• BIST 104.596
  • Altın 229,684
  • Dolar 5,4660
  • Euro 6,2048
  • İstanbul : 18 °C
  • Ankara : 12 °C
  • İzmir : 18 °C

YENİDEN YAPILANMA VE ÜNİVERSİTE BARIŞI

YENİDEN YAPILANMA VE ÜNİVERSİTE BARIŞI
Gazi Üniversitesinin yeniden yapılanmasında ana unsurlardan biri de küskünlerin gönlünün kazanılması ve motivasyonu olacaktır.

 

 

Tam bir adalet için, geçmişte hak kaybına uğramış ve halen hak kayıpları devam eden insanların problemlerinin en adil ve hızlı şekilde çözümü yapılmalıdır. Bunun için öncelikle hak kaybına uğradığı iddiasında olan öğretim üyelerinin tespiti için davet çıkarılacaktır.

  Ardından bu hak kayıplarını irdeleyecek ve hak tazminini de içeren en uygun çözümü oluşturacak (hak kaybında dolaylı yada doğrudan ilişkisi olmayan) tecrübeli akil öğretim üyelerinden oluşan bir kurul oluşturulacaktır. Bu kurulun çözüm önerileri mevzuatın elverdiği ölçüde mutlaka uygulanacaktır.

Geciktirilmiş veya hiç verilmemiş kadrolar, kadro verilmesinde adil olmayan sıralamalar, adil olmayan görevlendirmeler, emekle uyumlu olmayan gelirler, adil olmayan ve fırsat eşitliğinden uzak dağıtılmış tüm gelir getirici uygulamalar, ders, kurs ve görevlendirmeler mutlaka mercek altına alınacak ve yeniden adil dağıtımları sağlanacaktır.

Her avantajın ve farklılığın, kuralları ve kriterleri konulacağından bundan sonraki fırsatlar mutlaka kurallara ve kriterlere göre dağıtılacaktır.Her bir fakülte, bölüm, hatta anabilim ve sanat dalı için kurallar ve kriterler getirilecektir. Bu kriterler ilk birkaç yıl üniversitemiz gerçeklerine göre hafif tutulmakla birlikte yavaş yavaş üniversal kriterlerle uyumlu hale getirilecektir.

Her bir akademisyenimiz bir değerdir. Kimseden vazgeçmemiz mümkün değildir. Akademisyen turnikesine girmiş olan öğretim görevlileri ve tüm yardımcı doçentlerimizin yabancı dil sorunları ve kaliteli yayın sorunlarını çözmek için kalıcı ve etkili bir sistem oluşturulacaktır.

Kariyer Merkezinin denetiminde olmak üzere tüm yardımcı doçentlerimizin başta kıdem esas olmak üzere oluşturulacak diğer kriterlerle öncelik sıralamasına göre en az 1 yıl yurtdışında kaliteli üniversitelere gönderilmesi sağlanacaktır. Ders yükleri azaltılarak araştırmaya ve yayın yapmaya zaman ayırmaları mümkün kılınacaktır. Yüksek lisans ve doktora öğrencisi almaları sağlanacak ve böylece araştırma ve yayın şansları artırılacaktır.

Tüm akademisyenler aslında idari personelin yapması gereken ve akademik olmayan “ayak işlerinden” kurtarılacaktır. Üniversitemizde akademik personelden daha fazla idari personel vardır. Bu idari personelin de tamamen yeniden yapılanması sağlanacaktır. Tüm idari personelin görev tanımı yapılarak, görevi için yetersiz kalanlara gerekli eğitimler verilecek, eğitime rağmen görevini öğrenemeyen veya hakkıyla yapmayan idari personel kanunların gösterdiği şekilde hukuka uygun muameleye tabi tutulacaktır. Yeni alınacak tüm idari personelin sözleşmeli olması ve böyle kalması ana ilkemiz olacaktır.

Prof. Dr. Süleyman Büyükberber(Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Başkanı)

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim