• BIST 98.198
  • Altın 234,346
  • Dolar 5,4947
  • Euro 6,2026
  • İstanbul : 15 °C
  • Ankara : 17 °C
  • İzmir : 21 °C

Yüz Nakilleri Yapıldı Ama Ya SONRASI…

Yüz Nakilleri Yapıldı Ama Ya SONRASI…
Dilek Süzen

Kocası tarafından yüzü paramparça edilen Connie Culp isimli kadından sonra ABD'de ikinci yüz nakli yaptıran insan olarak tarihe geçen James Maki(59) tıp camiasında konuşuluyor. Her iki yüz nakli yaptıran kişi de hayatından memnun olarak kamuoyunun önüne çıktı. Peki bundan sonra ne olacak? Mikrocerrahi ameliyatını Türkiye?de ilk gerçekleştiren kişi olan Prof. Dr. Ayan Gülgönen? e göre bundan sonrası önemli. Neden mi? Gülgönen anlatıyor:

"1978 yılında ilk olarak kopuk parmak sonra doku nakilleri, saçlı deri, kopuk el derken hep Türkiye?deki mikrocerrahide ilklere imza attım. Yaklaşık 30 yılda, bir stadyum dolusu kişiyi ameliyat edip, sakat kalmaktan kurtardım.

Dünyada yapılan her türlü ameliyat Türkiye?de başarıyla gerçekleştiriliyor.Ama başka birinden el veya yüz nakli konusunda şu an için gerçekçi olalım.
Bu tür ameliyatlara allotransplantasyon deniliyor. El , yüz nakli gibi olaylar hastanın yaşamını kolaylaştıracak ameliyatlardır.

Nakledilen dokunun vücutta reddi söz konusu olabiliyor. Ret etmeyi önlemek için hasta ömür boyu çok sayıda ilaç almak zorunda kalıyor.Bu ilaçların da yan etkileri var. Bağışıklık sistemini zayıflatan doku naklini reddetmeyi önleyen ilaçlar bunlar. Böbrek karaciğer üzerinde olumsuz etkileri var.

Kemiklerde erime yapıyor ve hatta kansere yol açabiliyor. Bu nedenle bu ilaçların günlük, rutin olarak kullanılması hayati olmayan durumlarda etik olarak kabul edilemez. Kaldı ki böyle bir nakil görmüş hasta, ömür boyu bu ilaçları almak zorundadır. Çünkü bıraktığında nakledilen organ çürür.

Çin?de yapılan el nakillerinden sonra bazı hastalar ilacı bırakınca nakledilen elleri çürüdüğünden tekrar kesilmek zorunda kalındı.


Kaldı ki bu tür ilaçların yıllık maliyeti hastaya 20 bin dolar civarında. Bu kadar pahalı tedavine kadar sürdürebilir ki.

Yan etkileri çok azaltılmış hatta olmayan ilaçlar üzerindeki çalışmalar devam ediyor. Vücudun bu yan etkilerini değiştirecek teknikleri geliştirilmesi konusunda pek çok klinik çalışma yapıyor. Bunlar gerçekleştirilmeden yüz ve el nakli yapmak hayalden öte değil, etik de değil bence.

Mikro cerrahi 20 yy. son çeyreğinin tıptaki en büyük aşamasıydı. 21 yy. cerrahisi de allotransplantasyon yani başka birinden alınan karmaşık dokuların nakli olayı olacak. Eğer tüm sorunlar çözülürse tabii.?


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim