• BIST 99.835
  • Altın 243,334
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • İstanbul : 12 °C
  • Ankara : 12 °C
  • İzmir : 20 °C

Zoonoz Hastalıklarla Mücadele İçin Aşı Üretebilir Miyiz?

Zoonoz Hastalıklarla Mücadele İçin Aşı Üretebilir Miyiz?
Dilek Süzen

Başlıktaki soruyu İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, ?Evet? diye yanıtlıyor ve şöyle devam ediyor.

"Domuz gribi ortaya çıkınca DSÖ hemen aşıyı konuşmaya başladı. Neden çünkü yayılıyor amaç insanlığı korumak. Ama unutmamak gerekir ki Avrupa?da insanlık için aşı üretilmeye başlandığında bize aşı için sıra gelmeyebilir, o kadar üretmeyebilirler. Kendi aşı sistemimizi kurmalıyız. Bu ister enstitü ister başka yerlerde olsun, ama korunmanın aşı yönünü de dikkate almalıyız. Bir kere alt yapı ve bilim adamları için para harcarsınız ondan sonrası kendiliğinden gelir.

Sadece işin devamını sağlayacak para gerekir. Aşıyı da sattığınızda bunun bir kısmını finanse edersiniz. Kaldı ki sağlıkta para ön planda olmamalıdır.

Aşı konusunda bizim bir projemiz vardı.İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi olarak, koruma kontrol genel müdürlüğü, Pendik, Etlik, Bornova, Marmara, yani bir yerde milli projeydi .

2007 sonunda TÜBİTAK?a verdik geri dönünce 2008 başında tekrar verdik. Projenin maliyeti o zamanın parasıyla 4 trilyondu. Alt yapıyı çok az istedik. Bazı bölümler bazı cihazları istedi. Sarf malzemesi ve bir de eleman olarak istedik. Kuş gribi aşı geliştirme projesiydi.

TÜBİTAK parayı veren organize eden kurum. Panelistler projeyi tartışıyor 2-3 hocamız ilginç eleştirilerde bulunmuş. Biri projenin yazılımını eleştirmiş yazılım düzeltilebilir. Çok fazla bilimsel eleştiri olmadı. Ama geri çevrilince bir daha göndermedim. Kuş gribiyle ilgili bu projenin ayakları yere basıyordu, otursaydı bir şeyler devam etseydi, domuz gribi, KKKA ile de aşı konusunda uğraşılacaktı.

Böyle bir proje ilkti birçok kuruluşu içine alıyordu, bilimsel projeydi yaklaşık 20-30 kişi vardı projenin içinde. Ama zoonoz hastalıklarda mücadele aşı üretme projesi olarak benzer bir projeyi DPT ye belki gelecek sene verebiliriz. Merkez ise Bakanlığın kendi yeri de olabilir rektör izin verirse Avcılardaki İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi kampüsü de olabilir, çok büyük bir alan çünkü.?


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim