• BIST 103.909
  • Altın 230,904
  • Dolar 5,4385
  • Euro 6,2157
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 9 °C
  • İzmir : 12 °C

Yurt Dışı Kaynaklı Çalışmalar Etik Mi?

Yurt Dışı Kaynaklı Çalışmalar Etik Mi?
Dilek Süzen

Bir süredir kardiyologlarla kalp cerrahları arasında 3 ve daha fazla kalp damarı tıkanıklığında stent mi takılsın, bypass mı yapılsın tartışmaları sürüyor. Kardiyologlar stenti, cerrahlar ise bypassı öneriyor. Bu tartışmaya Siyami Ersek Kalp Damar Cerrahisi Araştırma ve Eğitim Hastanesi Klinik şefi Doç. Dr. Azmi Özler farklı bir yaklaşım getiriyor:
"Yurt dışı kaynaklı stent çalışmalarının finansörleri stent satan firmalar. Onların sonuçlarına güvenilmez. Biz bu konuda bir çalışma yapalım tüm verileri toplayalım ve gerçekleri gözler önüne serelim? diyen Özler, şöyle devam ediyor:

?Stentler konusunda yurt dışında birkaç çalışma yapılmış. Bakıyorsunuz çok merkezli çalışma diyor. 350 vaka.. 6-7 merkezde yapıldı deniliyor ama vaka sayısı çok az. Çalışmaların finansörlerine bakıyorsunuz, hepsi stent firmaları. Hatta birinde çalışmayı yapanlar arasında firmanın başkan yardımcısı olduğu açıklandı. Böyle bir çalışmanın sonucu güvenilir mi, böyle bir çalışma etik mi?

DİPLOMAYI ALAN ERTESİ GÜNÜ STENT TAKIYOR


Biz bu çalışmayı Türkiye?de yapabiliriz. Finansöre de ihtiyacımız yok. Türkiye?de yılda 40 bine yakın stent takılıyor. Bunun maliyeti 100-150 milyon dolardır. Kardiyologlarla stent konusunda tartışırken cerrahlarında sütten çıkmış beyaz kaşık olmadığını söylüyorum. Kalp cerrahi ihtisası alan kişinin diplomasında tek başına kliniği idare edebilir yazar. Ama gerçekte böyle değil. Diplomayı alan ertesi günü bir yere gidiyor, hemen balon stent uygulaması yapıyor. Bunlarda tartışılıp sorgulanmalıdır.

Bir çalışma açıklandı.Buna göre ilaç kaplı stentlerle çıplak stentler arasında mortalite bakımından çok büyük fark yok. Burada şuna da dikkat edilmeli, hekim balon veya stent ya da ameliyat dememeli bunun ilaçla tedavisi de var. İlacın yetmediği durumlarda hastaya her şeyi açıkça anlatarak hangisinin neden kendisi için uygun olduğu, yapılmış verilerle gözler önüne serilerek açıklanmalıdır.

PARAYA ÖNEM VERME OLGUSUNDAN KURTULMALI


Sağlık ruhen ve bedenen iyilik hali diye tanımlanır.Hasta bir doktor tarafından stent veya ameliyat şart diğeri tarafından ilaçla tedavi olursun denirse o kişi ruhen çöker, bu konuda dikkatli olunmalıdır.

Hekim tüm araştırmaları çok yakından takip etmeli, bilimsel ve etik kurallara saygılı olmalı, insan olduğunu unutmadan, hiçbir faktörün verdiği kararda yön değiştirmesine izin vermemelidir. Hekim beyazı temsil eder. Paraya önem verme olgusundan çıkarak hekimlik yapılmalıdır. Her meslekte parayı ön planda tutanlar var: ama sağlıkta insana hizmet ediliyor bu daha belirgin ortaya çıkıyor. ABD de ilaç kaplı bir stent uygulamasının 2 katına Türkiye?de bu işlemin yapılmasına da kimse akıl erdiremiyor. Sağlık parayla özdeşleşemez. Ama bir damara 6 stent takarak ben bunu tedavi ediyorum deyip maliyeti 30-40 milyar çıkartırsanız bu tedavi değildir ves sorgulanmalıdır.

Kısaca Türkiye?de çok büyük merkezler var. Türk Kardiyoloji Derneği veya Kalp- Damar Cerrahisi Derneği öncülük yapmalıdır. Merkezlerden veriler toplanmalı,değerlendirilmelidir. 3 damar veya 2 damar tıkalı stent ve cerahi karşılaştırılması, veriler neler, mortalite nedir, takip sonuçları açığa çıksın.Böylece kendi verilerimize göre konuşma imkanımız olacak. Yurt dışı güvenilirliği şaibeli araştırmalara göre değil!?


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim