• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul : 7 °C
  • Ankara : 1 °C
  • İzmir : 9 °C

Yönetme Kültürünü Değiştirmek

Celal Yıldırım

Hükümet iki ay sonra iktidardaki üçüncü yılını tamamlayacak.
Hükümetlerin iktidarda kalma süresi açısından Cumhuriyet tarihimize bakıldığında genel ortalamanın üstünde bir süre. Bu zaman dilimi içerisinde dişhekimliğiyle ilgili Sağlık Bakanlığı? nın çalışmalarını değerlendirmekte yarar var.

Yılların biriktirdiği ve kördüğüme çevirdiği sorunların kısa zamanda çözümünü beklemek haksızlık olur. Ama bazı sorunların çözümü için uzun zaman dilimlerine ihtiyaç yoktur. Hele hele "var olanı daha olumsuz" hale getirmek için hiç de zamana gereksinim yoktur.

Sağlık Bakanlığı? nın 3 yıl boyunca dişhekimliği alanında yaptıklarını sorguladığımızda ortaya çıkan tablo "var olanı daha olumsuz" hale getirmek olmuştur.

Sağlık Bakanlığı?nın üç yıl boyunca dişhekimliği alanında neler yaptığına bakıldığında olumsuz düzenlemelerin çok daha ağır bastığı görülmektedir:

? Hükümetin tüm bakanlıklarında olduğu gibi Sağlık Bakanlığı? nda da meslek kuruluşları sadece dinlenilmekte, görüş alınıp, görüşler sorgulanıp ortak bir politika oluşturma anlayışı lafta kalmaktadır.

? Uzmanlık Tüzüğü? nün temel maddeleri Danıştay tarafından iptal edildi. Yeni bir tüzük çalışması 2.5 yıldır yapılmadığı için dişhekimliğinde uzmanlık başvurusu yapılamıyor.

? Dişhekimliğiyle ilgili hizmet sunan sağlık kuruluşlarının denetlenmesinde dişhekimi odalarının yetkileri bir önceki hükümet döneminde alınmıştı. Bu dönem derneklere, vakıflara, meslek kuruluşlarına dişhekimliği polikliniği ve merkezi açma hakkı verildi. Yeni hazırlanan ?Sağlık Kuruluşları Ruhsatlandırma Yönetmeliği? taslağında dişhekimleri odalarının yetkileri de derneklere veriliyor.

? TBMM? deki milletvekili meslektaşlarımızın ilgisi ve çabası ile sahte dişhekimlerinin hapis cezası 3 ila 5 yıl arasına çıkarıldı. Şimdi düşürülmek isteniyor.

? Binlerce sahte dişhekimi halkın sağlığına zarar vermeye devam ederken şirket olarak muayenehane açan dişhekimlerinin muayenehaneleri kapatılıyor.

? İlkesel olarak doğru bulduğumuz döner sermaye uygulamasıyla ilgili ilettiğimiz öneriler değerlendirilmeye alınmamış, yanlış uygulamalar sonucunda hizmetin kalitesi düşmüş, dişhekimleri arasında sürtüşmeler artmış ve yapılan işlerin faturaları şişirilmiştir.

? Bazı özel sağlık kuruluşlarının hem tıbbi etik, hem de reklam etiği kurallarına uymayan reklamlarının durdurulması için çaba harcanmamış, aksine yasadışı olanın yasal hale getirilmesi için mevzuat çalışmaları yapılmıştır.

? Doğru bir uygulama olarak bazı illerde ağız ve diş sağlığı merkezleri daha verimli hale getirilmiş, ama dişhekimi olmayan il ve ilçelere dişhekimi istihdamına önem verilmemiştir. Kamuda ve özelde dişhekimlerinin dağılımındaki dengesizlik artarak devam etmektedir. Hükümetin ?sağlık hizmetlerini özel sağlık kuruluşlarından alacağız? söylemi tıp alanıyla sınırlı kalmış, buna karşın dişhekimliği alanında gayrı meşru yöntemlerle bazı özel sağlık kuruluşları sisteme girmiştir.

? Sağlık hizmetlerinin sunumundaki çok başlılığın kaldırılması ve bu bağlamda SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı? na devri ülkemiz açısından önemli bir adım olmuştur.
Üç sene içerisinde yaşadıklarımız genel hatlarıyla bunlar. Daha farklı olabilir miydi? Bizce evet. Örneğin dişhekimliği alanında Türk Dişhekimleri Birliği karar süreçlerine katılabilseydi dişhekimliği hizmetleri çok daha farklı bir durumda olurdu. Türkiye? de yerleşmiş olan yönetme kültürünü değiştirmek ve daha katılımcı hale getirebilmek için biraz daha zamana ihtiyacımız olduğunun farkındayız. Ancak bu süreci kısaltmak da bizlerin ellerinde.

Mesleğimizi sahiplenmek, yanlışlıkların hesabını sormak, yani elimizi taşın altına sokmak gerekiyor.

Sorunun ancak muhataplarının katılımıyla çözülebileceğini yetkililerin bir an önce anlamasını umuyoruz.
Sevgilerimle.


Bu yazı toplam 2111 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim