
  • Euro 6,2048
  • İstanbul : 17 °C
  • Ankara : 10 °C
  • İzmir : 17 °C

Yaşlılık Dönemi İçin Hazırlıklar Tamam Mı?

Yaşlılık Dönemi İçin Hazırlıklar Tamam Mı?
Dünyada 60 yaş ve üzerinde 650 milyon kişinin yaşadığı, 2050 yılında bu sayının 2 milyara ulaşmasının beklendiği açıklandı.

 

 

Türk  Geriatri Derneği tarafından 1 Ekim Uluslararası Yaşlılar Günü Nedeniyle yapılan açıklamada  şöyle denildi:

 

“Dünyada gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde demografik bir değişim yaşandığı bilinmektedir. Bu değişimin bir sonucu olarak da bütün toplumlar gerçekte yaşamın doğal bir parçası olan yaşlılık dönemine hazırlık yapma gayreti içindedirler. Ancak; bu hazırlıkların içeriği, yöntemi, zamanlaması pek çok faktör tarafından da belirlenebilmektedir. Örneğin; bugün kıta Avrupa’sı gibi yaşlılık sürecine uzun yıllar önce başlamış olan ve toplumlarının neredeyse %20’sinin 65 yaş ve üzeri birey olduğu bilinen bölgelerdeki önlem ve uygulamalar şüphesiz bu sürece henüz başlamış olan ülkelerin deneyimlerinden farklılık göstermektedir. Aslında, Dünyada pek çok alanda görülen eşitsizlikleri sadece bu konu üzerinden de bütün çıplaklığıyla görmek mümkündür.

Türkiye’de durum

 

Türkiye’de son yirmi yılda doğurganlık hızındaki azalma, nüfus kompozisyonunda önemli değişikliklere neden olmuştur. Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması sonuçlarına göre 65 yaş ve üzeri bireylerin toplam nüfus içindeki payı 2008 yılı itibarıyla %6.8’e ulaşmıştır. Bu değişim sayı ile ifade edilecek olursa yaklaşık beş milyon kişi anlamı taşımaktadır. Devlet Planlama Teşkilatı tarafından hazırlanan projeksiyonlar; ülkemizde 60 yaş ve üzeri nüfusun 2015 yılında 8.442.700, 2025 yılında ise 12.055.400 olacağını bildirmektedir. Türkiye’de hayatta kalma beklentisi 2005 yılı itibari ile 70.8 yıl iken, 2015 de 72.3 yıl, 2023 de ise 74.1 yıl olacağı ön görülmektedir.

“Dünya Yaşlanma Asambleleri”nde ele alınan temel konular:

 

ü  Yaşlılar fiziksel ve ruhsal açıdan kötüye kullanılmamalı (ihmal, istismar edilmemeli),

ü  Toplumun sosyal, eğitsel ve kültürel kaynaklarını kullanabilmeli,

ü  Yaşlı birey potansiyelini geliştirme şansına sahip olabilmeli,

ü  Nerede yaşarsa yaşasın temel özgürlük ve insan haklarına sahip olmalı,

ü  Hastalıklardan korunmak için sağlık hizmetlerinden rahatlıkla yararlanabilmeli,

ü  Olabildiğince uzun süre kendi ortamında yaşayabilmeli,

ü  Yeterli gelire sahip olmalı, güvenli bir çevrede yaşayabilmeli,

ü  Kapasite ve ilgi alanına göre hizmet verebilmeli,

ü  İş gücüne katılabilmeli,

ü  Bilgi ve deneyimlerini genç kuşaklara aktarabilmeli

ü  Kendi ile ilgili politikaların saptanmasında aktif rol alabilmelidir.

 

Uluslararası Eylem Planlarının amacı ise, “Her yerde insanların güvenli ve saygın şekilde yaşlanmalarını ve toplumlarında bütün haklara sahip birer vatandaş olarak yaşamaya devam etmelerini garanti etmek” şeklinde ifade edilmektedir.

 

Yaşlılık döneminde de sağlığı korumak, hastalıkları tedavi etmek, esenlendirici hizmetleri sağlık kavramı bütünselliği içerisinde yaygınlaştırmak Türk Geriatri Derneği tarafından öteden beri savunulan, her fırsatta vurgulanan bir yaklaşım olmuştur. Bu bağlamda evrensel düzeyde kabul gören bir başka kavram da 'aktif yaşlanma'dır. Bu kavram Birleşmiş Milletler ve alt organizasyonu olan DSÖ tarafından gündeme taşınan bir konu olarak dikkat çekmektedir. Aktif yaşlanma her ne kadar bireylerin yaşlılık döneminde üretimini, çalışmasını, saygınlığını korumasını, sosyal bir varlık olarak yaşamını sürdürmesini, bağımsız yaşamı içerse de bu denli eşitsizliğin olduğu Dünyada her ülke için aynı anlamı ve kapsamı taşımamaktadır. Aktif yaşlanmanın kapsamı konusunda özellikle az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin dikkatli olmaları gereken en önemli başlığın sağlıklı yaşlanma adı altında ‘tüketim’ toplumu yaratma riskine karşı korunma mekanizmalarını geliştirme gereksinimidir."

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim