• BIST 96.142
  • Altın 241,172
  • Dolar 5,8753
  • Euro 6,5757
  • İstanbul : 16 °C
  • Ankara : 8 °C
  • İzmir : 16 °C

YENİ İKİ “ANTI-AGING” * İLAÇ

Prof.Dr.Kaynak Selekler

*(Yaşlanmaya karşı)

İnsanlar tarih boyunca uzun yaşamanın ve ölümsüzlüğün sırları aradılar. Efsaneye göre Lokman Hekim ölümsüzlük iksirini bulur. İksiri yöneticilerin bilgisine sunmak için götürürken öyle heyecanlanır ki, ölümsüzlük iksiri, üzerinden geçmekte olduğu köprüden düşerek azgın sulara karışıp yok olur. Aynı formülü bir daha bir araya getiremez.

Yaşlanma, sakatlık ve ölüme neden olan kronik hastalıkların en önemli nedeni. Diğer bir ifadeyle, bu hastalıklara sebep olan temel mekanizma hücresel yaşlanma. Zamanla insan vücudunda çok miktarda,  yaşlanma ile yakın ilişkili ve dönüşümsüz yıkımın göstergesi yaşlı hücre birikiyor. Bunlar hem çevrelerindeki hem de uzaktaki hücrelere ve dokulara artan derecede zarar veriyor. Yaşlanma hücrelerindeki yıkımın azaltılmasına yönelik girişimler yaşa bağlı sakatlıkları ve kronik hastalıkları azaltabilecek. İç ve dış olumsuz mikro-çevreye rağmen yaşlanma hücreleri canlandırılabiliyor. Ayrıca bu hücreler bağışıklık sisteminden uzaklaştırılabiliyor.

Bugün bilim, tıp ve diğer alanlardaki ilerlemeler insan ömrünün uzamasına yardım ediyor. Fakat bebeklik, gençlik, orta yaş aynı sürelerde kalırken sadece yaşlılık dönemi uzadı. Günümüz bilim insanları yaşlanmayı önleyen/geciktiren tedavi metotları üzerinde çalışıyor. Peki ilacı var mı?

Yaşlanan hücreler uzun zamandır akademik çevrelerde araştırmacıların ilgi odağı. Bu günlerde “Mayo Clinic” ve “Scripps Research Institute”den bir grup araştırmacı, farelerde yaşlı hücreleri tamamen elimine eden yeni bir ilaç üzerinde çalışmaya başladı. Rodentler (kemiriciler)de test edilen 46 ilaçtan  “dasantanib” (lösemi tedavisinde kullanılan bir ilaç) ile “quercetin” (antihistaminik ilaç) farelerde yaşlanmayı çok etkin biçimde tersine çeviriyor. İlaçlar tek tek kısmen etkili iken kombine edildiklerinde yaşlı farelerde yaşlanmayı tersine çeviren anlamlı bir tesir gösteriyor. Farelerde bir doz 7 aya kadar süren etki sağlıyor. “Senolytic” isimli bu ilaçlar, komşu hücre ve dokuları zedelemeden seçici olarak yaşlanan hücreleri öldürüyor.

İddiaya göre bu ilaçlar bir gün insan yaşlanmasını yavaşlatan yeni bir tedavi yöntemine yol açabilir. Araştırmacılar bu ilaçların bir gün kardiovasküler hastalıklar, kas güçsüzlüğü, kemoterapi veya radyasyon sonrası gelişen fonksiyon bozuklukları, nörodejeneratif  hastalıklar, osteoporoz, osteoartrit ve diğer kemik ve eklem hastalıkları ve kronolojik yaşlanma tedavisinde kullanılacağına inanıyor. İddialarına göre, daha ilerde yapılacak çalışmalar da bu ilaçların diabet ve metabolik hastalıklar, görme bozuklukları, kronik akciğer hastalıkları, karaciğer hastalıkları, böbrek ve idrar yolu fonksiyon bozuklukları, cilt hastalıkları ve kanser tedavisinde etkili olduğunu gösterebilir. Bir kerede yapılacak tedavi yerine aralıklarla yapılacak kısa tedaviler birçok kronik hastalığı geciktirebilecek, önleyebilecek veya iyileştirebilecek.

Şimdilik, ilaçlar insanlarda ne zaman denenecek bilinmiyor. Gerçi bu iki ilaç halen başka amaçlarla tedavide kullanıyorsa da ikisinin birlikte denenmesinin araştırma safhasında olduğu kaydediliyor. Bu ilaçların bu amaçla insanlara uygulanabilmesi için uzun süren çalışmalara ihtiyaç var.

Diğer önemli bir husus ta, farelerde elde edilen bulguların insanlarda her zaman aynı sonucu vermediği. Daha önce yapılan birçok araştırmadan bu gerçek biliniyor. Bunun sebebi olarak bir editörün yorumu: “Çünkü fareler insan değildir.”

Karamsar olmadan, insanlardan elde edilecek pozitif sonuçları bekleyerek umudumuzu koruyalım.

Kaynaklar:

-Zhu Y, Tchkonia T, Pirtskhalava T, et al. The Achilles’ Heel of Senescent Cells: From Transcriptome to Senolytic Drugs. Aging  Cell; DOI: 10.1111/acel.12344.

- http://www.fiercebiotechresearch.com/story/mayoscripps-team-begins-testing-new-class-anti-aging-drugs/2015-03-09

 

Bu yazı toplam 3705 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim